| anonim_4396 a întrebat:

FEMININ, 19 ANI
Sunt disperata de ceva vreme și ma macină profund acest gând. Totul a început de când l-am cunoscut pe fostul meu iubit, în mijlocul verii. Ne-am plăcut și ne-am tot întâlnit. Nu după mult timp, a început sa îmi propună sa ne culcam. L-am refuzat spunându-i ca încă sunt virgina și este devreme, nu ma simt pregătită. A înțeles, însă totuși insista, probabil sperând ca la un moment dat voi cădea în plasa. Vreau sa menționez ca nu ma încadrez în tiparul de fete naive. Ba dimpotrivă, sunt o fata cu capul pe umeri, știu ce îmi doresc de la viata. După vreo 3 luni de relație, de vreo luna se distanțase de mine și văzând ca el se distanțează, i-am propus eu doar pentru a vedea cum reacționează. I-a plăcut ideea și m-a luat într-o seara de la o petrecere, el având aceasta intenție. Eu n-aveam de unde știi ce se va întâmpla, însă eram amândoi în mașină și sub presiune fiind, am cedat. Mi-am dat seama de la început de aceste strategii, însă impulsul parca era mai puternic ca rațiunea.
Ne-am dezbracăt amândoi și preludiul a fost insuficient pentru a ma excita. El a fost puțin agresiv, și-a introdus penisul din prima și am avut o durere inexplicabil de dureroasa. I-am spus ca ma doare și mi-a zis ca se va mișcă mai ușor. Au mai urmat doua introduceri în același mod, iar eu tipam de durere. A încetat la un moment dat certându-ne. Când am ajuns acasă, am observat pete de sânge pe chiloți. Din ce am înțeles, sângele de virgina nu se duce, însă eu am sângerat foarte puțin și sângele de pe chiloți s-a dus la prima spălare. Vaginul ma durea, ma simțeam cu capul în nori, fața îmi era palida, ma usutura când urinam și ma durea toată zona. Simptome pe care le-am avut în decursul a 3-4 zile. Mi s-a spus ca pot verifica cu un deget dacă mai sunt virgina. Dacă degetul va intra înseamnă că nu mai sunt. Ei bine, degetul l-am putut introduce destul de adânc. Din acea seara, sunt alt om. Îmi e rușine de mine, îmi e rușine de tatăl meu. Mi-am pătat onoarea. Trebuia sa se întâmple cu omul cu care măcar pentru o perioada sa rămân. Nu știu ce sa mai fac, sunt total bulversata. Simt ca am făcut greșeala vieții și nu mai pot întoarce timpul înapoi sa o repar. Ne-am despărțit după ceva timp, însă m-aș fi compromis cu orice numai sa rămân cu el ca să pot sa îmi spăl rușinea. Probabil din exterior poate părea ceva banal, însă pentru mine e ceva grav. Consider totuși ca nu a fost un act propriu zis, mama spunându-mi ca nu e posibil sa fiu dezvirginata cu atât de mare ușurință, însă cu cât trece timpul, cu atât ma simt mai vinovata. Himenul s-a lărgit destul de mult comparativ cum era înainte. M-am tot documentat ulterior sa vad dacă de fapt mai sunt virgina sau nu. Am primit multe informații utile, însă tot nu știu dacă mai sunt sau nu. Posibilitatea de a nu fi ma macină adânc. Nu am discutat nimic cu el despre acea seara din orgoliu. Din teama de a crede ca el deține controlul și ca "m-a făcut". Tipul m-a plăcut, nu pot pune la îndoială asta, însă îmi pare ca și el e un om destul de slab dacă nu a avut curajul sa își asume și sa îmi vorbească. El s-a simțit refuzat și a încetat sa îmi mai arate ceva. Eu am alta educație și simt ca am încălcat dorința și vorbele tatălui meu. El doar mi-a spus sa nu îl fac de ras, iar eu simt ca am făcut-o. Acest gând îmi ia toată pofta de viata, ma demoralizeaza. Îmi doresc sa trec peste, sa discut cu el în speranța că se va rezolva ceva, dar sunt convinsa ca ma va respinge. Nu ma recunosc, îmi e o silă imensa de mine. Îmi e teama sa nu se laude ca m-a avut și sa mi se strice reputația. Îmi e teama sa nu se ajungă la urechile tatălui meu. Nu pot sa spun ca îmi controlează corpul, dar mi-a spus sa am grija cu cine fac, sa ma respecte și sa ma iubească. M-am lăsat păcălita, căutând scuze plauzibile, fiindcă relația asta nu era una atât de serioasa, eu aveam impresia ca e doar o aparenta, ca se va schimba. Îmi e silă când fac baie și ma privesc în zona aia, ma simt dezamăgită de mine. Pot spune ca am rămas cu traume, deoarece am vise cu scenariul întreg, punctul culminant fiind când el o introduce agresiv în mine și îmi cauzează o durere în întreg corpul și apoi ma trezesc speriata. Mi s-a întâmplat sa visez de vreo 5 ori același scenariu. Am început sa tresar în somn. Acum am găsit pe altcineva, un băiat bun, care ma respecta, însă mă gândesc când va fi momentul sa o fac cu el. nu as putea. Nu mi-aș dori sa care cu mine aceasta povara. Când ii mai vorbesc, ma cuprinde brusc o stare de melancolie foarte apăsătoare și ii spun pur și simplu ca nu sunt bine, deoarece nu ii pot spune ce s-a întâmplat, ma simt prost fata de el ca ii ascund, ca ma comport uneori urat tocmai din acest motiv. Nu vreau sa îl rănesc nici pe el, dar îmi e teama în primul rand de mine. Nu știu cum voi reacționa când se va întâmpla și nici cum va reacționa el. Ideea e ca în momentul actului m-am simțit fără control asupra situației, parca as fi fost violata, de aceea îmi e teama ca și actualul ar putea avea aceeași atitudine și ma înspăimânta gândul ca voi fi sub el, fără niciun control. Îmi e rușine sa îmi privesc și tatăl în ochi. Dacă nu ar trebui sa existe problema sa ii dau explicații, nu cred ca m-aș mai simți atât de vinovata, poate într-o măsură ceva mai mica, pentru ca, după cum am povestit, m-am despărțit de el. Nu m-a afectat despărțirea, cât m-a afectat greșeala pe care am putut s-o fac. Va rog, dacă nu sunteți capabili sa oferiți un răspuns politicos, abțineți-va. Trec printr-o perioada vulnerabila, nu sunt în stare sa tolerez atitudinile jignitoare. Am mare nevoie de ajutor. Trăiesc acest coșmar de doua luni

