| George0508 a întrebat:

Buna, după pierderea virginității la fete, ciclul menstrual se poate schimba?

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, ciclul menstrual nu se modifica din cauza practicarii sexului!
Ciclul menstrual se poate modifica daca apare o sarcina, daca fata/femeia se ingrasa foarte mult sau slabeste foarte mult, aceastea fiind deregalri hormonale in corpul femeii, dar in nici un caz nu se poate modifica doar pentru ca face sex!

Ti-as recomanda sa nu iei in considerare raspunsul inutil si eronat al primului user baiat, care nu are habar de nimic, despre ciclul menstrual al femeilor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Violleta2022):

Se poate intampla pe fond psihogen, am patit doua dintre fetele cu care am fost sa le intarzie aproape o luna dupa ce si-au inceput viata sexuala, iar alti factori stresori nu existau si fetele erau sanatoase. Da, in mod normal nu are ciclul legatura activitatea sexuala, decat daca intervine vreo sarcina, dar normalul, intervalul de incredere, oricat de larg ar fi, nu exprima doar ce se stie ca fiind adevar general valabil.

Nu neg experienta si cunostintele tale, mai ales cele care tin de cele femeiesti, dar la fel cum tu poti vorbi din punctul de vedere al unei posesoare de uter, si eu pot vorbi din punctul de vedere al observatorului posesoarelor de uter, pe de o parte, iar pe de alta parte, ca student la medicina, care intr-adevar, n-are cum sa aiba habar de ciclul menstrual. In plus, cateodata, oamenii trebuie sa auda ce vor; pana la urma, despre asta e o buna parte a intrebarilor de pe TPU: "Nu-i asa ca?" Dar tu ar trebui sa stii asta mai bine decat mine, avand in vedere vechimea de pe site si numarul impresionant de raspunsuri, desi observ ca multe din raspunsuri sunt fie date "din topor" si cu o nota pregnanta al absolutului, fie judicative si rautacioase just beucase.

Concluzionand, ar fi frumos sa ajungem de comun acord la concluzia ca se pot intampla ambele variante, dar las asta la latitudinea ta

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ai habar ce vorbesti!
Intarzierile menstruale apar la cele care nu au ciclul de tip regulat si care din nestiinta au impresia ca viata sexuala le intarzie lor menstruatie. Evident nu ma refer la o sarcina!

Cum nu esti femeie si nici studii medicale nu ai, te invit sa nu mai dai raspusnuri eronate, fiindca nu ajuti cu nimic, dimpotriva, creezi confuzii.

| Crackman a răspuns:

Se poate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se intampla din cand in cand sa se intarzie sau sa se deregleze o perioada, astfel fiind alarmati participantii pentru o eventuala sarcina, dar nu-i de temut si e ceva normal.

| George0508 explică (pentru anonim_4396):

A deci se poate deregla totul, așa ma gândeam și eu, cel mai probabil e o schimbare a corpului fetelor, sunt putin stresat de faptul ca s-a întâmplat fără protejare, totul a fost complet neprogramat, iar ne a luat valul, dar sunt linistit pentru ca n am ejaculat înăuntru.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru Violleta2022, vad ca m-ai ignorat. Foarte matur. Am facut mai multe pauze de la TPU de-a lungul anilor, dar revin din cand in cand de plictiseala si apoi plec relativ repede. Unul dintre motivele principale pentru care plec e atitudinea refractara a multor utilizatori, de multe ori mai seniori, care sunt atat de siguri pe cunostintele lor incat nu vor sa accepte ca se poate si altcumva, ca si experienta si cunostintele altora sunt la fel de adevarate si valide, si nu ma refer la opinii, ci la fapte si lucruri verificabile. Vad ca ai ochelari de cal si imi pare bine ca am avut interactiunea asta scurta cu tine, pentru ca mi-am dat seama ca imi pierd timpul aici. Ai grija, doar, sa nu mai fii atat de radicala in raspunsuri pe viitor, pentru ca de multe ori, am impresia ca aproape certi utilizatorii prin raspunsurile tale, si nimeni nu-ti da libertatea asta.

| Mar1cika a răspuns:

Da