| anonim_4396 a întrebat:

Stiti cumva o clinica, spital in Bucuresti in care pot face avort fara acordul parintilor? nu am 18 ani impliniti inca... abia peste 2 luni sad ma pot duce cu o matusa?

30 răspunsuri:
| DNSK a răspuns:

Dumnezeu sa ia la El ingerasul tau..RIP

| Metempsihoza a răspuns:

Esti sigura ca vrei sa o faci? Inseamna sa scoata acea mica vietate care are si ea un sufletel cu mainile din tine si s-o vezi sfarmata pe o tava langa masa. Nu vreau sa crezi ca te judec, Doamne fereste, zic doar sa te mai gandesti.

| Pitzipoanca a răspuns (pentru Metempsihoza):

De fapt, o judeci. Din moment ce vrea asta, nu e treaba ta s-o intrebi daca e sigura.

| alecssandra a răspuns:

Te poti duce, normal, si sa stii ca te primeste la orice clinica privata chiar daca nu ai 18 ani...Sa sti ca o sa fie strict confidential, nu se afla, nu nimic si e destul de sigur. E de preferat sa te duci cu matusa si sa ramana secretul vostru, matusa ta o sa semneze un act ca e responsabila pentru orice o sa ti se intample in timpul si dupa interventie si de aceea in perioada asta trebuie sa fii calma, optimista sa mananci sanatos, s aai mintea libera sa nu se produca vreun blocaj in organismul tau. Interventia costa maxim 700 de lei, nu cred ca are cum sa coste mai mult. Oricum, gandeste-te siigur daca vrei sa faci asta! Un copil poate schimba viata in bine, gandeste-te ca e un dar, gandeste-te bine! funda?

| sebysebyca a răspuns:

Vezi daca te-a mancat in c? acum durerea se duce la cap!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Răspunsul cel mai CORECT ţi l-a dat alecssandra - POŢI merge cu mătuşa ( sau orice altă rudă majoră : soră, verişoară, etc. ) care va semna LEGAL în locul tău!

Poţi merge la orice clinică/cabinet particular, ai de unde alege...

Singura recomandare pe care o fac este următoarea : să CERI să-ţi facă avort MEDICAMENTOS ( cu Myfegine ), acum DEPINDE în câte săptămâni e sarcina - deci, să NU faci chiuretaj, deoarece pot apărea numeroase "complicaţii"!
Mai ales dacă e prima sarcină, poţi rămâne sterilă ( să nu mai poţi avea copii )!

Pentru alte detalii, vezi pagina :
http://www.pcfarm.ro/prospect.php?id=3287

| neutrino a răspuns:

Asa ceva nu exista.

| Azµre a răspuns:

Definește suflet?!
Ești dobitoacă atâta timp cât n-are creier nu are suflet.
Suflet - yotalitatea proceselor afective, intelectuale și voliționale ale omului; psihic

| Oana92 a răspuns:

In secolul xxi nu exista scuza pentru sarcinile nedorite! din atatea metode de contraceptie nici macar una nu ai folosit? nu ucide copilul ala, o sa-l ti minte toata viata si amitirea lui o sa-ti amarasca zilele. iar pentru cei care cred ca acela nu e un copil se inseala, chestia aia din uter are viata si suflet din prima secunda dupa concepere! Si cand ma gandesc cate femei nu ar face si imposibilul pentru a putea fi mame...

| Pitzipoanca a răspuns:

Nu te pot ajuta cu un raspuns la intrebarea ta, dar vreau sa-ti urez succes si sanatate. ^___^. Ignora-i pe astia care mananca rahat, mereu vor fi oameni care se cred mai buni decat altii.

Răspuns utilizator avertizat
| Allrc24Orthodox a răspuns:

Nu iti recomand sa faci avort.din mai multe motive.
Cel mai important este ca faci o crima, faci un pacat. Nu esti cu nimic mai presus fata de un criminal. Un alt motiv este faptul ca dupa procedura in sine vei avea remuscari, cosmaruri, depresii puternice te vei distruge atat fizic cat si psihic.
Nu ai 18 ani impliniti, cel mai bine ar fi sa discuti cu parintii despre aceasta problema.Stiu ca este greu dar e cea mai buna varianta atat pentru sanatatea ta, cat si pentru binele parintilor tai si nu in ultimul rand copilului care il porti in pantec. Femei in sine are un mare dar:acela de a purta si de a da viata. E un mare lucru sa dai viata, sa aduci fiinta omeneasca in lume.Asta defineste o femeie. Avortul poate aduce cu sine sterilitatea. Risti sa nu mai poti concepe niciodata alt copil.
Aici ai marturia unor femei care au facut avort:
http://www.adevaruldespreavort.ro/......acut-avort

http://www.adevaruldespreavort.ro/......e-de-copii

Probabil nu stii dar uite cum arata un avort:
http://avortulsicontraceptia.ro/......hirurgical

Te rog sa citesti tot ce ti-am trimis.