29 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Intr-adevar te a traumatizat experienta neplăcuta pe care ai avut o cu fostul prieten, in primul rind sexul nu il faci in masină pe repede inainte el a profitat de tine si ca un animal in calduri a trecut la atac, brusc si violent fara preludiu tu trebuia sa ai parte de o seara de vis nu de cosmar, acum ca ai alt prieten nu ceda insistențelor lui de a face sex, mai asteapta sa il cunosti bine, ar trebui sa i pui prin ce ai trecut ca el sa stie sa nu te preseze, dar nu am inteles parintii tai stiu amindoi de experienta dureroasa pe care ai avut o sau numai mamei i ai spus? Acum tu trebuie sa te linistesti ce a fost a fost numai poti repara nimic, daca crezi tu ca ti ar face bine o sedință la psiholog asta este doar decizia ta, multi inteleg prin vizite la psiholog ca ar fi nebuni, total gresit, psihiatrul se ocupă cu nebunii, psihologul se ocupă cu persoane deprimate si cum a fost cazul tau abuzate, tu ai 19 ani? Multa sanatate si acum ai nevoie de ajutorul familiei, sa te inteleaga, si actualul prieten sa fie întelegator cu tine si rabdător.

| RoCkKiD a răspuns:

Stii chesti aia cu daddy issues? Sunt sigur ca am putea face un filme despre relatia ta cu tatal tau.

In alta ordine de idei, n-am idee de ce ai perceptul un eveniment asa minor ca fiind asa dramatic dar iti sugerez sa mergi la un terapeut sa lucrezi la treaba asta. Altfel, cine stie cum o sa te sinucizi din cauza ca ai fost data afara de la job.

| Violleta2022 a răspuns:

Imi pare rau ca ai cedat sub impulsul momentului dar virginitatea ta s-a dus, odata cu prima penetrare.
Te-as sfatuii sa mergi la un control ginecologic (fa-ti un test papa nicolau) sa vezi daca nu cumva ai luat o boala cu transmitere sexuala, daca nu ati folosit prezervativ.
Pacat ca ai cedat atat de usor unui mitocan, care te-a abuzat. Sexul este placut, frumos si intens cand il faci acasa, in liniste, dupa un preludiu bun, ca sa fii relaxata, dilatata si sa nu te doara, avand chiar sanse sa simti un pic de placere.
Sangele de la ruperea himenului este sange curat, care se curata usor cu apa rece, la o simpla spalare. Probabil ce ai auzit tu a fost de la fetele care au ascuns chilotul sau cearsaful si l-au spalat dupa multe zile, cand evident ca era uscat si nu a mai iesit.
La dezvirginare nu curge mult sange, doar cateva picaturi, dar depinde de forma himenului tau, cat si de grosimea lui.
https://gyneco.md/2020/04/27/tipuri-de-himen/
Daca te mai pot ajuta cu alte sfaturi, intreba-ma!

