| anonim_4396 a întrebat:

Buna este un baiat care ma place...da mie nu imi place de el..si sta numai dupa mine. tatal lui este pe moarte si chiar daca nu.mi arata sufera foarte mult.el vrea sa ne vedem dar eu nu prea vreau nu stiu ce sa fac.mie chiar mila de el dar na..nu vreau sa sufere si din cauza mea.

13 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Bine faci.
Ii ajunge durerea si teama pe care le simte pentru tatal lui,nu-i da sperante false.
Si,orice ar fi,lamureste-l de acum,inainte sa inceapa ceva.
El te urmareste si incearca sa-ti fie simpatic cu speranta clara ca o sa-l placi.
Daca tie nu-ti place,cum zici,si ti-e doar mila,spune-i frumos ca nu doresti o relatie si, chiar si sa iesiti ca amici la un suc, ar insemna sa-i intretii sperantele, ceea ce nu vrei!
Vorbeste-i si lamureste-l cat mai bland cu putinta, cu cat amani cu atat va fi mai mare dezamagirea lui...
Imi pare tare rau pentru el.

| Alexandra_3724 a răspuns:

Daca el nu te atrage cu nimic, ar fi cazul sa ii spui adevarul si sa fi langa el ca o prietena.Sa il ajuti sa ii dai sfaturi iar in caz ca tatal lui pateste ceva, Doamne fereste sa ii dai putere, nu este usor! Va intelege si te va aprecia ca nu il lasi singur chiar daca nu te simti atrasa de el.Succes!

| Azµre a răspuns:

Ție de ce nu-ți place de el? Ai stat cu el, ai încercat să-l cunoști? Când mă refer să stai cu el, mă refer să ieșiți ca amici la un suc, să vorbiți să râdeți.
Ieși cu el afară nu înseamnă că dacă ieși cu el, îl vei face iubit. Ci pur și simplu ca amici, sunt sigur că are și el nevoie de cineva în momente ca acestea.
N-ai ce pierde.

| greece12 a răspuns (pentru Azµre):

Da,ea n-are ce pierde, dar baiatul da.
El sufera deja din cauza problemelor pe care le are acasa, chiar nu cred ca e nevoie ca fata sa-i incurajeze sperantele.
Ea a spus clar ca nu-i place, lucru pe care trebuie sa-l iei de bun, nu crezi ca sa stea cu el din mila e mai rau decat orice?

| Azµre a răspuns (pentru greece12):

N-am zis să stea, tocmai, pot lega o prietenie ca mici, ea îi explică vorbește cu el, și o să înțeleagă respectivul, cel puțin așa văd eu problema.

| Azµre a răspuns (pentru greece12):

Dacă aș fi avut mai multe detalii cum ar fi ce vârstă au ce-i doi și așa mai departe, poate îi dăteam un răspuns concret. Oricum ar fi respectivul are nevoie de un prieten care să-l țină cu capul sus. Oricum, nu te contrazic ai dreptate cum spui și tu mama, acum nu avem de unde să știm care e situația.

| greece12 a răspuns (pentru Azµre):

Mi-e teama ca el,chiar si ca amic, va continua sa spere sa fie cu ea.
E ravasit, indurerat, cauta afectiune peste tot, gandeste-te!
Nu cred sa poata sa renunte la sentimentele pe care le are pentru ea.

| Azµre a răspuns (pentru greece12):

Oricum ar fi o să aibă de suferit de două ori.
1)Moartea tatălui
2)Ruperea relației de prietenie cu tipa
Oricum ar fi nu e bine.

| greece12 a răspuns (pentru Azµre):

Da,asa e,varsta ne-ar fi putut ajuta ceva mai mult.
E complicat oricum si problema cu tatal o complica si mai mult!
Sper sa aiba prietenii lui,baiatul asta,desi pe fondul asta emotional,fata l-ar fi putut mangaia foarte mult.
Dar, nu-l place, ce putem face?
Ea, probabil, din sensibilitate fata de el si din bun simt isi face asemenea probleme...

| Azµre a răspuns (pentru greece12):

Cum spuneam, vârsta conta cel mai mult, dacă amândoi ar fi fost trecuți de o vârstă să zicem 20 de ani, era cu totul și cu totul altceva.
Și așa cum am zis, oricum ar fi, tot rău este. Acum decizia este a ei.

| greece12 a răspuns (pentru Azµre):

Asa e,ai dreptate,dar eu am senzatia ca inca sunt pe bancile scolii, inca naivi, neformati, intr-un context in care popularitatea unuia sau ce spun ceilalti conteaza inca!
Dreptatea umbla legata la ochi, stii asta...laughing

| Azµre a răspuns (pentru greece12):

Da, da și cu un sfârc afară... Cel puțin așa e reprezentată în câteva sculpturi... laughing))
ASta e, sper să găsească o soluție. E greu pentru el, faptul că nu o arată, îl va consuma enorm și tot odată speranța de care spuneai mai devreme.

| Yo10Alle a răspuns:

Numai tu poti stii ce simti pentru el daca il placi putin da-i o sansa dar daca chiar nu-l vrei asteapta si intr-un moment bun spune-i ca nu prea are sanse.Nu are rost sa stai cu toti din mila...am invatat-o pe propia piele