| anonim_4396 a întrebat:

Prietenei mele ii intarzie menstruatia de 3 saptamani. In ziua 12 de intarziere a facut test de sarcina si a iesit negativ cu prima urina de dimineata. A fost dificil pentru ea ultima perioada deoarece a avut cistita, stres cu examene si pe langa si varicela. Care ar fi problema?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Problemele amintite de tine privind neinceperea menstruatiei la timp si amanarea cu deja 3 saptamani a inceperii menstruatiei, apar/se produc pe fondul unui ciclu menstrual care in mod sigur este de tipul NEREGULAT. In acest caz se poate aprecia ca NU este vorba de o intarziere a menstruatiei care sa fie urmarea unei sarcini instalate in uter, fiindca aceasta posibilitate a fost infirmata de testul de sarcina efectuat, astfel ca mai degraba se datoreaza instalarii AMENOREEI, adica a unei posibile afectiuni fiziologice care se instaleaza pe fondul unor dereglari/tulburari a ciclului menstrual feminin care provoaca absenta fluxului menstrual pe o perioada mai mare care poate fi de doar cateva saptamani, dar care uneori poate fi chiar si de 1-2 luni, sau mai multe. Aceasta dereglare/tulburare se datoreaza pur si simplu faptului ca 1 sau mai multe dintre glandele endocrine sunt afectate/bolnave si functioneaza incorect sau defectuos, ceea ce provoaca dereglari ale activitatii hormonale. Insa spre binele ei este indicat fiindca este mai mult decat necesar sa se prezinte cat mai repede la un cabinet ginecologic pentru a fi consultata cat mai complex/temeinic, deoarece s-ar putea ca de fapt adevarata afectiune de care sufera sa fie sindromul SOPC, adica ovarele prietenei tale sa fie afectate de chisturi. Multa sanatate!

| Mejdej a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Are ciclu regulat de 30 de zile.

| Mejdej a răspuns (pentru Mejdej):

Se poate pune problema de o sarcina? Ceea ce eu nu cred.

11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

O intarziere atat de mare in absenta unei sarcini este o problema foarte grava, mai ales la o femeie activa sexual. E posibil ca varicela sa fi contribuit si ea, e o infectie care dezechilibreaza organismul. Trebuie vazuta urgent de medicul ei ginecolog, cel la care a mai fost. Ideal este sa o vada inainte sa implineasca 15 zile de intarziere, deci grabiti-va

| Mejdej a răspuns (pentru Brigaela):

Mersi mult de raspuns dar ea e deja in a 21 zi de intarziere. Are dureri de sani ca si cum i ar veni menstruatia. Deci nu poate fi vorba de o sarcina nu?

| Brigaela a răspuns (pentru Mejdej):

Sarcina ar fi cea mai buna varianta. Tocmai, spuneam ca deja a intarziat mult, nu mai pierdeti nici o zi

| Mejdej a răspuns (pentru Brigaela):

Eu te intreb poate fi vorba de sarcina? Deoarece nu suntem pregatiti de o sarcina. testul a fost facut in ziua 12 de intarziere cu prima urina si a iesit negativ.

| Mejdej a răspuns (pentru Brigaela):

A avut si o forma agresiva de varicela

| Brigaela a răspuns (pentru Mejdej):

Probabil nu e sarcina. Vrei sa spui ca sunteti mai pregătiți pentru o problema grava de sanatate?

| Mejdej a răspuns (pentru Brigaela):

Nu doamne fereste. Vrem sa fie totu ok. Mergem cu Domnu inainte si totul v a fi bine. Iti multumesc pentru raspuns dar Domnu nu v a lasa sa se intample nimic. Amin

| Brigaela a răspuns (pentru Mejdej):

Dumnezeu ne-a ajutat sa aflam medicina. El o va ajuta daca ea merge la medicul ginecolog cat mai repede. daca ea batjocoreste voia Domnului si nu apeleaza la calea pe care El ne-a dat-o pentru a ne insanatosi, Dumnezeu nu o va ajuta.

| HazelEyes77 a răspuns:

Perioada stresanta si problemele de sanatate in special varicela sunt factori deloc de neglijat care au dus la amenoree. Ar fi indicat sa mearga la ginecolog sa depisteze care e adevarata cauza a lipsei menstruatiei. Chiar daca e vorba de o sarcina desi ma indoiesc nu o poate pastra deoarece a avut varicela si aceasta da malformatii grave fatului mai ales in primul trimestru cand are loc organogeneza. De multe ori varicela provoaca avortul spontan in primele luni de sarcina. Ce mai probabil lipsa menstruatiei se datoreaza unui dezechilibru hormonal si de aceea trebuie sa consulte un medic ginecolog. Multa sanatate