| anonim_4396 a întrebat:

Iau anticonceptionale Miligest(am terminat prima folie din prima luna). Acum sunt in cele 7 zile pauza. Daca nu apare menstruatia in cele 7 zile de pauza incep a doua folie sau astept? La medic nu am cum sa ajung imediat.Am citit pe un site ca un medic recomanda sa se inceapa a doua folie pentru ca va aparea menstruatia si un altul nu.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Exact asa cum ti-am spus, daca menstra nu apare in cele 7 zile de pauza te prezinti imediat la ginecolog. Nu neaparat cel care ti le-a prescris, la un medic din tara in care te gasesti. Anticonceptionalele sunt un tratament pretentios, nu poti pleca in lume cat timp le iei fara sa te asiguri ca acolo ai acces rapid la un ginecolog. Asadar, in orice tara ai fi, plateste-ti consultatia si mergi la medic. Cat timp iei contraceptive esti obligata sa poti ajunge oricand la medic, daca ai de gand sa te duci undeva unde nu ai acces permanent la medic, in perioada cat te gasesti acolo, sistezi administrarea tratamentului (nu este unul de care sa depinda viata ta).

14 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Având în vedere că urmează să începi a 2-a cutie/folie, o începi chiar dacă NU vine menstra ( deloc ) în cele 7 zile de pauză!
AC pot genera tulburări/dereglări menstruale sau chiar amenoree ( lipsa menstrei )...

Vezi mai multe detalii în Prospectul de la linkul :
http://www.anm.ro/.......12.06.pdf

Dacă nu-ţi vine menstra nici la terminarea celei de-a 2-a folii, atunci ( în cele 7 zile de pauză ) mergi URGENT la medicul care ţi le-a prescris ( pentru a putea să ţi le schimbe, eventual, cu alte AC )!

Toate cele bune.

| anonim_4396 explică (pentru bursuc001):

Eu sunt cam nedumerita :( am mai pus o intrebare asemanatoare acum ceva timp ( http://www.tpu.ro/......za-dupa-o/ ).La acea intrebare a raspuns si Brigaela(am inteles ca este medic).Ea spune asa:"Este absolut obligatoriu ca menstruatia sa apara in pauza.Nu incepi alta folie daca in perioada de pauza nu a aparut menstruatie, ci te prezinti urgent la ginecolog". Pana la urma cum ar trebui sa procedez?

| anonim_4396 explică (pentru Brigaela):

Acum m-am mai linistit happy dar mai am o curiozitate. Celelalte persoane au spus ca pot sa le incep si daca nu a aparut menstruatia.Ei de ce spun asa?

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Fiindca nu sunt medici, habar nu au si nu le pasa daca patesti ceva. Multora le place sa se prefaca ca stiu, ca sunt experti, fara sa le pese ca persoana careia ii dau sfaturi gresite poate muri sau poate suferi grav in urma lor. Am intalnit, pe vremea cand lucram in urgenta, numeroasi oameni care facusera tot felul de nebunii indemnati de binevoitori fara studii medicale. De exemplu, un pusti care se taiase foarte rau si isi pusese sare pe rani, fiindca asa ii spusese un prieten. E si un proverb care arata ca pusul sare pe rani este ceva foarte nasol, dar el totusi a facut-o. S-a vindecat in 3 luni in loc sa se vindece in 10 zile. O alta femeie, care avea un abces perianal a stat cu fundul in apa clocotita cu soda caustica, ca-i spusese o vecina ca scoate puroiul. S-a ales cu arsuri termice si chimice, care s-au infectat de la abcesul ei, a facut septicemie si a murit. Daca mergea la medic, lua antibiotice, ii evacua puroiul si in 10 zile era vindecata. Am mai intalnit o fata care a luat pilula de a doua zi la sfatul competent al surorii iubitului ei. Avea niste chisturi pe ovare in curs de investigare, probabil benigne. In 3 luni, acele leziuni se transformasera in cancer, ginecologul i-a spus ca in situatia ei, conztraceptia de urgenta era complet interzisa. Sora iubitului stia ca unei alte femei, pentru chisturi ovariene disfunctionale, i se dadusera contraceptive uzuale. Si atunci a zis: ca daca tu ai altfel de chisturi si ce daca pilula de a doua zi este un alt tip de contraceptiv, ia-le ca trebuie sa mearga. A murit de multa vreme si avea doar 21 de ani. Si astea sunt doar cateva cazuri pe care mi le amintesc la repezeală, in fiecare zi se intampla sute.