| Live100 a răspuns (pentru Violleta2022):

Mulțumesc mult pentru răspuns!

| Violleta2022 a răspuns:

Uitasem sa-ti spun, daca doresti sa-ti cosi himenul, ca sa pari a fii din nou virgina, se poate face aceasta mica interventie chirurgicala, la toate clinicile private ginecologice.

Operatia se cheama: HIMENOPLASTIE

https://drmaximilian.ro/himenoplastia/
https://www.cosmedica.ro/himenoplastie/
https://clinicapogany.ro/specialitati/himenoplastia-refacerea-virginitatii/

| tzionut a răspuns (pentru Violleta2022):

Jassmina draga, operatia de himenoplastie e o tampenie, pierdere de bani si timp pentru un moft.

| Violleta2022 a răspuns (pentru tzionut):

Ionut draga, nu te stresa ca nu-i pentru tine himenoplastia, ci pentru fete.
Cea de care esti tu interesat, se cheama: circumcizie!

| tzionut a răspuns (pentru Violleta2022):

Jassmina draga, circumcizia e pentru barbatii care au o igiena precara in zona intima, si educatia pe masura, de fapt asta e si principalul motiv pentru care in anumite culturi a devenit obligatoriu (iudaism, musulmani, etc), pentru prevenirea BTS-urilor care pe vremea aceea faceau ravagii.

| Violleta2022 a răspuns (pentru tzionut):

Tu nici acum nu ai priceput, asa-i?
Ce cauti tu la sfaturi pentru pasarica unei femei?
Da-ne pace si lasa-ma sa-i explic fetei ce o poate ajuta si cum sa-si salveze onoarea, dupa care plange.
Baga-te in treburi barbatesti despre: fimoza, circumcizie si altele extensii, pe care le intelegi mai bine.

| tzionut a răspuns (pentru Violleta2022):

Jassmina draga, unele sfaturi pentru femei sunt tampenii. Ca de exemplu salvarea onoarei. Pierderea virginitatii este o etapa din viata oricarei femei, pe ea o deranjeaza faptul ca a facut-o cu cineva necorepunzator, care a dupa nu ia mai dat interes si implicit relatia sa deteriorat. Ca sa iasa din ciclul asta trebuie sa iasa cu alt gen de barbati. Nu stiu daca actualul e identic cu fostul sau nu, dar fara comunicare nu o sa afle niciodata, la fel fara respect nu o sa ajunga sa fie fericita. Cum crezi tu ca va fi fericita intr-o relatie in care barbatul stie sa isi impuna respectul cu palma, iar femeia aducand injurii si batand la cap partenerul ca nu a facut lucruri minore? cum crezi ca poate depasi greselile trecutului daca nu are incredere ca actualul nu va repeta greselile fostului?
Sa iti mai zic tampenii pentru simularea virginitatii? Zeama de lamaie bagata in vagin cu cateva ore inainte de contact pentru strangerea acestuia si simularea himenului, fapt ce omoara flora vaginala, face actul sexual dureros, plus eventuale sangerari vaginale datorita lubrefierii necorespunzatoare.
Nu exista salvarea onoarei, barbatul ala sta langa ea pentru ca o place si isi doreste mai mult de la ea, asta inseamna si relatii sexuale, comunicare, intelegere, suport, atentie, afectiune si multe altele.
O relatie fara ce am spus eu e sortita esecului, degeaba coase de 100 de ori himenul, daca barbatii cu care se intalneste vor face acelasi lucru. degeaba coase de 100 de ori himenul daca nu schimba tipul de barbati de care e atrasa.
Sanatate, eu plec la munca.

| Violleta2022 a răspuns (pentru tzionut):

Draga tzIonut, poate este o tampenie pentru tine, de aceea te-am sfatuit sa nu intervii in problemele delicate ale femeilor, pentru ca nu ajuti cu nimic, dimpotriva.
Himenoplastia este o solutie salvatoare pentru cine are nevoie!
Da-i pace fetei si lasa porcariile de bagat in vagin, ca nu vorbim aici de zeama de lamaie, de piatra acra si distrugerea florei vaginale, ca sa inselam barbatii, ca asta-i de fapt problema ta.
Fetei i se ofera o alta sansa la viata, la salvarea onoarei, a virginitatii, daca se poate spune asa, ceva ce numai ea va stii.
Pentru 1 greseala de acest gen, nu trebuie sa plateasca toata viata. Sunt convinsa ca si-a invatat lectia si data viitoare sufla si-n iaurt, inainte sa cedeze barbatului.

