| anonim_4396 a întrebat:

Probleme in relatia mea cu iubitul -ma ajuta cineva?

dragi useri TPU. am o relatie de 3luni cu un baiat. totul a inceput frumos intre noi, demn de povestile de dragoste, si a continuat tot asa, pana cand pe 26 martie luna trecuta am avut o serie de reprosuri intre noi.el mi-a reprosat ca sunt prea copilaroasa si nu gandesc ca un om matur ce sunt, si ca am facut facultatea degeaba(si chestia asta m-a durut enorm) el neavand studii, normal.noi obisnuiam sa ne vedem foarte des, in fiecare zi venea el la mine si eu la el, petreceam toate weekendurile impreuna, fara sa imi dau seama ca s-ar putea plictisi de mine.acum 4 zile ne-am certat iar, el mi-a zis ca s-a sufocat, ca se simte prea strans in relatie si vrea un pic de libertate pentru amundoi, mai rarut ca-i mai dragut.sa nu il mai sun eu prima, sa astept sa ma sune el, si problema e ca nu ma suna deloc toata ziua, in zadar stau langa telefon. nu stiu de la ce a pornit totul.sincer.pana inainte sa ne certam totul era bine intre noi.sttiu ca eu sunt tiparul de fata pe care si-a dorit-o intodeauna.
acum nu stiu cum sa procedez.suntem prieteni si de familie si tare uniti,n-as vrea sa isc un scandal intre noi.dar nici sa ne despartim, nici sa stau tot asa, asteptand ca proasta un semn de la el. nu stiu cum sa procedez. poate va puneti intrebarea: nu te mai iubeste,clar. va spun ca nu e asa, el inca tine la mine, si m-a cucerit greu, aproape ca nici nu ii dadeam sanse de reusita. ce as putea sa fac oare? cum sa remediez problema? astept sfaturi de la cei cu experienta in relatii si sa va abtineti de la comentarii rautacioasa, eu v-am vorbit frumos. multumescc anticipat.

Răspuns Câştigător
| Ycu a răspuns:

Draga androm3da, omu` tau din tot ce ai povestit, mi-a facut o parere foarte proasta, atat din punctul de vedere ca ti-a zis ca ai facut facultatea degeaba din moment ce el nu are facultate, cat si din faptul ca sa astepti sa te sune el, dar de ce? Din punctul meu de vedere, tu ar trebui sa te intorci la 180 de grade pentru ca stii si tu ca numai merge asa. Trebuie sa inveti sa il sfidezi cu toata fiinta si sa nu il mai bagi in seama sa nu ii mai raspunzi la telefon, si cum omul isi da seama de ce a pierdut cand nu il mai are, si pe urma dupa ce isi da seama ai nevoie de o disctuie foarte serioasa cu el, unde veti stabilii viitorul vostru, parerea mea, toate cele bune, am incredere ca esti o fata inteligenta si "nu ai facut studiile alea degeaba".

| androm3da a răspuns (pentru Ycu):

Multumesc pentru raspuns. foarte corect ceea ce ai spus. trebuie sfidat si chinuit un pic, dar parca simt ca nici asa nu merge, pentru ca daca fac asa, imi zice ca fac gesturi copilaresti, ca nu se procedeaza asa, etc. sunt tare nehotarata. este ora 6 seara si nu il intereseaza ce am facut toata ziua,

| Ycu a răspuns (pentru androm3da):

Dai mesaj cu linkul la intrebarea asta, poate o sa il puna pe ganduri.

| androm3da a răspuns (pentru Ycu):

Stii ce zice? ca am innebunit. si imi da liber din secunda 2.

| Ycu a răspuns (pentru androm3da):

Pai si tu o sa stai cu omul ala din moment ce s-a comportat asa? Si o sa stai mereu cu frica asta ca iti da liber? Dai tu liber lui si viata ta se va imbunatatii considerabil si nu de maine, poimaine ca tu il iubesti pot sa vad asta, dar peste 2 saptamani daca nu o sa mai auzi de el nu o sa iti mai pese si scapi de un stres, nu e bine sa te stresezi atata pentru un baiat "fara studii", care are nesimtirea sa te critice din moment ce el nu face doua parale (scuze dar asta e adevarul).

| androm3da a răspuns (pentru Ycu):

Ssi daca regret eu mai tarziu? el tot cu nasul pe sus o sa fie, pentru ca stie ca il iubesc vezi ce naspa e sa iti spui sentimentele. el are mereu cale la noi acasa si de ce sa ma oftic eu cand il vad

26 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Singura solutie: Nu-i mai da atentie si raceste-te fata de el. Nici cand te cauta el, sau se poarta "ca inainte", nu te lasa "aburita".
Fie isi va analiza prioritatile si va pune pe primul loc relatia voastra - nu inseamna sa nu mai iasa cu prietenii, sa nu mai aiba viata lui, dar sa nu te puna pe tine asa de jos cum a facut-o. Fie totul s-a terminat, si atunci nu are rost sa te agiti.