| anonim_4396 explică (pentru Brigaela):

Multumesc foarte mult pentru sfaturi.M-am cam speriat un pic pentru ca ati spus toate astea sad bine ca am ascultat sfatul dumneavoastra happy Am mai invatat inca ceva din raspunsul dumneavostra(intamplarea cu pilula de a doua zi). Multumesc inca odata big grin

| bursuc001 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mda, într-o oarecare măsură, d-na. @Brigaela are dreptate - dar, în multe cazuri, preferă să EXAGEREZE :(

De asemenea, "generalizarea" dânsei ( "nu sunt medici, habar nu au si nu le pasa daca patesti ceva. Multora le place sa se prefaca ca stiu, ca sunt experti, fara sa le pese ca persoana careia ii dau sfaturi gresite" ) NU mă include şi pe mine!
Habar n-are cine sunt ( ce studii am, etc. ), dar "îi place" să creadă că este cea mai "competentă" de pe site :(

Din PĂCATE, în situaţia de faţă, d-na. @Brigaela NU are dreptate!

Aşa cum am explicat de multe ori, majoritatea AC pot genera amenoree ( ca reacţie ADVERSĂ )!
Din acest motiv, este ACCEPTABILĂ lipsa unei SINGURE menstre ( în perioada de pauză ) şi se poate CONTINUA administrarea foliei următoare!

Dar, dacă menstruaţia lipseşte şi la terminarea acelei folii, atunci este OBLIGATORIU un control ginecologic + ecografie ovariană pelvină ( sau transvaginală ) - ÎNAINTE de a începe o altă folie ( deci, în cele 7 zile de pauză, pentru a se putea începe administrarea foliei următoare în ziua corectă )!

De asemenea, acest aspect ( precizat de mine ) este MENŢIONAT şi în Prospectul majorităţii AC - vezi, spre exemplu, câteva dintre acestea :

"Dacă nu aţi avut menstruaţie :
Dacă aţi utilizat toate drajeurile la timpul potrivit şi nu aţi vărsat şi nu aţi avut diaree severă sau nu aţi utilizat alte medicamente atunci este puţin probabil să fiţi gravidă. Continuaţi să utilizaţi Microgynon în mod obişnuit.
Dacă nu aţi avut menstruaţie 2 luni consecutiv, puteţi fi gravidă. Spuneţi medicului dumneavoastră imediat. Nu începeţi următorul blister Microgynon până ce medicul dumneavoastră nu a verificat dacă sunteţi gravidă." - SURSA = Prospectul de la linkul :
http://www.anm.ro/_/_PRO/PRO_4211_23.02.04.pdf?anmPage=973&ID=19435

"Ce trebuie să faceţi dacă….
... nu a apărut o menstruaţie :
Dacă aţi luat toate drajeurile aşa cum v-a fost recomandat şi nu aţi vărsat, nu aţi avut diaree severă şi nu aţi utilizat alte medicamente este puţin probabil să fiţi gravidă. Continuaţi să luaţi Logest ca de obicei.
Dacă menstruaţia nu apare de două ori la rând, puteţi fi gravidă. Spuneţi imediat medicului dumneavoastră. Nu începeţi blisterul de Logest următor până când medicul dumneavoastră nu v-a investigat pentru diagnosticarea sarcinii." - SURSA = Prospectul de la linkul :
http://www.anm.ro/_/_PRO/PRO_6299_31.03.06.pdf?anmPage=835&ID=16691

Oricum, în momentul în care nu apare menstruaţia ( în perioada de pauză ), este OBLIGATORIU să faci un test de sarcină pentru a putea continua administrarea foliei următoare!

