| anonim_4396 a întrebat:

Buna dragii mei, vreau sa va urez in primul rand sarbatori fericite! Acum am sa trec la subiect.
Am 17 ani jumatate.Sunt de 9 luni impreuna cu iubitul meu, ne iubim enorm si sunt 100% convinsa ca ma iubeste, daca nu m-ar iubii nu ar reactiona astfel:
1.Sa ma sune pana raspund cand ne certam, chiar daca sunt eu de vina.
2.Sa se certe cu ai lui pentru a putea fi impreuna, si acum sa fie totul bine.
3.Sa ma inteleaga.
4.Sa ma sune a 2 a oara si sa-mi spuna"am uitat sa-ti spun "te iubesc"
5.Sa fim cu prietenii si sa ma tina in brate si sa treaca vreo fata si prietenii sa zica"ce frumoasa e si chestii"si el sa-mi zica "pui ma intorc? ..eu raspunzandu`i, da! si el sa-mi zica"nu vreau"
6.Sa ma plimbe peste tot.
7.sa-mi cumpere cadouri.
8.sa ma sune plangand cand ne certam.
9.cand ii zic"ne despartim", ma suna si`mi zice ca Nu, ca trebuie sa fie ambii de acord si el nu e.
si punctul culminant este. cand vine vorba de dragoste imi spune ca e dispus sa ma astepte oricat.,
Insaaa! Pe 1 ian e ziua lui de nastere, inainte acum 1 luna am vorbiit ca o sa incercam s`o facem de ziua lui,sa-l fac fericit, si pe parcurs am inceput sa ne certam si i-am reprosat ca numai vreau s`o fac el zicandu`mi ca bine nu are nimic impotriva, insa sa-l inteleg ca el nu s-a dus la altele cum fac altii si nu a facut-o de 1 an in cap.Si il cred,il cred ca nu ma inseala.
Nu e vorba ca nu sunt pregatita, am avut si noi momentele noastre si ne cunoastem foarte bine, inainte ne jucam..insa eu ma gandesc la varstastraight face.Am ascultat la prietenele mele care au facut`o si au 17 ani si spun"daca nu o fac acum cu cel pe care il iubesc, poate la 18 ani o s-o fac cu altul care asta vrea de fapt si o sa regret, e acelasi lucru ca o faci la 17 jumate sau la 18, asta e o chestie care te macina mintal.
Am vorbit cu iubitul meu chiar si de loc,mi-a spus ca o sa-mi faca o surpriza, pentru ca e prima data pentru mine si ma iubeste, o sa fie diferit.Nu ma gandesc nici o secunda ca asta ar vrea de fapt,altii asta mi-au zis insa l-am pus la incercare,i-am zis ca ma despart de el pentru ca asta vrea de fapt si m-a sunat plangand sa-mi zica ca el ma iubeste si ma asteapta cat e nevoie,daca e vorba ca ma pierde.sadVreau un sfat, si fara jigniri.cel mai bun raspuns primeste funda iar restul sunt votati, Multumesc.

17 răspunsuri:
| PinkTerror a răspuns:

In primul rand lasa-ma sa ii urez un dulce du-te tare lui nicolasG.

in al doilea rand:

Intr-adevar nu tine de varsta. Faza cu pregatita, nu e chiar asa simpla. Nu numai ca tu te vei schimba dupa asta dar si voi ca relatie. Se zice foarte bine ca sexul poate sa faca sau sa distruga o relatie.

Dar cum zici si tu. "asta e o faza care te macina mental".

De ce pornesti cu idea ca poate cand faci 18 ani nu o sa mai fi cu el?
Poate ca intr-adevar nu esti sigura pe sentimentele tale. (pentru ca nu ai vb prea mult de ele)

Da el poate chiar te iubeste dar tu? primul o sa il ti minte tot restul vietii. Asa ca nu te gandi la sentimentele lui ci la ale tale.

Daca il iubesti si vrei asta... atunci distractie placuta si protejati-va bine. daca ai dubii, crede-ma ca am cunoscut destule care au regretat asta si eu fiind unul din cei care regreta ca a inceput relativ devreme.

Sfatul meu:
Search your feelings... then decide.

Have fun,
PT

| johnyboy a răspuns:

Cam faci ce vrei din copilul asta... sper sa nu se trezeasca si sa-ti dea cu piciorul! grija mare ca il tot pui la incercare si tot se intoarce ca un catelus dar intr-o zi n-o sa se mai intoarca. pererea mea este ca de facut o veti face, ca nu e de ziua lui ca o fi mai tarziu o s-o faceti si nu te va dezamagi dar grija mare ca un catelus nu ramane catelus toata viata!

| BeAmazing a răspuns:

Eu chiar mi-as dori un baiat ca al tau! Dar n-am norocul!

| Oana92 a răspuns:

