| anonim_4396 a întrebat:

Eu vin anul III si imi place foarte mult de o colega de facultate, ma inteleg bine cu ea dar nu stiu daca si ei ii place de mine. As vrea sa o surprind odata si sa ii ofer o floare. Dar mi-e teama de ce s-ar putea intampla. Nu pare genul acesta de persoana dar eu nu sunt sigur de nimic. Voi ce ati face in locul meu? happy

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Do it!
Mai bine să faci o nebunie, decât să te întrebi ce ar fi fost dacă...

19 răspunsuri:
| Th3AbSinTh3 a răspuns:

Fa-o! Cine stie, poate chiar o va misca gestul tau.
Poate a mai primit flori, dar dupa ce a ajuns sa fie intr-o relatie cu cel care i le-a oferit.
Oricum ar fi, rau n-are ce sa iasa...

| Caro34 a răspuns:

Daca nu incerci, nu ai sa stii niciodata ce s-ar putea intampla si nu-ti vei castiga niciodata siguranta de sine in astfel de imprejurari. Ce poate sa-ti faca? In cel mai rau caz nu-ti ia floarea si o pastrezi pentru tine in amintirea acestei intamplari. O pui acasa la uscat si, de fiecare data cand o vezi, iti propui sa fii mai sigur pe tine, sa nu te dai batut, sa fii un luptator. Unele fete sunt mai interesante, la figurat vorbind, insa o floare nu omoara pe nimeni! Du-te cu sufletul in palma si el va vorbi pentru tine! Lucrurile facute din suflet sunt cele mai frumoase - daca le va aprecia, atunci e cineva deosebit, daca nu, atunci nu are rost sa-ti mai bati capul... Daca o vrei doar pentru o partida..., nu te mai duce; esti deja refuzat! Numai bine!

| user2015 a răspuns (pentru Caro34):

Multumesc. Pai tocmai asta e. Mie imi place de ea sincer. Nu o vreau,, doar pentru o partida,,. Sigur si asta la un moment dat ca nu trebuie sa fim ipocriti. Dar am unele sentimente pentru prima oara pe care nu le pod descrie.

| Caro34 a răspuns (pentru user2015):

Spune-i frumos totul printre "cuvinte" alaturi de acea floare si vezi ce zice. E posibil ca sentimentul sa fie reciproc. Mult noroc!

| user2015 a răspuns (pentru Caro34):

Clar nu ma astept sa ma cheme acasa la ea. Dar macar sa stiu ca am facut ce am simtit. Vreau sa fac asta maine si am emotii nu stiu ce sa mai fac. Ea nu e din oras sta cam la 10 km. Nu are timp sa vina zilnic...dar maine va fi la scoala. Vreau sa astept undeva in apropiere si sa ii trimit un mesaj... nu stiu, ceva gen :,, Vino te rog când termini in parcul x. Fara alte intrebari,, ca daca tot e pe aproape sigur va veni si vreau sa o surprind.

| Caro34 a răspuns (pentru user2015):

"Buna! Sunt X si tare mi-as dori sa te vad si sa vorbim putin! Daca poti veni, te astept, cand termini, in parcul Y. Multumesc!" Asta ar fi un ex! Mi-ai dat si mie emotii! Dai de stire ce a iesit dupa aceea; nu-i asa? Numai bine!

| user2015 a răspuns (pentru Caro34):

Dau laughing am emotii. depinde cum va reactiona. pare genul de fata sensibila si timida.

| ruxandraaaaioanaaaa24 a răspuns (pentru user2015):

Pare ca eu si fata de care zici semanam perfect. laughing Sper sa iasa bine! Si eu am emotii pentru voi.

| Caro34 a răspuns (pentru user2015):

Comporta-te frumos, du-te curat imbracat, unghiile impecabile, imbracaminte si incaltaminte frumoase si sigur pe tine. Daca te refuza, pierde un om minunat! Daca te accepta, a castigat o iubire! Esti sigur ca nu are pe cineva? Oricum si daca ar avea, du-te si cucereste-o din prima! Vorbeste-i frumos si fii un om de valoare! Numai bine!

| user2015 a răspuns (pentru Caro34):

Sunt sigur că nu are pe nimeni.

| user2015 a răspuns (pentru Caro34):

Am facut asa. I-am trimis un mesaj sa vina intr-un loc apropiat de scoala ca sa ii fac o surpriza. I-am spus ca doar daca vine va vedea cine e si sa nu se teama. Nu intelea parca vorbeam cu peretele. Dupa i-am scris pe Facebook ca eu sunt si sa vina acolo. Dar nu a vrut sa vina si m-a presat sa ii zic pe Facebook tot ce vreau. Dupa asta i-am scris tot ce simt si ca imi place de ea si i-am trimis o poza cu floarea pe care am cumparat-o. Mi-a spus ca ea ma considera un coleg si prieten. Eu am zis ca pot sa astept, dar a zis sec sa nu astept. ( crying( ). A incercat sa imi explice ceva dar eu nu am crezut nimic. Prima floare din viata mea daruita unei fete a ajuns in cosul de gunoi. Cam asta a fost.

| Caro34 a răspuns (pentru user2015):