| Zenithf a răspuns:

P.S. Poate tu te-ai gandit la un viitor impreuna, sa aveti familie, copii. Cum va fi ca sa te lase singura cand esti insarcinata, sau cand esti cu copiii mici si el sa se duca cu prietenii la o bere? Nu-i o problema daca merge o data, de doua ori pe saptamana, dar daca zilnic sta la lucru peste program, din diferite motive, sau vine acasa sa se schimbe si apoi se duce sa se deconecteze la birt, zi de zi?
Daca acum il "sufoca" o imbratisare, atunci sa vezi ce il va sufoca cand, dupa o zi intreaga in care ai stat cu sugarul, il vei ruga sa stea 1/2 ora cu el, ca sa poti face un dus.

| androm3da a răspuns (pentru Zenithf):

M-a sunat azi la 12 cand s-a trezit. sa il privesc ca semn bun?

| Zenithf a răspuns (pentru androm3da):

Tu stii mai bine, analizeaza: cat timp petrece cu tine, cat de des te cauta, cum si cand te ajuta, daca ai nevoie de ajutor cu ceva. cat de mult te poti baza pe el?
Faptul ca te-a sunat inseamna ca se gandeste la tine, dar oare se gandeste "la tine", sau "si la tine"? Asta inseamna ca tu esti pe locul intai, sau fotbalul, jocurile cu prietenii, alte lucruri? Tu ai spus ca este foarte ocupat acum, si atunci este scuzabil faptul ca iese mai des, ca are nevoie si el de o destindere, dar aceasta nu trebuie sa fie in total in detrimentul relatiei voastre.

| Zenithf a răspuns:

Nu-i neaparat sa aiba vaci si sa stea la tara ca ceea ce am zis eu sa fie adevarat. Ca nu va fi una, va fi alta, ceva tot va fi.

| androm3da a răspuns (pentru Zenithf):

Maai are cineva comentarii? sau dau funda? astept comentarii.
sa va spun o noutate. aseara a venit prietenul la mine.se purta ca si cum i-ar fi dor de mine, insa astepta ca eu sa fac eu primul pas in a ma apropia de el. simt ca se comporta un pic mai rece fata de cum era.ne-am impacat dar eu sunt tare in dubii.

| androm3da a răspuns (pentru androm3da):

Si nu am curajul sa mai aduc vorba de cearta din trecut.pentru ca mie teama ca iarr o iau de la inceput.

Răspuns utilizator avertizat
| simonamaria a răspuns:

Buna! e complicat pentru ca pare o racire brusca.si stii cum e cand iubesti te intereseaza de persoana respectiva, deci normal ar fi fost sa te sune si sa fie interesat de ceea ce faci.ai grija sa nu fie altcineva care sa ii ocupe timpul care inainte ti-l aloca tie.si mie se pare o prostie sa iti zica "ai facut facultatea degeaba".cel putin tu ai reusit sa o faci! te-ai gandit ca poate din cauza faptului ca sunteti si prieteni de familie el nu a incercat sa puna punct..adica ceva gen poate nu stie cum sa se indeparteze sa nu iti faca rau si poate se gandeste la fel ca tine:sa nu provoace un scandal.

| androm3da a răspuns (pentru simonamaria):

Ai cam putea avea dreptate.dar nu stiu nici eu raspunsul. timpul le va rezolva pe toate.pe altcineva n-are cum sa aiba ca suntem in strainatate si cam greu sa te lipesti pe aici.

| neutrino a răspuns:

Nu doresc sa fiu rautacios, dar el are dreptate: ai facut degeaba facultatea.

| androm3da a răspuns (pentru neutrino):

De ce spui asta?

| Dariusuu a răspuns:

Dacă el este așa de orgolios, de ce nu-l suni și ieșiți frumos la o plimbare.Așa poate vă rezolvați problema, așa puteți da cărțile pe față și vei fi lămurită și tu ce se întâmplă cu el.Nu e normal să-ți vorbească așa, ar trebui să se intereseze de tine.

O zi superbă îți doresc.

| androm3da a răspuns (pentru Dariusuu):

Nu vreau sa il deranjez. sa imi reproseze iar ca il pistonez cu telefoanele? stiu ca are treaba cu gradinaritul acum, n-are timp de plimbare.

| Dariusuu a răspuns (pentru androm3da):

Atunci lasă timpul să treacă, dacă nu dă el un semn atunci dă-i tu.Cum ar putea să-l deranjeze atât de tare fata pe care o iubește?

Dă-i pace o vreme draga mea.

Să ai grijă de tine.