| EvaTramell a întrebat:

Buna dupa cum am mentionat in cealalta intrebare. A favut sex neprotezat pt prima data. Iau anticonceptiionale. Vineri seara trebuia sa le iau la 7 dar leam luat la 10. Sa intamplat sa nu le am l mne. Pe prospect scria de intarzieri de 12 sau 24 ore. Eu nu am uitat doar ca nu leam avut la mine. Am motive de ingrijorare cand imi va veni ciclu? Pot sa iau un test de sarcina? Vreau raspunsuri...

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă nu le iei FIX la aceeaşi oră, atunci te poţi aştepta la dereglări hormonale/menstruale!

Oricum, dacă nu ai întârziat mai mult de 12 ore, NU există risc de sarcină deoarece "protecţia" NU este diminuată.
NU ai nevoie de nici un test de sarcină happy

Toate cele bune.

| EvaTramell explică (pentru bursuc001):

Buna. Ieri am facut un test a iesit negativ si azi noapte am vomitat. Faza e ca sunt racita si cand sa iau un paracetamol mi s-a facut rau si am vomitat. E posibil sa fie de la raceala nu?

| bursuc001 a răspuns (pentru EvaTramell):

Nu era necesar testul de sarcină happy
Probabil că ai avut vărsături din cazul răcelii...

SPER că ai vărsat la mai mult de 4 ore după ce ai luat AC!
Vezi detalii privind vărsăturile în Prospectul AC...

O zi frumoasă.

| EvaTramell explică (pentru bursuc001):

Hmm. Leam luat pe la 8 ca am dormit ai nu am auzit alarma. nu stiu exact pe la cat am vomitat... sa fi fost ora 10 sau 1..habar n-am. De ce? Ce se intampla daca nu am vomitat la 4 ore dupa medicamente?

| bursuc001 a răspuns (pentru EvaTramell):

Dacă ai vărsat în interval de 3-4 ore după ce ai luat tableta, atunci efectul contraceptiv al tabletei se poate diminua/anula :(

"Ce trebuie să faceţi în caz de vărsături sau diaree severă :

Dacă prezentaţi vărsături într-un interval de 3-4 ore de la administrarea unui comprimat activ de
culoare roz-deschis sau dacă aveţi diaree severă, există riscul ca substanţa activă din comprimat să nu
fie absorbită complet de organismul dumneavoastră. Această situaţie este aproape identică cu uitarea
unui comprimat. După ce aţi prezentat vărsături sau diaree, trebuie să luaţi un alt comprimat de culoare
roz-deschis dintr-un blister de rezervă, cât mai curând posibil. Dacă este posibil, luaţi comprimatul
într-un interval de 12 ore de la ora obişnuită de administrare. Dacă acest lucru nu este posibil sau dacă
au trecut 12 ore, trebuie să urmaţi recomandările prezentate la paragraful „Dacă uitaţi să luaţi YAZ"." - SURSA = Prospectul de la linkul :
http://www.anm.ro/_/_PRO/PRO_883_14.07.08.pdf?anmPage=1297ID=25931

| EvaTramell explică (pentru bursuc001):

Ioi sad. Nu mai stiu exact la cat am vomat. Si ce o sa se intample? O sa raman gravida? Daca am vomat si nu si maj are efectu? Ca am citit ca e ca si cum ai uita un comprimat...sad

| EvaTramell explică (pentru bursuc001):

Acum sunt necajita. Ieri am facut testul a iesit negativ dar daca an vomat sni nu sia mai facut efectu pastila pot sa raman? O sa mi fac un test iarasi. Mie frica. sper ca nu mi afecteaza mentruatia si nu se va intampla nimic grav.

| bursuc001 a răspuns (pentru EvaTramell):

Mda, ar fi TREBUIT să iei un alt comprimat ( dacă ai vomitat mai devreme de 4 ore de la administrarea tabletei respective )!
Testul de sarcină se face la cel puţin 21 de zile după data respectivă - deci, după 1 octombrie...

Trebuie să fi foarte ATENTĂ când iei AC!

Până la începerea foliei/cutiei următoare să folosiţi o metodă contraceptivă suplimentară ( prezervativ, ovule spermicide, etc. )!

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

O intarziere de 3 ore nu influenteaza efectul contraceptiv, deci ai fost protejata. Insa iti poate da dereglari hormonale destul de serioase. daca nu le aveai la tine, trebuia sa ajungi acasa inainte de ora de administrare, lasand orice la o parte (daca nu era situatie de viata si de moarte). Ai grija cu administrarea, nu iti permiti astfel de intarzieri mai des de o data la 8-9 luni de administrare.

| Hakuouki a răspuns:

Poate iei un abecedar... poate inveti sa scrii.

| lucicaca a răspuns:

Cred ca da, nu trebuia sa le iei la aceiasi ora?