| sorinCGS a răspuns (pentru Violleta2022):

Ce vrea Ionuț sa spună este ca pentru un băiat dacă virginitatea este esentiala la o fată, nu merita sa aibă o fata! faza cu himenoplastia este o prostie in cazul de față deoarece problema e psihologica, nu fizica...

| tzionut a răspuns (pentru Violleta2022):

Draga eu am dat fetei sfaturi ca sa remedieze cauza nu efectul. Inchegarea unei relatii sanatoase ramane intotdeauna baza oricarui cuplu. Daca ea considera ca himenoplastia o va ajuta sa scape de temerile referitoare la relatiile sexuale, desi am dubii mari, cheltuie niste bani si aia e.

| mihai69 a răspuns:

Așa cum tu ai scris mult, cam la fel cred că trebuie să fie și răspunsul. Așadar, să le luăm pe rând:
1. ai spus că „văzând ca el se distanțează, i-am propus eu doar pentru a vedea cum reacționează. I-a plăcut ideea și m-a luat într-o seara de la o petrecere, el având aceasta intenție. Eu n-aveam de unde știi ce se va întâmpla, însă eram amândoi în mașină și sub presiune fiind, am cedat. Mi-am dat seama de la început de aceste strategii, însă impulsul parca era mai puternic ca rațiunea." Practic, tu i-ai cedat din clipa când i-ai spus că vrei să faceți sex. Faza cu „nu știam ce se va întâmpla" e doar praf în ochi, pe care încerci să ți-l arunci singură ca să ți se pară mai ușor de îndurat umilința pe care o simți acum.
Deci cred că primul lucru pe care trebuie să-l faci este să accepți realitatea și să recunoști că DA, ai vrut să faci sex cu el. Și asta s-a și întâmplat. Că nu a fost așa cum ai visat tu în imaginația ta de copilă, e altă poveste.
2. „Mi s-a spus ca pot verifica cu un deget dacă mai sunt virgina." Total greșit. Virginitatea NU se verifică în niciun fel. Atunci fetele care nu au himen din naștere, ori e foarte elastic, ori e deja perforat natural sau dintr-un accident ar însemna că nu sunt virgine?!? Pe bune? Nu fata moșului, virginitatea o pierzi în clipa când un gland a trecut de poarta labiilor vulvei tale. Fie că a străpuns sau nu himenul în calea sa. Și e clar că la tine asta deja s-a întâmplat și nu mai ești virgină. Chiar dacă o mai fi rămas o bucată din himen nesfâșiată - nu există conceptul de „puțin virgină"...
3. „Îmi e rușine de mine, îmi e rușine de tatăl meu." Asta e ceva cu care va trebui să te obișnuiești și să accepți că s-a întâmplat și nu mai ai cum să întorci timpul înapoi. Nu ai comis nicio crimă, nici vreo infracțiune gravă ca să fii așa de deprimată și rușinată.
4. „M-am tot documentat ulterior sa vad dacă de fapt mai sunt virgina sau nu. Am primit multe informații utile, însă tot nu știu dacă mai sunt sau nu." Vezi mai sus, pct. 2
5. „Eu am alta educație și simt ca am încălcat dorința și vorbele tatălui meu. El doar mi-a spus sa nu îl fac de ras, iar eu simt ca am făcut-o." Nu, dimpotrivă, nu ai făcut-o. Că tu simți altfel acum, e din cauză că ai suferit o traumă, mai ales fizică. Sunt sigur că dacă actul în sine ar fi decurs normal, fără să simți o durere insuportabilă, sau poate chiar niciuna, acum lucrurile și percepția ta ar fi total pe dos. Iar ceea ce a spus și te-a povățuit tatăl tău, era spre binele tău, nu spre a-și asigura LUI o reputație „nepătată". Și asta ți-o spune un tată de fată.
6. „Pot spune ca am rămas cu traume, deoarece am vise cu scenariul întreg, punctul culminant fiind când el o introduce agresiv în mine și îmi cauzează o durere în întreg corpul și apoi ma trezesc speriata. Mi s-a întâmplat sa visez de vreo 5 ori același scenariu." Asta ar trebui să te decidă să cauți ajutor de specialitate la un psiholog. Chiar ai nevoie, altfel vei rămâne marcată pe viață și ar fi păcat.
7. Cu actualul e musai să fii cât se poate de sinceră și să-i povestești din fir în păr tot ce s-a întâmplat, ce ai simțit și cu ce traume ai rămas. Dar preferabil să faci asta DUPĂ ce discuți măcar odată cu un psiholog, așa cum am spus mai sus.
8. Cât despre tatăl tău, eu cred că ai putea vorbi și cu el, să-ți învingi teama și să i te destpinui. O să vezi că nu te va judeca, dimpotrivă - te iubește și o să încerce să te aline. Iar în eventualitatea puțin probabilă (sună ca discursul din avioane, dinaintea decolării, nu?) că „amicul" cu care ai avut acea „aventură" va fi să se dovedească lipsit de onoare și să se laude cu asta (deși eu unul nu cred c-o va face), cine crezi că ar fi mai în măsură să discute cu el și să-i închidă gura aia mare decât tatăl tău?
===
Cât despre cam(p)ionul zilei XXXX (nu-i mai spun numele, că oricum și-l schimbă periodic, de cel puțin două ori pe an), e vorba despre o femeie crescută aici în era comunistă și „mutată" în țara cangurilor unde educația respectivă s-a mulat perfect pe cea victoriană a fostei colonii. Caută să nu pui prea mare greutate pe sfaturile ei, s-au dovedit de N ori total eronate.

