| anonim_4396 a întrebat:

Buna, eu nu am mai facut sex de 5 luni e o pauza destul de lunga.Au inceput sa-mi apara cosuri mici si mari pe fata care nu trec nici daca le dau cu crema… Am unul pe barbie iar la cum arata mai are putin si explodeaza, nu au puroi dar la atingere ma dor si sunt rosiatice. Poate sa fie din cauza ca nu am mai facut sex?

4 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Nu lipsa sexului e cauza, am si eu ceva pauza si de asta pot confirma, sunt inflamatii mici la nivelul pielii iesind la suprafata prin cosuri, cauzele sunt datorate stilului de viata, adu-ti aminte ce ai mancat in ultimul timp, orice exces de zahar, paine, ulei, prajeli, grasimi, fastfood, patiserii, suc, etc duc la astfel de cosuri, sunt reactii alergice ale corpului, ai grija sa mananci cat mai curat si sanatos, evita uleiul, carnea gatita la cuptor sau friteuza pe aer cald fara ulei e cea mai sanatoasa alegere, si ce iti recomand desi pare inconfortabil dar dispare repede senzatia e seara si dimineata dupa ce te speli pe fata, foloseste 2 cuburi de gheata pe care sa le plimbi pe fata, tii orice inflamatie la minim si pielea devine mult mai fina si rezistenta.

| RamonaDinu a răspuns (pentru MarianWLF):

Asta cu un cub de gheata o foloseam vara cand aveam exces de sebum prea mare.dar mie mi au trecut cosurile de la crema la roche posay.e cam scumpa dar o sa ma duc sa mi o cumpar … din ce mi au spus prietenele mele lipsa sexului ar fi fost cauza principala dar multumesc oricum pentru sfaturi o seara frumoasa sa ai!

| MarianWLF a răspuns (pentru RamonaDinu):

E o ideologie de demult faza cu "mai schimba sangele", nu e de la lipsa contactului, gheata tine orice inflamatie la minim, si orice potential cos care urmeaza sa se formeze, alaturi de alimentatie, poti folosi acea crema dar poate fii o solutie doar de moment, am avut spatele, umerii, fata plina, mi-au disparut cand am adaptat o dieta sanatoasa, se vede din poza nu mai am, macar tine cont sa nu exagerezi cu grasimile, prajelile, lactatele si zaharul, sau daca se intampla sa o faci sa urmaresti evolutia, imediat dupa vor aparea cosuri, asa te vei convinge singura de cauza, mult succes!

| Violleta2022 a răspuns:

Lipsa sexului NU produce cosuri pe fata sau corp, dar spalarea si igiena precara, da.