REVENIND la "problema" ta :

Chiar şi în Prospectul acestor AC există o referire la situaţia în care nu apare menstra în perioada de pauză :
"Dacă nu aţi avut sângerare menstruală :
În cazul în care nu apare menstruaţia, trebuie efectuat un test de sarcină -rezultatele acestuia nu sunt influenţate de acest medicament.
Concepţia este foarte puţin probabilă dacă Milligest a fost administrat conform instrucţiunilor, nu au apărut vărsături şi nu sunt utilizate alte medicamente concomitent.
În pofida acestora, trebuie exclusă sarcina înainte de continuarea tratamentului cu contraceptive orale."

În situaţia în care testul de sarcină este negativ, se CONTINUĂ administrarea AC şi se începe următoarea folie în a 8-a zi de pauză!

Dacă menstra NU apare nici la terminarea celei de-a 2-a folii, atunci ( în cele 7 zile de pauză ) mergi URGENT la medic - aşa cum explicam mai sus...

O zi frumoasă.

| anonim_4396 explică (pentru bursuc001):

Prea complicate AC laughing dar totul e bine cand se termina cu bine.Pentru ca a aparut menstruatia nu mai sunt ingrijorata.Nici eu nu stiu ce studii ai sad ar fi bine sa stiu, vad ca iti dai interesul.Stiind ca doamna Brigaela este medic si nestiind studiile tale am considerat ca ea mi-a raspuns corect.Multumesc pentru sfaturi happy O sa tin cont de ele.

| bursuc001 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu plăcere!

Mda, administrarea AC este destul de "complicată" - în sensul că trebuie respectate anumite reguli destul de stricte.
Tocmai de aceea le recomand doar în caz de strictă necesitate ( o eventuală afecţiune )...

Aşa cum spuneam şi mai sus, răspunsul d-nei. @Brigaela este PARŢIAL corect : într-adevăr, IDEAL ar fi să vă prezentaţi la medic de fiecare dată când apare o problemă!
Dar, în situaţia de faţă, am explicat mai sus care este procedura happy

Multă sănătate.

| anonim_4396 explică (pentru bursuc001):

Multumesc.La fel va doresc big grin

| bursuc001 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu plăcere happy

Mulţumesc şi eu.

O zi frumoasă.

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Exact asa cum ti-am spus, daca menstra nu apare in cele 7 zile de pauza te prezinti imediat la ginecolog. Nu neaparat cel care ti le-a prescris, la un medic din tara in care te gasesti. Anticonceptionalele sunt un tratament pretentios, nu poti pleca in lume cat timp le iei fara sa te asiguri ca acolo ai acces rapid la un ginecolog. Asadar, in orice tara ai fi, plateste-ti consultatia si mergi la medic. Cat timp iei contraceptive esti obligata sa poti ajunge oricand la medic, daca ai de gand sa te duci undeva unde nu ai acces permanent la medic, in perioada cat te gasesti acolo, sistezi administrarea tratamentului (nu este unul de care sa depinda viata ta).

| vocea a răspuns:

Pai draga danutzaa pedicul stie cel mai bine, folia trebuie inceputa si daca ai mestruatie si fara sa nu ai

| anonim191 a răspuns:

Absolut toate detaliile sunt date de obicei pe prescriptie.din cate stiu incepi a doua folie indiferent daca menstruatia a aparut sau nu.

| anonim_4396 explică (pentru anonim191):

Nu scrie ca daca nu a aparut menstruatia sa incep pastilele.Scrie doar ca daca nu s-a terminat sa le incep.

| anonim191 a răspuns (pentru anonim_4396):

Oricum daca amani luarea lor efectul nu mai este acelasi