| costyhunny a întrebat:

Buna dimineata! am aflat pana la urma ca sunt insarcinata in 8 saptamana.acum as vrea sa va intreb ce pot face cu greturi din fiecare zi ca nu pot manca mai nimic si ma simt foarte slabita(precizez ca abia luni o sa merg la doct.)as avea voie sa iau vitamine?

Răspuns Câştigător
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Buna. In primul rand, Felicitari ca esti mamica! Uite aici un articol despre alimentatia gravidelor: http://prodieta.ro/......cid-folic/
Si mai cauta pe net forumuri de gravidute.Bafta,si nastere usoara!

pa, pa.

7 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

@elasexygagica sa-ti fie rusine doar ca ai gandit cuvantul ala, daramite ca l-ai si scris.
Felicitari pentru veste. Solutii sunt diverse, si de la caz la caz. Unele nu se pot ridica din pat inainte sa manance ceva, altora le trebuie sa manance ceva acru ca sa treaca greata, altora dimpotriva, acru le agraveaza aceasta senzatie. Mananca putin si des, evita alimentele care provoaca balonare. Mai multe informatii gasesti aici:
http://www.sarcina-nasterea.ro/......urale.html

| cary29 a răspuns:

Felicitari, iar in legatura cu greturile de dimineata, cel mai bine ar fi sa mananci cativa biscuiti simpli.Iti vor face mai bine decat sa iei asa aiurea vitamine dupa capul tau.Lasa doctorul sa iti spuna ce sa iei si ce ii mai bine pentru tine.

| ToxxxxxyiLiycKxKxKx a răspuns:

Sigur.
vitaminele nu au cu ce afecta sarcina.
bafta si sa iti traiasca.

| inginer a răspuns:

O sa iti spuna doctorul ce vitamine ai voie sa iei si ce vitamine nu. Ca sa scapi de greturi, incepe-ti ziua cu un ceai aromatizat cu ghimbir. Desi are o aroma cam ciudata - face minuni pentru senzatia de stomac intors pe dos. Acum citesc pe net ca e bun si la sarcina - te fereste de raceli - stii, ca daca racesti nu mai ai voie sa te indopi cu pastile ca sa iti treaca. Poti sa iti faci un ceai de fructe (fructe de padure, lamaie, portocale, de alea la pliculet), pentru ca stiu ca sunt multe plante medicinale interzise la sarcina, si pui in el - fie un varf de linguritza de ghimbir praf (e la condimente, in supermarket), fie aprox. o lingurita de baucatele mici de ghimbir proaspat (tot de la supermarket). Are o aroma puternica (nu scarboasa, ci mai mult proaspata)- si e cam iute - mai ales praful. Poti varia cantitatea - sa vezi cam cat pui, sa nu fie prea iute. Daca reusesti sa il bei - in 10 -15 min o sa te simti mult mai bine. Si nu iti zic din auzite, am experimentat si pe mine si pe diverse cunostinte.

| cristal_7578 a răspuns:

Incearca cu lamaie...nu stiu cum sunt greturile astea de gravidutza dar poate merge si cu lamaiehappy
ai grija de tine si o sarcina cat mai ushoara...

| cristal_7578 a răspuns:

Incearca cu lamaie...nu stiu cum sunt greturile astea de gravidutza dar poate merge si cu lamaiehappy
ai grija de tine si o sarcina cat mai ushoara...

| add a răspuns:

Incearca sati treaca greturile cu ceva acru cum ar fi lamaii sau portocale acre