Nu uita sufletul bietului copil ajunge in iad fara vreo vina caci moare nebotezat. Macar daca nu vrei sa il pastrezi da-l spre adoptie. Crede-ma nu merita.Treci printr-o situatie grea, te inteleg dar nu trebuie sa te lasi coplesita. Dumnezeu este cu tine, cu noi fiecare in parte gata sa ne ajute.

http://articolecrestine.com/......-tine.html

Nu omori biata fiinta care are incredere in tine. Intre mama si copil exista o legatura tainica de iubire profunda.Nu-ti dezamagi copilul. Are dreptul la viata si el.E sansa lui.

Daca vrei sa mai discutam iti las id meu in privat.

| Pitzipoanca a răspuns (pentru Allrc24Orthodox):

Mai, cand simti nevoia sa dai sfaturi din astea bune, baga-ti capul in wc si trage apa. Ii vei creste tu copilul? O vei ajuta tu? Suntem foarte buni sa dam sfaturi, sa corectam, sa aratam ce fiinte minunate suntem. Dar asta n-o ajuta cu nimic. Daca nu poti sa-i spui ceva care s-o ajute pe bune, mai bine taci.

| Allrc24Orthodox a răspuns (pentru Pitzipoanca):

Crede-ma asta o va ajuta pe termen mediu si lung. Ce vrei sa ii spun: vai draga, ai dreptate. barbatul a fost un porc e vina lui el te-a adus in situatia asta. el sa suporte consecintele eu sunt o fiinta delicata. Maturizeaza-te. Si te contrazic "chestia aia din uter" e copil cu acte in regula. ce inseamna pentru tine copil:nastere la termen dupa 9 luni? Ei bine afla ca mai sunt unele femei care nasc prematur pe la 7 luni? ala ce e? extraterestru? E copil din clipa cand spermatozoidul fecundeaza ovulul. Tu ai vazut vreodata cum arata si cum se face un avort de comentezi?

| Pitzipoanca a răspuns (pentru Allrc24Orthodox):

Hai si tu la medicina si da-ti cu parerea. Mersi.

| Pitzipoanca a răspuns (pentru Allrc24Orthodox):

De fapt, hai sa te lamuresc eu putin. Presupun ca stii ca in Ro poti face avort pana in luna a 4-a. Nu luna a 7-a. A PATRA. Deci argumentul tau cu prematurii cade. Decat sa faci un copil pe care nu il doresti, mai bine avort. Orice, ORICE se intampla in timpul sarcinii are efect asupra dezvoltarii embrionului si, mai apoi, fatului.In momentul in care el/ea simte timp de 9 luni ura, iti dai seama ca nu iese bine.

| Elly7890 a răspuns:

Daca u ai anii pe care ii ai si esti gravida ce pretentii sa mai ai de la fetitle de 13, 14 ani? daca nu ai folsit prezervativul puteai lua anticonceptionale sau pastila de a2-a zi.sau mai bine nu te apucai de sex.si nu stiu daca te mai poti numi femeie daca vrei sa avortezi.asta este un pacat mosnstruos si vei trai cu constiinta incarcata si poti avea probleme de sanatate f mari si matusa aia ta tot avort vrea sa faci? sa omori un copil? in fine faci ce vrei.e viata ta.

| FreshFresh a răspuns:

Alt incapabil. Pune i tu Durex ul data viitoare poate i l pui mai bine no talkingrolling on the floor)

| DamieNzoor a răspuns:

Du-te la orice clinica privata, daca te duci cu matusa cu atat mai bine. Oricum va semna ea un act pentru tine presupun iar daca ea nu merge incearca si singura. Oricum trebuie sa te gandesti bine la ce faci.