| 1234haha a întrebat:

Bună, iau anticonceptionale Miligest de 8 luni si sunt in pauza de 7 zile, si nu am cum sa mi procur pastilele, intrebarea mea e daca pot incepe sa iau pastilele cu o zi mai tarziu, adica in a8a zi de pauza? Ce efecte poate avea acest lucru?

1 răspuns:
| Oana307 a răspuns:

Sa zicem ca daca nu o iei, ai uitat-o. o iei urmatoarea zi la aceeasi ora, dar nu pastila din ziua in care nu ai putut sa o iei, ci le urmatoarea

sa zicem ca tu trebuie sa le iei de luni, dar tu nu poti si le iei marti
iei pastila din ziua respectiva care e trecuta cu marti

daca nu o iei la timp, chiar si o zi, se deregleaza tot, si se va deregla de abia din luna urmatoare cand le iei corespunzator, in zilele in care trebuie

sunt sanse mai mari sa ramai gravida, dar vei avea si scurgeri

eu spre exemplu, am uitat sa o iau o zi, iar asta e a 9-a zi de cand eu tot sangerez

take care! sper ca te am putut ajuta