| AnastasiaK a răspuns (pentru mihai69):

Sper să citească răspunsul acesta de minim 2 ori și eventual să-l memoreze, mie personal mi se pare cel mai bun răspuns care i se putea da.

| cristimihailov a răspuns:

Buna,

Vei fii si tu parinte la un moment dat. Si poate vei avea o fata.

Ti-ai dori ca fata sa se bucure de viata sau sa dea in depresie pentru ca a facut o greseala si ii este teama de ce parere ai tu despre ea?

Daca te vei uita din acest punct de vedere, vei vedea ca tot ce iti doresti este ca fata sa fie bucuroasa de viata vesela, matura in alegeri, constanta in abordare.

Restul nu prea o sa conteze.

Maturitatea se obtine din greseli facute si nu din carti. Asta este viata, nu am inventat-o noi, dar traieste-o.

Te-ai "impiedicat" de o greseala. La final, conteaza doar sa te ridici si sa mergi mai departe.

Stiu, pare usor de spus, si asa si este. Dar per total, situatia este aceeasi.

Experimentezi, gresesti, tragi niste invataminte si o iei de la capat.

Tipul cel nou nu are nici o vina si vrea sa te ajute, dar atata vreme cat nu ii spui ce te doare nu faci decat sa il minti.

Ia-ti inima in dinti cum se spune, si explica-i omului situatia. Deschide-te inca o data fata de el.

Nu poti sa stai inchisa in turnul tau si sa te intrebi de ce nu esti fericita.

Pt ca acolo doar cu tine si suferinta ta, chiar nu ai cum.

Tatal tau nu trebuie sa cunoasca chiar toate detaliile...

| Goete a răspuns:

Si daca ai stii ca nu ti s-a rupt himenul ai fi mai linistita?
Toata drama este in interiorul tau si evolutioneaza dupa cum gandesti tu despre asta.
E ceva normal- eu sigur n-as face-o in masina prima data dar daca te-ai lasat dusa de val e pentru ca ai vrut, nu ai de ce sa ai remuscari. Ca el a fost un nesimtit e altceva

| siriusblack98 a răspuns:

Hai că am citit alea 15 pagini recomandate și pe ziua de azi. În primul rând nu mai ești virgină. Asta ca să scoatem elefantul din cameră. Acum spui că deja ți-ai găsit pe altul. Cu ăsta tot la fel ai de gând să faci? De ce intri tu în relații dacă nu ești pregătită pentru sex? Crezi că la 17 ani o să îți găsești marele prinț călare pe un BMW alb care o să te țină în castelul său până la adânci bătrâneți?! rolling on the floor Zic să iei o pauză de la relații, 1 an, doi, trei sau cât este nevoie să te împaci cu ideea și apoi să intri iar în joc.

| Crackman a răspuns:

Acum... Ai învățat o lecție importantă, nu faci nimic dacă nu ești gata. Trebuie sa treci cu vederea... Nu rezolvi nimic dacă stai așa supărată pe tine mai mult îți faci rau

| AnastasiaK a răspuns:

Mă simt de parcă am citit iar din faimoasele cărți ale Irinei Binder, cu care m-a mâncat să-mi pierd timpul, nici eu nu știu de ce, acum 6 ani. Și așa-zisa scriitoare avea o întâmplare în care povestea cum și-o trage cu unul, voit și cu total consimțământ, ca apoi să se refere la acel act ca viol.