Din moment ca el a zis ca e ok cand ai spus ca nu mai vrei eu cred ca e destul de clar ca baiatul chiar are sentimente pentru tine si nu vrea doar sex. Iar in legatura cu varsta, sincer, la 17 ani jumate sau la 18 esti cam la fel de matura!
Si in plus e de admirat ca nu te preseaza si ca vrea sa-ti ofere un moment special! E normal si ok sa-si doreasca sa faca dragoste cu tine, din punctul meu de vedere baiatul e super ok, dar tu iti cam bati joc de el! Daca il iubesti lasa-te dusa de val! Bafta!

| December a răspuns:

Decizia iti apartine. Faci cum simti tu ca e mai bine pentru tine. Faza cu varsta in cazul tau nu conteaza. Trebuie sa-l intelegi putin si pe el, ca sa stai un an fara sa faci nimic nu cred ca e prea placut. Dar daca a avut rabadare 9 luni s-ar putea sa insemne ca vrea ceva mai serios cu tine. Deci daca simti ca acum e momentul "go for it!".

| caterinasmile a răspuns:

Ti'am mai raspuns la una dintre intrebari si sincer ma bucur ca a; ti ramas impreuna in ciuda parintilor lui.
Cred ca e absolut normal sa fi speriata prima data. Cum spun si altii ar fi mai bine sa fii convinsa 100%.
Prietenele tale au si ele intr'un fel dreptate. Poate iubitul tau actual este acela caruia sa'i "daruiesti" virginitatea ta dar pe alta parte nu cred ca ar trebui sa asculti de cineva.
Tu, in momentul in care iti incepi viata sexuala trebuie sa fii sigura ca el este cel potrivit, ca iti doresti asta cu adevarat.El daca te iubeste cu adevarat va stii cum sa se comporte cu tine dar totul depnde de ce vrei tu!
Succes! Craciun fericit!

| Mareacluj a răspuns:

E clar ca omul te iubeste si inca mult, si e si firesc sa vrea asta, mai ales ca va cunoasteti bine, cum spui tu. pe de alta parte, mi se pare o dovada de dragoste din partea lui si faptul ca a asteptat atata vreme si nu te-a inselat in tot acest timp. Acum, din pacate stii cum gandesc cei mai multi, sexul e o necesitate si nu pot trai fara. Insa el ti-a dovedit in toate aceste luni ca sentimentele lui pentru tine sunt mai puternice decat dorinta fizica. Iar tu, se pare ca ai aceleasi sentimente fata de el. Acum, cum sa spun, si eu sunt o familista convinsa si mi-am imaginat toata copilaria si adolescenta ca primul barbat va fi sin singurul din viata mea si ca daca ma iubeste trebuie sa astepte pana in noaptea nuntii. Din pacate evolutia sau involutia, cum vrei sa-i spui, ne antreneaza si pe noi in jocul ei si e destul de greu sa ne opunem.Sunt 100% contra sexului fara sentimente, doar asa pentru. experienta sau supravietuire, cum am mai citit pareri prin raspunsurile de pe TPU la alte intrabari, insa cand e vb.de dragoste sunt pro, cu conditia ca fiecare sa simta ca asta isi doreste cu adevarat. Pentru a face pasul asta nu trebuie sa ai indoieli, nu trebuie sa iti pui intrebari, nu trebuie sa gandesti negativ, in sensul ca poate relatia nu va merge si nu vei mai avea ce pune intr-o viitoare relatie. Nu, deloc. Iti spun asta din experienta personala. Eu mi-am inceput mult mai tarziu viata sexuala, la o varsta cand nu mai aveam nevoie de pareri si sfaturi, cu o persoana pe care o iubeam si credeam la fel, dar la care i s-a facut greata de mine din momentul cand a vazut sange. Si dupa aceea a mai stat cu mine cateva zile si ne-am despartit, in aceleasi reprosuri (de parca nu era ceva firesc sa curga un pic de sange). Ulterior l-am intalnit pe actualul prieten, cu care sunt de 7 ani si avem o relatie minunata.M-am gandit si eu daca nu era mai bine sa astept, dar ce rost are sa imi pun intrebari din astea? In viata niciodata nu poti sti daca cu omul cu care esti la un anumit moment, vei fi pana la sfarsitul vietii. Asta ar insemna sa nu iti mai incepi viata sexuala. Ideea e ca tu, la 17 ani, esti destul de mare ca sa stii ce vrei cu adevarat, daca vrei sa faci sau nu pasul asta si daca simti ca ai indoieli, nu o fa, pentru ca iti va parea rau, vei gasi tu motive sa iti para rau. Iar referitor la virginitate, sa ti-o pastrezi atata timp cat vrei tu, cat simti tu, sa nu faci prostia asta de a ti-o pastra pentru un barbat. E un lucru al tau, nu un trofeu pentru barbati. un barbat care te iubeste, crede-ma te iubeste si daca ai avut parte in trecut de vreo relatie esuata. Bafta si sper ca vei lua decizia cea mai buna pentru tine!

| Alison95 a răspuns:

