| Prietenaadv64 a întrebat:

Eu și prietenul meu am făcut-o pentru prima data, nu mi-a rupt himenul dar nu a lăsat în mine... faza e ca am făcut-o înainte cu 5 zile sa îmi vina ciclul i acum nu am nici un fel de semn ca îmi vine stopul și nu știu sigur dacă am rămas gravida? Ajutor, dau funda!

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Data catusi de cat exacta/precisa de incepere a urmatoarei menstruatii se poate calcula/determina numai in cazul in care CICLUl menstrual are caracteristica de a fi REGULATA, adica sa nu apara niciodata o diferenta mai mare de 2 zile in +/- fata de data preconizata/reiesita din calcul. Doar in cazul unui astfel de ciclu menstrual se poate afirma ca in urma unui sex intretinut cu 5 zile inainte de data calculata a viitoarei menstruatii, in mod absolut sigur devine IMPOSIBILA formarea unei sarcini chiar si in situatia in care SPERMA ajunge IN VAGIN. In cazul prezentat de tine fiindca sexul a fost intretinut in perioada ultimelor 9-10 zile ale ciclului menstrual care sunt 100% NEFERTILE si fiindca nici sperma nu a ajuns in vagin, posibilitatea de a se forma o sarcina in aceste conditii se poate aprecia ca fiind cel putin teoretic IMPOSIBILA. Probabil a aparut o dereglare in activitatea hormonala ceea ce a modificat si lungimea ciclului ceea ce are ca efect intarzierea pornirii menstruatiei cu cateva zile. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Nu ai ramas gravida.

| Yon1470 a răspuns:

Ce nu a lasat in tine?

| Prietenaadv64 explică (pentru Yon1470):

Sperma!

| Yon1470 a răspuns (pentru Prietenaadv64):

Pai,daca nu si-a uitat sperma in tine nu esti gravida!