Păi, când tu vii și spui "i-am propus eu doar pentru a vedea cum reacționează", cum îți mai permiți să zici după că nu aveai de unde să știi ce se întâmplă, că ai fost sub presiune, etc. Nu, ai acționat în totală cunoștință de cauză.

"Ne-am dezbracăt amândoi și preludiul a fost insuficient pentru a ma excita." Dezbrăcat amândoi (de bună voie) + preludiu = not viol, asta ca să lămurim clar partea asta.

Apoi, nu, virgină nu mai ești conform definiției clasice care înseamnă că virginitatea se termină o dată cu primul contact sexual cu pentrare vaginală...și dacă nu sângerai și dacă nu se rupea himenul, tot nu mai erai virgină. Dar cum pe tine văd că te interesează de himen ca și când trăiești în altă țară sau în alt secol, te anunț că există himenoplastie și vei putea fi fericită și "revirginizată" happy

În rest, sincere condoleanțe! Condoleanțe deminității feminine care continuă să moară și în secolul 21 pentru că în continuare ne asociem valoarea cu integritatea unui himen.

| NotNamed a răspuns:

Din pacate nu mai exista deoarece virginitatea nu consta in acel himen daca se rupe sau nu. Este de natura sociala și spirituală ca sa ma exprim asa. E suficient sa ai prima penetrare vaginala cu un penis si asta este suficient pentru a te declara dezvirginata.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"Va rog, dacă nu sunteți capabili sa oferiți un răspuns politicos, abțineți-va."
Nu pot sa ma abtin, e prea amuzant.
" Trăiesc acest coșmar de doua luni" Cosmarul asta consta intr-un strat de tesut rupt.Si rupt de catre iubitul tau, cu consimtamantul tau, la 19 ani.Nu o numi viol cand habar n-ai ce inseamna.
Normal ca nu esti virgina.Ruperea himenului n-are nicio relevanta.Ai facut sex, nu mai esti virgina.Atat de simplu e.
" Din acea seara, sunt alt om"
Esti exact acelasi om.Cu acelasi coeficient de inteligenta similar cu al unei primate.
" Mi-am pătat onoarea."
De ce, ca ai facut sex cu tip la care tineai si de care erai atrasa?
Onoarea ta nu are nimic de-a face cu sexul. Tine de atitudinea ta, de comportamentul tau.
Nu se sfarseste lumea ca ai facut tu sex.Nu ii pasa nimanui.Parerile colorlalti sunt irelevante, inclusiv cea a tatalui tau.Esti majora.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Îți urez o dimineață plăcută!

În primul rând, țin să te felicit pentru inițiativa curajoasă de a ne povesti aceasta întâmplare, care dupa cum ai spus si tu, te pune intr-o poziție vulnerabila. Pe aceasta cale, imi pare rău că sectiunea de răspunsuri a degenerat intr-o dispută intre doi utilizatori și nu multe răspunsuri utile.

Concluzia pe care o trag eu din cele relatate este ca problema nu este atât fizică, cât mai degrabă de natura PSIHOLOGICA. Psiho înseamnă suflet. Problema ta este la nivelul împăcării și acceptări sinelui, iar rușinea pe care spui că i-ai făcut-o tatălui este de fapt un mod prin care tu îți proiectezi rușinea proprie. Aceasta rușine a tatălui tău de care vorbești este doar o iluzie, ea nu există, este o frică neîntemeiată, având in vedere că el nici nu știe cele petrecute. Chiar dacă ar știi, șansele sa se supere
la modul serios sunt mici, având in vedere situația destul de delicata in care te aflai și faptul ca, in general, ești o fată cumsecade și cu demnitate. Toți mai greșim. De ce oare tot menționezi faptul că ți-ai făcut tatăl de rușine? Deoarece nu ai vrea să crezi că TU ești SINGURA căreia îi e rusine cu tine, vrei sa simți că și altii impartasesc aceeasi opinie cu tine, ca să nu pari tu cea "nebună" și "deplasată". Este un comportament normal uman, noi mereu căutăm incluziune, chiar si in situații in care nu ai crede, chiar si daca asta presupune crearea unor scenarii imaginare.

Ce poți face? S-a mai menționat himenoplastia. Desigur. Dar oare asta rezolvă problema? Având în vedere vârsta pe care o ai și statutul relațional este foarte probabil ca nu peste mult timp să întreții relații sexuale. Ce rost are o intervenție chirurgicală de acest soi, ca peste câteva luni "să te dezvirginezi din nou". Virginitatea ta este o problemă mult mai mult la nivelul minții decât un simplu himen. Tu te categorisești așa, tu faci să pară ceva rău. Dacă nu rezolvi problema la nivelul sufletului tău, nu vei face decât ca după himenoplastie
, când eventual vei intreține relații sexuale, să intri din nou în aceasta stare de vinovăție, care este înrădăcinată intr-o frica si o trauma ci nu puritatea fizică.

