| anonim_4396 a întrebat:

Buna tuturor!
Acum cateva zile am fost pusa intr-o situatie care m-a facut sa ma gandesc intens la ce as putea sa fac. Povestea este asta:
Sunt colega la facultate,in an, cu un coleg cu care colaborez, pentru ca suntem amandoi la clasa aceluiasi profesor.Cantam impreuna din martie anul trecut.Ne intelegem bine,desi la inceput mi se parea putin imatur si eram reticenta, nu il luam in serios, mai ales ca e mai mic decat mine.Pentru mine era tot strict profesional.Se pare totusi ca ne-am simpatizat reciproc.El a fost cel care,pe langa subiectul comun-muzica- a inceput sa-mi pun intrebari legate de viata personala: daca am iubit,daca imi place de cineva. Specific ca si atunci, ca si acum, el este intr-o relatie cu o fata.Este genul de baiat care are multe prietene si am observat ca le atinge pe mana,pe par(asa cum face si cu mine).Nu pot nega faptul ca ne intelegem bine,avem cam aceleasi gusturi si vedem viata la fel(este o persoana care se gandeste la viitor si are nevoie de stabilitate,ca si mine). Impresia mea este ca pe fata cu care e acum o tine doar pentru sex.A spus ca ii place ca face ce vrea el,o are la,, degetul mic", cum se spune.Nu aprop un astfel de comportament,dar pana la urma e problema lor.El a spus ca a suferit candva din cauza unei fete si acum nu se ma implica sentimental,emotional atat de mult Problema mea este ca,in urma cu cateva zile, baiatul a fost mai curajos decat de obicei. Apropourile lui au fost mai indraznete(imi tinea mana in mana lui, chiar si in public.De departe,sigur aratam ca un cuplu).Nu isi putea tine mainile acasa,cum se zice.M-am suparat pe el,dar nu i-am facut scandal si i-am spus ca o sa-i zic fetei cu care are o relatie laughing.E pacatul lui daca, desi zice ca tine la prietena lui si ca ar vrea sa dureze relatia, isi permite sa faca asemenea gesturi cu alta persoana.Pe langa gesturi, el mi-a spus de 2 ori ca i-ar face placere sa ne casatorim..candva laughing. Vrea mereu sa stie daca am o relatie,chipurile ca sa stie daca suntem pe aceeasi lungime de unda. Uneori,cand avem repetitii,il surprind uitandu-se intens la mine, cu o privire visatoare, dar hotarata.Ma flateaza gesturile astea, desi nu i-am dat apa la moara niciodata.Chiar l-am respins mai demult, cand avea tendinta de a face asemenea gesturi.Nu pot sa neg ca exista o chimie intre noi.Este acolo,o simt.A adus vorba si de sarut.Un om care e fericit in relatia pe care o are, nu ar face toate aceste gesturi si nu ar vrea sa sarute pe altcineva.
Niciodata nu am intervenit in relatia cuiva.Stiu ca totul se poate intoarce impotriva mea.Stiu ca e dureros sa existe o a3a persoana la mijloc.Ma voi purta ca pana acum, dar nu o sa-l mai resping.Sunt sigura ca nu o sa-si schimbe atitudinea.O sa-l las sa se poarte cum vrea,asa o sa-i demonstrez ca nu o iubeste pe prietena lui,asa cum zice.
Intrebarea mea este: e bine sa procedez asa? El nu este un om rau,cu intentii ascunse. Dimpotriva,este prea,, transparent" in intentii, ca sa zic asa.
Voi ce credeti? Is he a player or a keeper?big grin
Gesturile, discutiile pe care le-am avut cu el ii dezvaluie adevarata personalitate si dorintele sale ascunse?

