| Lllllll01 a întrebat:

Este a 4 a zis de întârziere a menstruației, nu am avut contact neprotejat, am făcut un test de sarcina dar a ieșit negativ. Țin sa menționez ca în ultima perioadă am avut foarte mult stres. Poate fi din cauza stresului?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Ciclul menstrual se desfasoara din prima si pana in ultima sa zi, STRICT HORMONAL conform programului bine stabilit de catre organism in prima zi a fiecarui ciclu menstrual. Astfel ca, orice prelungire a ciclului menstrual si aparitia asa zisei ''intarzieri'' in pornirea menstruatiei se produce si apare numai in cazul in care se produce o dereglare in desfasurarea activitatii hormonale. Dereglarea activitatii hormonale se produce de regula pe fondul aparitiei de disfunctionalitati la un moment dat in activitatea a unei singure sau a mai multe glande endocrine (tiroida, hipofiza, ovare, glanda pituitara, suprarenale, etc.) Din acest motiv uneori chiar si in cazul celor mai bine reglate cicluri menstruale, pot sa apara dereglari mai mari sau mai mici ale activitatii hormonale. La randul lor dereglarile hormonale vor provoaca modificarea lungimii ciclului menstrual fata de un anumit numar FIX de zile si astfel ciclul mentrual poate sa devina chiar NEREGULAT. Pe baza celor prezentate se poate presupune/aprecia ca aceasta intarziere (de 4 zile) deocamdata inca mica fata de data la care a fost preconizat momentul de pornire a menstruatiei poate fi pusa pe seama unor dereglari hormonale produse in actualul ciclu. Marimea abaterii ca lungime a ciclului menstrual, poate prezenta variatii de la cele mici (si frecvente) de doar +/- 3-5 zile, la dereglari si mai mari care pot fi chiar si de 10-14 zile (in plus de obicei) si in cazuri rare intarzieri care uneori pot sa fie chiar si de 2-3 luni, fara sa existe o sarcina instalata in uter. S-a constatat ca astfel de dereglari de lungime a ciclului menstrual apar si se produc destul de frecvent la varsta adolescentei, dar se pot manifesta si pe urma din cauza faptului ca in decursul ciclului menstrual, uneori cu totul inexplicabil, atunci cand activitatea hormonala este normala sau foarte putin dereglata de functionarea incorecta/deficitara a una sau a mai multe glande endocrine. Numai daca o asemenea situatie se repeta si in cazul urmatoarelor cicluri menstruale, doar in acel caz este indicat ca orice femeie sa se prezinte la endocrinologie pentru consultatie si efectuarea unui set de analize si prin rezultatele obtinute se vor stabilesc factorii care provoaca dereglarea activitatii hormonale. Aproape sigur nu esti insarcinata fiindca rezultatul testului de sarcina efectuat este negativ insa testul de sarcina va trebui sa fie repetat dupa ce vor trece inca 3-4 zile de la data efectuarii primului test. Daca desfasurarea sangerarii menstruale va fi la fel ca si alta data, in acel caz NU trebuie sa mai fii ingrijorata insa dar ar fi bine sa te prezinti la ginecologie pentru o consultatie amanuntita. Si neaparat sa faci un nou test de sarcina dupa ce trec 7 zile fata de data stabilita la care ar fi urmat sa porneasca menstruatia conform calculelor tale. Multa sanatate!

1 răspuns:
| Denisa0954 a răspuns:

Da, stresul e un factor care influențează menstruatia