Crezi că fapta ta este de neiertat? Aș vrea să îți prezint două situații. Aceste situații au avut loc printre creștini, ba chiar creștini "pocăiți", care din păcate sunt infami pentru problema lor de a judeca prea mult. Prima situație mi s-a întâmplat mie. La o întâlnire cu tinerii, printre care inclusiv un masterand la teologie, am decis sa vorbesc despre o problema personala si anume dependența de pornografie. Este un subiect foarte stigmatizat, mai ales printre creștini, cu toate acestea nu m-au urât ci s-au rugat pentru mine. Nu m-au privit cu alți ochi și inca suntem prieteni si colaborăm. A doua situatie s-a intamplat unei colege de facultate tot a unuia dintre acești tineri de la biserică. Ea a murit de COVID-19. Au discutat despre asta și la un moment dat au intrebat care a fost cauza, daca a avut comorbidități. Colegul acesteia a dezvaluit ca ea avea HIV. In trecut... făcuse anumite greșeli. Totusi reacția celor de față nu a fost de batjocură sau de "merita sa moara caci era pacatoasa", ci de respect, deoarece știau cum s-a schimbat fata respectiva și știau ca vina din trecut a fost iertata.

Am prezentat aceste situații pentru a-ți reliefa faptul ca grijile si judecățile noi oamenii ni le facem singuri. Mereu credem ca cei din jur ne privesc cu ură sau cu silă, dar rar este așa, de multe ori problema suntem noi și dezgustul vine doar de la noi înspre noi. De la tine spre tine. Toate grijile pe care ți le face sunt in mare parte doar in mintea ta și nimeni din jurul tău nu te judecă nici pe departe așa de mult cum o faci TU.

Nu știu dacă ar trebui sa discuți despre situatia aceasta cu cineva, deoarece nu știu ce persoane ai în viața ta. Poate nu cu părinții, caci uneori vine greu sa comunici cu ei, dar poate ai vreo prietenă mai apropiata căreia să i te descarci. Oricum, pacea trebuie sa vină din interior. Caută pace. Și nu mai face nimic ce iti poate periclita respectul de sine până când nu îți rezolvi probleme sufletești și la nivelul minții. Când vei reuși sa te ierți pe deplin atunci vei putea sa evoluezi si sa continui sa trăiești o viata frumoasa așa cum meriți.

Pace!

| MValentin a răspuns:

Uite m-am gandit la întrebarea ta peste noapte si tot ce as vrea sa stii este:
Fii asumată, accepta ca te-ai simtit atrasă de el si ai vrut asta.
Nu da vina pe,, impuls,,. Daca chiar o fost,, impulsul,, nu te excitai si nu ajungeai pana la urma sa accepți.
Fi asumata si autentica asa cum esti tu... si plus ca intre timp aveai un actual, ma gândesc daca ar putea face iubita-mea asa ceva la care tin... la care doar ea tin as fi distrus teribil.
Te rog sa iti asumi. Nu te critic, nu am dreptul. Dar asta ai fost asta iti asumi si mergi mai departe.

| tzionut a răspuns:

