| GeorgyGeorgya a întrebat:

Eu si fostul meu prieten ne-am despartit intr-un mod mai urat (certuri) si multi ma sfatuiesc ca un timp sa intrerup orice legatura cu el ( sa las lucrurile sa se mai calmeze ).Eu inca il mai plac dar nu vreau sa par disperata dupa el. Cat timp ar trebui sa nu mai vorbim deloc, sa incerc sa par indiferenta? Oricum daca nu este posibila o impacare cred ca macar o amicitie e de bun simt (acum nu mai vorbim deloc).

3 răspunsuri:
| RedNose a răspuns:

Daca intr-adevar,esti hotarata sa nu te mai impaci cu el,eu zic ca nu are rost sa mai fiti prieteni, poate un buna, dar atat. Daca vrei sa va impacati, lasa-l pe el sa te caute, dar daca nu o face inseamna ca nu mai vrea nimic de la tine.

| NnDWtf a răspuns:

Lasa-l de tot. Nu ca dupa un timp te impaci iar cu el. Dupa ce se calmeaza lucrurile si te impaci cu el. Trec maxim 2 saptamani si incepeti iar sa va certati. Cauta pe altcineva cu care sa nu te certi din orice.

| queenofsaigon a răspuns:

Nu există un anumit timp standard după care nu mai pari disperată. Depinde cum îl abordezi, asta dă de înţeles dacă eşti "disperată" sau nu.

Din moment ce există probabilitatea ca el să te considere disperată nu cred că ar trebui să te întorci la el. Orgoliul e un impediment îngrozitor în relaţii. Ai putea pur şi simplu să îi ceri să discute cu tine despre ce a mers prost în relaţie. Cere-ţi scuze dacă a fost vina ta, sau dacă a fost a lui, dă-i de înţeles că eşti dispusă să îl ierţi.

Amiciţia... vine în timp.