| anonim_4396 a întrebat:

Buna happy Eu iau anticonceptionale Miligest iar marti este a8a zi si anume ziua in care trebuie sa le incep iar(acum sunt in perioada de pauza). Este permis sa schimb data de a lua pastilele si anume sa le iau in a10a zi?(sau daca fac asta le-as lua degeaba toata luna?).

1 răspuns:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU le poţi lua mai târziu ( adică în a 10-a zi, în loc de a 8-a )!
În acest caz, pierzi efectul contraceptiv pe toată luna sad
Ca să NU mai amintim că pot apărea GRAVE dereglări hormonale/menstruale!

Cel mult, dacă doreai să schimbi ziua de începere a unei noi folii/cutii, atunci puteai să începi mai devreme noua folie ( sau să nu faci pauză deloc ) - doar cu ACORDUL ginecologului care ţi le-a prescris.
Şi în acel caz pot apărea diverse reacţii adverse sau dereglări hormonale/menstruale...

Toate cele bune.