Salut. Cel putin pe mine, nu m-a interesat daca partenera e sau nu virgina, sunt convins ca nici pe actualul tau nu il intereseaza. Daca tine atat de mult ca partenera lui sa fie virgina inseamna ca e superficial si ar trebui sa te gandesti bine daca mai continui relatia cu el.
Orice relatie trebuie sa aiba la baza increderea in parteneri, daca tu nu ai incredere in tine cum poate sa aiba partenerul tau.
Orice relatie trebuie sa aiba la baza comunicarea intre parteneri, daca tu nu ii povestesti experienta anterioara, el cum poate invata din experientele tale ca sa nu repete greselile respectivului. Ma crezi sau nu barbatii nu sunt ghicitori de ganduri.
Spui ca iti e rusine sa iti privesti tatal in ochi pentru ca simti ca l-ai dezamagit. Tatal tau ti-a zis sa nu il faci de ras. Nu l-ai facut de ras cand ti-ai pierdut virginitatea, si nici pentru ca ai facut-o cu un baiat superficial. Mai devreme sau mai tarziu, toti o facem. Important e ce invatam din aceasta experienta. Ar fi fost o greseala sa te agati de fostul doar pentru ca a fost primul. Il vei face de rusine doar daca schimbi partenerii ca pe chiloti, sau ramai insarcinata pentru ca te doare in cot de masurile de preventie a sarcinii.
Problema la tine e ca ai avut asteptari prea mari de la acest moment, dar realitatea e mereu alta. Ca sfat mergi la ginecolog pentru un control. Nu ai precizat daca ati facut-o cu sau fara protectie, si pentru depistarea eventualelor BTS-uri e bine sa verifici sa sa tratezi decat sa ii dai actualului si altceva decat momente placute.
Realitatea e ca orice baiat/ barbat asteapta o perioada fara contact fizic, daca simte ceva pentru partenera, dar nu o poate face la infinit, asa ca la fel cum ai observat dupa o perioada cauta in alta parte ce nu poate avea de la tine. Asa se va intampla si cu actualul daca nu comunicati, inclusiv despre aceasta experienta de a ta.
Virgina nu mai esti fizic, psihic nu erai inca pregatita pentru acest pas, dar poate vei fi pregatita cu actualul. Spui ca te inspaimanta gandul ca vei fi la momentul respectiv sub el fara control, intrebarea mea e de ce sa ii oferi lui controlul cand il poti detine tu stand deasupra si impunand tempoul penetrarilor? In dragoste si razboi (exceptand conventia de la geneva) totul e posibil.
Zis si o sa o tot zic. Comunica cu actualul, spune-i ce simti. Daca te intelege si respecta, si am ajuns si la a treia baza a unei relatii, pentru ca iubirea mai devreme sau mai tarziu dispare, o sa te inteleaga si impreuna veti depasi blocajul tau psihic cand veti avea contact fizic impreuna cu preludiu, lubrefiere si protectie corespunzatoare. Daca nu inseamna ca nu e suficient de matur pentru o relatie si cauta altul care este, pentru ca o sa patesti ca fosta relatie.
Ultimul sfat, ca trebuie deja sa ma pregatesc de munca, nu il rani si indeparta pe actualul doar pentru ca ai facut o greseala in trecut cu fostul. Comunica, respectal si ai incredere in el si cerei acelasi lucru, daca nu esti in stare de aceste mici lucruri pune capat relatiei in care esti si stai singura o perioada pana cand te maturizezi. In viata exista mereu un echilibru, spune-i divinitate, karma sau cum preferi, ranesti si mai devreme sau mai tarziu vei fi ranita, faci rau si mai devreme sau mai tarziu vei primi inapoi raul facut, minti iar mai devreme sau mai tarziu vei fi mintita. Spor si ai grija de tine.

| Live100 a răspuns (pentru tzionut):

Mulțumesc mult pentru răspuns! Ai dreptate, trebuie întâi sa îmi rezolv eu trauma. Tocmai din acest motiv nu-mi doresc sa poarte și prietenul meu aceeași povara. Nu doresc sa impovarez pe nimeni. E prea devreme sa discut cu el asta, îmi e greu sa ma deschid. Nu are preferințe în a fi sau nu virgina, dar eu i-am spus de la început ca sunt virgina. M-ai ajutat, un răspuns util!

| tzionut a răspuns (pentru Live100):

Draga ce nu ai inteles e ca "trauma ta", eu o consider experienta neplacuta, o poti depasi doar discutand despre ea, si nu cu un psiholog ci cu partenerul tau, si nu e "o povara" ci o lectie de viata din care si el trebuie sa invete, daca vrea sa nu repete greselile fostului. Nu il indeparta pentru ca i-ai spus de la inceput ca esti virgina, mental inca esti, fizic nu. Dar mai devreme sau mai tarziu va trebui sa discuti cu el aceste aspecte altfel o sa creada ca din cauza a ceva ce a facut el relatia nu a mers, iar relatia lui cu urmatoarea va avea de suferit datorita tie si imposibilitatii tale de a comunica si "impovara" pe el cu "problemele" tale. Daca ii place de tine, va face orice poate ca sa te ajute, daca nu cauta altul si schimba tipologia barbatilor cu care te intalnesti.

| orailibrail a răspuns:

Ai acum un contact sexual. Deci nu mai ești virgina.
Nici fizic nici psihic.
INSA:
La următorul contact sexual tot vei avea dureri.
E posibil sa ai chiar și usoare sangerari.

| ClaudiuTicu a răspuns:

Îmi pare rău ce s-a întâmplat cu tine. Mergi la biserică IIsus Hristos te ajuta și Maica Domnului, o sa ai gânduri mai bune mai pozitive dacă faci asta. Numai bine!