| NinaKhalifa a întrebat:

Buna dimineata.

Am o intrebare pentru toate mamicile.
Eu si iubitul meu ne dorim un copilas insa, nu am reusit sa raman insarcinata.

Luna trecuta, in aprilie pe la sfarsit, inainte sa imi vina ciclul cu o saptamana, la fiecare contact sexual, zilnic, ca sa fiu mai precisa, ejacula inauntru.
Insa, aceasta nu a adus prea mult noroc, deoarece tot mi-a venit ciclul, iar testele de sarcina au aratat negativ.

Menstruatia a tinut doar trei zile, si nu a curs sange prea mult, desi inainte sangeram excesiv. Multe prietene mi'au spus ca probabil as fi ramas insarcinata, dar a venit menstruatia peste el si s-a desprins de vagin.

Acum, de fiecare data cand ejaculeaza in mine, mereu curge afara urmat de un sunet foarte ciudat. Oare aceasta este problema pentru care nu pot ramane insarcinata sau pentru faptul ca si'a dat drumul in mine chiar inainte sa imi vina ciclul?

Acord funda raspunsului cel mai bun.
Va multumesc.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

O sarcina se poate forma/lua nastere doar in perioada fertila a ciclului menstrual. Daca ai un ciclu menstrual regulat te poti orienta dupa cele prezentate in raspunsul urmator : Perioada fertila a unui ciclu menstrual reprezinta o perioada de circa 5-6 zile in care o femeie poate procreea, adica poate sa ramana insarcinata in cazul in care intretine contacte sexuale neprotejate si partenerul ejaculeaza sperma in vagin intentionat sau involuntar. Aceasta perioada poate fi determinata doar/numai in cazul in care ciclul menstrual este REGULAT, adica are mereu/constant aceeasi lungime cu acelasi numar de zile de fiecare data. Este stabilit stiintific ca in fiecare ciclu menstrual foliculul ovarian va produce un singur OVUL viabil cu FIX 14 zile inainte de inceperea urmatoarei menstruatii, indiferent de lungimea ciclului menstrual. Acea zi in care este produs ovulul se numeste zi de ovulatie si in functie de aceasta se determina perioada fertila. Este determinat stiintific si medical ca ovulul este viabil/poate fi fecundat incepand din momentul aparitiei o perioada de 12-16 ore pana la maxim 24 de ore. Daca nu se produce fecundarea, ovulul nefecundat intra intr-un proces de degenerare rapida si in 2-3 zile se dezintegreaza, iar resturile sunt resorbite de organism. Este acceptat si faptul ca un spermatozoid ajuns in uter si de acolo in trompa uterina poate supravietui in conditii ideale pana la circa 5 zile timp in care asteapta producerea/aparitiei ovulului. In concluzie aceste 5 zile(cat poate trai spermatozoidul) + 1 zi (cea a ovulatiei) + 1-2 zile (marja de eroare) = 7(8) zile reprezinta perioada fertila. In cazul celui mai scurt ciclu menstrual (c.m.) cel de 21 de zile ovulatia se produce in a 7-a zi; deci perioada fertila va fi intre a 2-a si 9-a zi a c.m., in cazul unui c.m. mediu de 28 de zile ovulatia se produce in ziua a14-a deci perioada fertila va fi intre a 10-a si 17-a zi a c.m. iar in cazul unui c.m.lung de 35 de zile ovulatia se va produce in a 21 zi a c.m. si perioada fertila va fi intre a 17-a si 23-a zi a c.m. Daca ciclul menstrual este neregulat veti fi nevoiti sa intretineti contacte sexuale zilnic, dar mai ales dupa ziua a 10-a a ciclului menstrual. Probabil ca vei intelege citind cu atentie explicatiile. Sanatate.

2 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Daca faceti sex in perioada fertila cu siguranta vei ramane gravida.

| raluk27 a răspuns:

Daca vrei să rămâi însărcinată, ideea e sa faci sex in zilele fertile, nu zilnic.
Zilnic nu are niciun sens, calitatea spermei scade, iar daca o faci cu câteva zile înainte de menstruatie, adio sarcina.
Zgomotul acele ciudat e aerul din vagin, care a intrat in momentul penetrarii si care este eliminat.
Cumpara-ti de la farmacie niste teste de ovulatie si dupa ce iti trece menstruatia, fa cate un test in fiecare dimineață, pana cand a doua linie devine mai pronuntata decat prima. Atunci înseamnă ca esti la ovulatie, ca esti fertila si ca e momentul ideal sa faci sex.