| anonim_4396 a întrebat:

de 6 luni am inceput sa iau anticonceptionale Rigevidon! In fiecare dimineata am stari de voma, ameteala si ma simt slabita! Insarcinata nu sunt pentru ca m-am protejat! credeti ca de la anticonceptionale? am facut o pauza de 1 saptamana si nu am mai avut simptomele acelea!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| s3byk91 a răspuns:

Buna, da se poate sa fie din cauza anticonceptionalelor. Prietena mea a avut aceleasi simptome. acum nu le mai ia si se simte foarte bine. Renuntza la ele, au reactii adverse.

| Anitta97 a răspuns (pentru s3byk91):

Mersi!

| s3byk91 a răspuns (pentru Anitta97):

Cresti mare happy

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai dat detalii : vârsta, dacă AC ţi-au fost prescrise de medic, ce investigaţii/analize ţi s-au făcut ÎNAINTE de a ţi se prescrie Rigevidon, de când ai acele simptome, la ce "pauză" te referi ( cea de 7 zile, sau alta? ), dacă ai fost la ginecolog pentru a discuta aceste simptome, etc.

ÎNAINTE de a ţi se prescrie AC este NECESAR un consult INIŢIAL la medicul ginecolog, care îţi va face "istoricul" afecţiunilor şi un control general al stării de sănătate ( ar fi indicat : un test de secreţie vaginală/"lamela", o ecografie vaginală/ovariană, test Babes-Papanicolau, analize de sânge şi urină, etc. ), şi în funcţie de acestea îţi va prescrie un ANUMIT tip de tablete ( deoarece sunt foarte MULTE tipuri, şi ele trebuie individualizate în raport cu persoana care le ia )!

Dacă medicul la care mergi îţi face un control superficial ( 4-5 întrebări şi îţi verifică doar tensiunea arterială ), atunci să mergi la ALT medic mai SERIOS/conştiincios!

Dacă NU ţi s-au făcut aceste analize/investigaţii, atunci este posibil ca AC să nu fie "acceptate" cu organismul tău.

De asemenea, dacă aceste simptome persistă de 6 luni ( de când faci tratamentul cu AC ), atunci TREBUIE întrerupte cât mai urgent!

Oricum, e posibil ca simptomele enumerate de tine să aibă ALTĂ cauză - cel mai probabil, o anemie...

Ar fi INDICAT să discuţi şi cu ginecologul care ţi le-a prescris, iar dacă se constată că nu aceste AC cauzează acele simptome, atunci să mergi la medicul de familie pentru analize/investigaţii mai amănunţite!

Toate cele bune.