| Zuzuzuzuzu a întrebat:

Hei.
Am si eu nevoie de o parere, nu o sa intru in detalii prea mult.
As putea spune "ca mi-am batut joc de fostul", sau asa spune el..eu l-am iubit, dar nu sunt omul care sa arate asta.
Ne-am despartit acum 4 luni, in aceste luni usor, usor am inceput sa trec peste, el a avut 2 relati in aceasta perioada. Dar de cateva zile a inceput sa se dea, tachinari... iar eu am inceput sa sper ca exista o posibila impacare, facandu-mi rau bineinteleslaughing
Dar azi o prietena comuna de-a noastra mi-a zis ca l-a intrebat daca ma mai iubeste, iar el a zis ca nu, ca s-a saturat sa fie luat de prost, ca vrea sa se razbune, sa ma faca sa sufar.
Iar eu acum nu stiu ce sa fac. sincer ranita nu ma simt, nu cred ca il mai iubesc cum o faceam, nu pot spune ca numai exista sentimente, ar fi imposibil.
Dar ce ar trebui sa fac? Indiferenta sau ii fac jocul si incerc sa-l ranesc iar?
Sfaturi va rog, am nevoie, chiar nu stiu ce e cel mai bine.
Multumesc!

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

V-ati despartit,da?
Indiferent care e motivul,relatia asta apartine trecutului,asa ca ar fi bine s-o lasi acolo si sa nu traiesti ancorata in trecut,pierzi prezentul si iti strici viitorul.
Lasa-l sa faca si sa spuna ce vrea,continua-ti "munca" cu tine,continua sa te vindeci de el si nu vei avea ce sa-ti reprosezi vreodata.
O razbunare,o rautate,nu vor face nimic altceva decat sa raneasca si mai mult inima ta si asa destul de ranita,te pui singura in situatia de a-ti refuza orice bucurie reala si orice speranta pentru un "maine" luminos si fara griji.
Nu te amesteca in intrigi,umple-ti gandul si sufletul cu frumusete si bine,si tu vei fi cea castigata.
Marimea sufletului unui om si-o da el singur,faptele mari sunt facute de suflete mari, mizeriile de suflete mici.
Ramai departe de toate astea, fii multumita mereu de tine, mai bine sa adormi zambind, decat lacrimand de ciuda sau incertitudine.

13 răspunsuri:
| VadTot a răspuns:

Nu Te mai lua dupa gura lumii! Si nu o mai pune si nu i mai permite prietenei tale sa l traga de limba ok? Acesta isfatul meu!

| DeeaMarry a răspuns:

Indiferenta!
Lasa deoparte trecutul, gaseste-ti un iubit si vezi-ti de viata ta.

| PopândăuIRătăcit a răspuns:

Mda...treaba cu razbunarea e degeaba. Iti vezi de treaba. Eventual ii spui frumos:"Bă băiatule, nu mai simt nimic. Degeaba incerci". Noroc.

| Vix999 a răspuns:

Odata ce ai pus punct, nu mai poti pune virgula.
Ignora-l si vezi-ti de viata ta in continuare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Treci peste ce a fost, nu merită, treci la o nouă relaţie.
Răzbunarea nu e cea mai bună soluţie, să ştii!
Te pup!

| Demonull a răspuns:

Sa treci peste..de ce va complicati cu rahaturi de astea?„ah sa ma razbun„ why? daca el e prost tu de ce sa fii proasta? mergi mai de parte, o alta relatie un alt barbat.bafta

| VladGH a răspuns:

Nu razbunare! Ce va iesi din toata asta? si asa este numai rautate. Te razbuni tu, apoi se razbuna el si tot asa. Eu cred ca ar fi bine sa iti cauti de viata ta.

| Raiiiisa a răspuns:

Ai avut o relatie cu el si dupa ce v-ati iubit nu cred ca e cazul sa te gandesti la razbunare si cum sa-l faci sa sufere, nu mi se pare frumos.
Daca il iubesti inca, atunci lasa ranitul, fii serioasa si spune-i ce vrei.Iar daca scopul tau este de a-i face rau, lasa-l in pace.
Nu uita ca un rau facut se poate intoarce inapoi mai repede decat un bine si apoi nu cred ca ti-ar placea sa fii ranita de persoanele pe care te-au iubit si la cre ai tinut odata.

| oanaaa16 a răspuns:

Treci peste! Nu poti sa ramai mereu ancorata in trecut, trebuie sa treci peste, sa ai o noua relatie, fara sa ai gandul asta de "razbunare ". Ia.o ca pe o experienta, si ramaneti prieteni. E cel mai bine asa happy
P.s: My opinion!

| DaRaspund a răspuns:

Indiferenta doare cel mai rau.

| AlexBpm a răspuns:

Nu asculta ce zice lumea si nici nu te incurajez sa intrii in acest joc. Sa terminat acea relatie inseamna ca asa trebuie sa ramana. Cauta alta persoana de iubit si sa te inteleaga/intelegi

| AdrianIonut100 a răspuns:

Razbunarea nu e cea mai buna cale.
Dar puteti ramane prietenii.
Nu aveti de ce sa va certati.

| packman a răspuns:

Fal sa sufere o merita!