Te rog, nu te descuraja! Nu arunca floarea... Scuze ca iti scriu doar acum, abia am intrat! Eu zic sa-i mai lasi ceva timp de gandire si intre timp vezi daca are pe cineva. Daca locuiește mai departe de școală, urmareste-o intr-o zi... Nu stiu ce explicatie ti-a dat, dar eu nu o cred! Am incercat sa-ti scriu mesaj pe privat insa nu stiu de ce nu merge. Cand citesti asta, scrie-mi, insa nu fi trist! Numai bine!

| user2015 a răspuns (pentru Caro34):

Răspunsul clasic,, eu te vad ca pe un prieten /coleg,, cu care felele cred mereu că scăpa. Dar eu nu sunt idiot. Nu are pe nimeni. Am zis că pot să aștept dar a zis să nu aștept. Nici nu a venit. Dacă știam că e așa nu incercam de la început. laughing Am întrebat-o acum seara dacă îi plac florile și mi-a dat ignore. Intebare simpla. Da-o dracu.

| ruxandraaaaioanaaaa24 a răspuns (pentru user2015):

Daca chiar tii la ea si ai respect fata de tine in primul rand, nu o vorbi de rau, nu o jigni. Nici aici, nici nicaieri. Ea e un om de care ieri erai fascinat, din cate spuneai. Respecta-i decizia, incearca sa te pui in locul ei, pana la urma fiecare are preferintele proprii. Dragoste cu sila nu se poate. Ia totul ca pe o experienta de viata si incearca sa te bucuri ca ai avut curaj sa iti exprimi sentimentele si sa inveti ceva din situatia prin care ai trecut. Asa poti evolua pe plan personal, ca om.

| user2015 a răspuns (pentru ruxandraaaaioanaaaa24):

Ce sa respect frate. E o disperată. Nu mi-a arătat mici măcar că vrea să mă asculte. Nu mă mai enervați și voi.

| Caro34 a răspuns (pentru user2015):

Inteleg ca esti ranit, dar eu zic sa lasi sa mai treaca un timp si vezi cum va fi. Oamenii se schimba de la o zi la alta; vezi cazul tau: alaltaieri erai super emotionat si ieri super trist. Lasa timpul sa-ti vindece rana si intre timp vei mai vedea si alte fete. Iesi cu prietenii, fa-i sport, citeste pentru faculta, plimba-te, fii bucuros ca ai invatat ceva din tot si nu o uri sau sa o vorbesti de rau fiindca nu stii ce se ascunde in spatele deciziei ei. Daca o mai vezi, salut-o frumos si mergi mai departe. Daca tu esti un om minunat isi va da seama ca a facut o greseala si cine stie? Eu te inteleg, am predat in domeniul universitar multi ani si am vazut astfel de povesti de iubire si la cursurile mele insa totul era schimbator si sa stii ca a triumfat iubirea intotdeauna. Tu mi-ai scris ca voiai cu ea o relatie serioasa, deci aveai ceva in suflet pentru ea. Era o EA speciala pentru tine! Ai rabdare, de ce te grabesti sa dai un verdict? Tu stii ca si procesele dureaza ani la rand si totusi unele verdicte sunt super OK! Am trait si eu o astfel de iubire; mi-a placut f. mult un tip - i-am spus totul si mi-a zis ca nu e interesat de mine, apoi am fost impreuna 9 ani si totusi ne-am despartit! Nu il urasc, nu are rost sa-mi incarc sufletul cu un astfel de sentiment ci las locul iubirii deaorece e singura care poate umple toate golurile. Uneori nu ne potrivim pur si simplu cu celalalt sau nu era "timpul potrivit", adica "timpul tuturor lucrurilor", dar el vine si vei sti sigur cand a venit. Nu te descuraja! Numai bine!

| user2015 a răspuns (pentru Caro34):

Iti respect parerea, dar din moment ce imi spune,, nu mai astepta,, nu prea vad perspective bune in viitor. Stiu ca poate eu am gresit prin acest fel de a face lucrurile, dar nu cred ca am facut ceva atat de rau ca sa nu mai vorbeasca niciodata cu mine. Nu mi-a aratat pana la ora asta nici macar ca ar vrea sa vorbim odata si odata.

| Caro34 a răspuns (pentru user2015):

Până la ora asta si inca ceva timp nu vei primi raspuns fiindca fata / femeia judeca cu sufletul si mai putin cu capul in dragoste! Ce tie ti se pare aiurea, ei i se pare normal si invers! Ai răbdare si credință; "nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, totul se transforma!". Noapte liniștită!

| Pool77 a răspuns:

Parerea mea e sa nu incepi cu o floare.
Pur si simplu du-te la scoala, comporta-te normal si invit-o la o cafea, primul refuz se poate intelege prin orice mijloc " Nu pot azi" " N-am timp " etc, dupa al doilea refuz este clar, nu doreste nimic de la tine.
Daca accepta, e un semn bun, te place sau pur si simplu vrea sa te cunoasca mai bine. Iar la cafeaua aia vorbiti etc, deduci si singur ce si cum ca doar nu esti copil mic sa nu-ti dai seama.