9 răspunsuri:
| anka89 a răspuns:

Din moment ce iti este clar cam ce vrea de la tine si nici el nu se ascunde, pentru a fi mai sigura eu zic sa fi si tu directa ca si el si sa-l intrebi cum ar vrea sa fie de fapt, sa fie cu actuala si in acelasi timp si cu tine sau ar avea vreo curiozitate de cum ar fi sexul intre voi doi. Daca ai primi un raspuns ai sti ce sa faci mai departe. Daca ti-a zis deja ca "s-a ars"intr-o relatie anterioara poate el chiar nu cauta o relatoe in care se implice sentimental.
Oricum eu zic sa il intrebi si sa te asiguri inainte de a face orice pas cu el ca, cum ai zis si tu a3a persoana intr-o relatie ii in plus.
FI DIRECTA CA EL!

| Snowbunny a răspuns (pentru anka89):

M-a intrebat la un moment dat daca as fi capabila sa insel cand sunt intr-o relatie.I-am zis ca nu si l-am intrebat daca el ar face asta.A zis ca nu.Imi zice ca tine la fata asta, ca e copilaroasa, ca el, doar ca uneori ar vrea sa se desparta de ea din cauza asta.Cand mai vorbim de relatii si ii zic ca eu nu am pe cineva, zice ca imi doreste sa gasesc pe cineva care sa fie cum vreau, dar totusi se intereseza daca am pe cineva si pare gelos.M-a intrebat care e genul meu de baiat. Dupa cum am zis, nu cred ca e un baiat rau.Cred ca e putin confuz si inca e in cautare. Mersi mult!big grin

| anka89 a răspuns:

Din moment ce iti este clar cam ce vrea de la tine si nici el nu se ascunde, pentru a fi mai sigura eu zic sa fi si tu directa ca si el si sa-l intrebi cum ar vrea sa fie de fapt, sa fie cu actuala si in acelasi timp si cu tine sau ar avea vreo curiozitate de cum ar fi sexul intre voi doi. Daca ai primi un raspuns ai sti ce sa faci mai departe. Daca ti-a zis deja ca "s-a ars"intr-o relatie anterioara poate el chiar nu cauta o relatoe in care se implice sentimental.
Oricum eu zic sa il intrebi si sa te asiguri inainte de a face orice pas cu el ca, cum ai zis si tu a3a persoana intr-o relatie ii in plus.
Fi directa ca el!

| neutrino a răspuns:

Daca doresti sa fii si tu la degerul lui mic, atunci poti intra in aceasta hora. Ma asteptam la mai multa maturitate din partea ta.

| Snowbunny a răspuns (pentru neutrino):

Ai dreptate.Totusi,incerc sa privesc situatia cu maturitate, de aceea evaluez toate posibilitatile.Nu vreau sa intru in aceasta hora...Dar sincera sa fiu, toata situatia ma amuza putin.E prima data cand am parte de asa ceva, nu stiu cum sa reactionez.Tu ce spui?

| neutrino a răspuns (pentru Snowbunny):

Am sperat ca ai intels ce am dorit sa spun. Daca totusi doresti, joaca dupa cum canta el. Se pare ca esti interesata. E bine totusi, sa nu-ti faci sperante si sa nu visezi.

| Snowbunny a răspuns (pentru neutrino):

Stiu la ce te referi.Am trecut prin diferite situatii cu baietii, asa ca stiu la ce sa ma astept.Mersi pentru sfaturi!happy

| Ycu a răspuns:

Eu zic ca daca reuseste sa o tina pe acea fata doar pentru sex, mai cauta o relatie doar pentru sex ca s-o fi plictisit, iti sugerez sa il respingi si sa il faci sa creada ca iti este indiferent, daca te vei angaja in jocul asta al lui, o sa investesti sentimente involuntar si mai devreme sau mai tarziu te va distruge, pentru ca nu merge asa. Daca reuseste sa faca asemenea gesturi fiind impreuna cu fata aia nu stiu ce l-ar putea oprii sa faca aceleasi gesturi si cu tine, dar cu alta fata, cand tu nu vei fi langa el. So far his a player, trust me. Cheers.

| Snowbunny a răspuns (pentru Ycu):

M-am gandit si eu la asta.Nu as vrea sa fiu responsabila pentru ruptura unei relatii.Ma gandesc ca poate el cauta alt gen de fata si acum doar se multumeste cu ce are(dupa cum i-am zis si lui, a corupt-o pe fata asta si acum ea joaca dupa cum ii canta el). Intr-un fel e de inteles, e la varsta la care vrea sa caute, ca sa faca alegeri corecte mai tarziu.Multumesc!