| anonim_4396 a întrebat:

Bună dimineața, TPU. Am fost săptămâna trecută la medic și aveam sângerare dinaia. Medicul mi-a zis sa iau din nou anticoncepționale. Am luat de joi. Sângerarea aia s-a oprit și eu iau în continuare medicamente. Sunt protejată de sarcina? Ca anticoncepționalele se iau în prima zi de ciclu. Si eu am luat a doua zi ca așa a zis medicul. Medicul a zis ca aia e ciclu. Eu nu știu. Eu iau în continuare medicamente. Dar sunt protejată? Dacă fac dragoste neprotejat mă refer.
Mulțumesc și o zi frumoasa.

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In acest caz in care prima pastila AC de pe noua folie/blister se foloseste din a 2-a zi de menstruatie, in cazul in care doresti sa intretineti sex, va trebui in mod obligatoriu ca in primele 7 zile sa folositi prezervativul. Numai din a 8-a zi din momentul administrarii celei de a 8-a patile AC, te poti considera ca fiind 100% protejata. MULTA SANATATE!

| mihai69 a răspuns:

Teoretic, ești protejată. Dar pentru o siguranță mai mare, nu fă sex neprotejat până nu începi următorul blister (luna viitoare).

| relian a răspuns:

Pfff dara cati ani ai soro? Si la ce mdic te-ai dus la veterinar?laughing ala nu tia explicat macar asa pe inteels?
Anticonceptionalele se iau zilnic, deci tot timpul, fiecare pilula in ziua respectiva, scrie pe ele luni marti si tot asa deci luni iei pilula de luni marit de marti si etc.Deci zilnic si mereu luna de luna an de an.Acum daca tot esti aici cilcu cei ala?
Simplu de cadn incepi tu sa singerezi, de cand iti vine cum zic oameni si pana la urmatoare sangerare toata aceasta perioada se numeste ciclu ok, ai priceput acum?
Perioada aia doara cand sangerezi se numeste menstruatie, dara este doara o aprte a ciclului.Aia e tot ce trebuie sa retii.
De ce ti-a zis memdicu sa iei anticonceptionale? Probabil ai o mesntruatie abundenta si prelungita sau de ce anume, ai ciclu neregulat, sangerari mari si de lunga durata? De regula astea se trateaza cu anticonceptionale, deci medicu ti-a dat antiastea pentru sa nu ramai ori pentru sangerari?
Daca iei anticonceptionale zilnic nu ai cum ramane insarcinata.Dec trebuie luate zilnic nu conteaza in ce perioada a ciclului esti, asta e tot.Deci poti faca sex fara prezervativ, asta pentru sarcona este valabil, nu si pentru boli sexuale, alea se pot lua si cu prezervativ si fara laughing