Fa-o, pana nu regreti happy
baiatul e chiar diferit si se poarta chiar extrem de frumos cu tine, macar atat sa-i faci si tu pe plac. nu ai ce sa regreti.

| dgeko a răspuns:

Din tot ce ai scris tu aici ai dat de inteles ca ala te iubeste ca prostu` si tu nu dai 2 bani pe el.Iti place sa faci pe sefa, sa te despartci cand si cum vrei tu pana cand la un momentdat se va satura de figurile tale si va lua decizia cea mai corecta : te va lasa cu ochii in soare pentru ca altceva nu meriti!
PA!

| HDSeer a răspuns:

Dece tu domini.Tu initiezi un scandal si el al rezolva.E cam complicat tu iai spus ca o sa-i faci o "fericire" de ziua lui de nastered dar in scandal cand erai enervata ai zis ca el o vrea. Daca esti principiala si astepti pana la 18 ani nu cred sal pierzi mare treaba ca mai astepta un an.Dar daca el nu e vorgin si ii to spui ca o faceti si il duci de nas atunci e sluta treaba big grin.
Acum sunt sigur ca tu regreti ca i-ai zis lui de asta si sa fi catut asa o mai duceai inca 6 luni big grin.Azu zii lui ca la 18 o faceti mai des si mai liber decat acu in plus asa vrei tu si ambii veti avea sufletu implinit. Oare nu merita de asteptat jum de an? Eu cred ca meita si dacai iii spui lui la fel el cade de acord! Dece? PENTRUCA TE IUBESTE!

| CeInteleptul a răspuns:

Pai, ai spus ca ai vrut sa te desparti de el.
Fetele apeleaza des la acest procedeu, se chema manipularea partenerului si nu este deloc dragut din partea ta!

omul vrea sa faca dragoste cu tine si tu crezi ca e mare lucru, e ca si cum te-ai sarut pentru prima oara si apoi a 100 oara nu mai este asa de grandios dar este tot frumos.

| susanumarian a răspuns:

Lol cat ai scris sincer vroiam sa te ajut cu ceva dar nu citesc atita ca ma ea lenea.bafta

| NicolasG a răspuns:

Din moment ce ne ceri parerea anseamna ca mai ai unele retineri.Recomandat(ideal) e sa aiba loc atunci cand esti convinsa 100%.La rece,nu atunci cand sunteti"ancinsi".
Dar oare nu ti-ar place sa ajungi an rochie de mireasa,si sa te poti bucura pe depli, nu doar pe furis, pe ascuns?
cred ca el chiar ar aprecia atitudinea asta, o asa fata chiar merita un respect deosebit, esti o flore rara, pe cale de disparitie.(e darul cel mai de pret cel poti oferi iubitului tau an noaptea nuntii, si el va sti sa-l pretuiasca, deci nu prea e bine sa-l transformi an ceva banal, monoton.si apoi atunci cand exista o iubire profuna nu-i ceva imposibil de greu, si chiar de e dificil an modul asta are si el de dat o proba de maturitate.
iar conform statisticilor o astfel de familie are cele mai mari sanse sa dureze, are la baza o ancredere deplina. faptul ca altele aleg sa procedeze altfel nu-ti ofera nici o garantie, cate oare nu regreta amarnic faptul ca s-au grabit?
pentru mai multe sfaturi si detalii ia-ti o ora si urmareste:http://www.youtube.com/watch?v=8bUs4jNR0KA
cu siguranta vei avea ceva de anvatat.
PS:acum 2 zile o fata antreba pe TPU:Cum sa imi pacalesc partenerul ca el e primul?

| NicolasG a răspuns (pentru NicolasG):

SCUZE! trimiterea pe youtube a fost gresita.
Corect:pentru fete sfaturile profesorului Lucian Cristescu:http://www.youtube.com/watch?v=rZAbs9hH8Vk

| Zippo01 a răspuns:

Draga:
1. Nu te lua dupa gura lumii.
2. Faci dragoste cand te simti pregatita.
3.Nu te mai juca cu el punandu-l la incercare de atatea ori ca o sa-l pierzi. Iubeste-l si respecta-l asa cum o face si el. Iti doresc numai bine!

| MrBitt a răspuns:

Daca esti de 9 luni cu eu si inca nu i-ai cedat e un lucru bun, dovedeste ca nu esti o pipita DAR DACA DUPA ATATEA DOVEZI DE IUBIRE NU O SA II CEDEZI OMUL O SA SE SATURE SI O SA CAUTE ALTA.La 17 ani si jumatate esti pregatita sa iti incepi viata sexuala. In plus, daca nu o faci cu baiatul care te iubeste el te va parasi si poate ovei ajunge sa o faci cu altul care te va iubi pana o va face cu tine si apoi te va lasa...Ce preferi?

| AddaLov3 a răspuns:

E decizia ta...
Nu te lua dupa alti, asculta-ti sufletu!
Asta numai tu poti decide.winking