| anonim_4396 a întrebat:

Buna fetelor!
Am o problema nu stiu cat de grava e si de aceea apelez la voi.
De vreo 4-5 zile am o secretie alba (transparenta) gelatinoasa si curge tot timpul, tin sa mentionez ca acum 6 zile am avut contact sexual neprotejat cu prietenul meu (nu si-a dat drumul inauntru). pana acum nu am mai avut si sunt putin speriata.
Din ce cauza mi-a aparut aceasta secretie? ce nu este in regula?
astept :*:*:*

26 răspunsuri:
| crissyyo a răspuns:

Mai bine ai merge si ti-ai face niste analizehappy asa ai fi mai sigura de ce ai si cum sa combati asta!big grin nu cred ca are legatura cu contactul tau sexual.thinking mai bine fugi la medic! :* bafta:*

| cosmina95 a răspuns (pentru crissyyo):

Mersi de sfat:*:*

| crissyyo a răspuns (pentru cosmina95):

N-ai pentru ce!:*:*

| invisibleboy a răspuns:

Cred ca am vazut minim 5 intrebari la fel in 2 zile, innebunesc, asa se intampla cand va excitati..ca si la animale. femela secreta la fel o substanta transparenta pentru a atrage masculul, si tu la 15 ani deja ai acte sexuale? si neprotejate.

| cosmina95 a răspuns (pentru invisibleboy):

Draga am 17 ani nu 15! si nu am mai avut aceasta secretie pana acum....si nu cred ca de la "excitare" bla bla...ptr ca daca era asa de ce nu am avut si inainte?

| invisibleboy a răspuns (pentru cosmina95):

Poate nu te excitai daca spui ca a fost primul act.

| cosmina95 a răspuns (pentru invisibleboy):

Nu a fost primul act, cand am spus ca "pana acum nu am mai avut..." ma refeream la acea secretie!

| invisibleboy a răspuns (pentru cosmina95):

Pai si cate "acte" ai mai avut?

| cosmina95 a răspuns (pentru invisibleboy):

Multe...

| invisibleboy a răspuns:

Ce discutii interesante despre o "gaura". =)

| cosmina95 a răspuns (pentru invisibleboy):

Ia vezi ca ma iau de tine imediat!

| invisibleboy a răspuns (pentru cosmina95):

:-#

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

În primul rând SCUZE că postez acest răspuns - nu fac parte din categoria "fetelor" ( cărora le-ai adresat această întrebare ) - DAR, consider că pot să-ţi dau un răspuns OBIECTIV ( şi avizat )!

Apoi, secreţia despre care vorbeşti e OK, atâta timp cât nu-şi schimbă culoarea/mirosul ( presupunând că ACUM nu are un miros urât/deranjant!

Vaginul prezintă ( în unele perioade ) o secreţie ( mai mult transparentă ), care are rol de "autocurăţare"!

Exprimarea ta era "puţin" greşită, în sensul că NU era vorba de secreţie albă, ci transparentă ( incoloră ) - şi acest aspect a "încurcat" pe unele persoane...

Secreţia ALBĂ gelatinoasă/cremoasă ( are aspectul unei creme dermatologice ) este cea care apare din cauza excitaţiei - a nu se confunda cu aceasta ( care are rol de curăţare )!

Dacă, totuşi, în timp, acea secreţie îşi schimbă culoarea/mirosul - sau va fi însoţită de : mâncărimi, usturimi, senzaţie de urinare deasă, dureri abdominale ( ovare ), etc. - ATUNCI se IMPUNE un control ginecologic, fiind vorba de o INFECŢIE!

În acel caz, RECOMAND să mergi URGENT la un control ginecologic, pentru a-ţi recolta o cultură din secreţia vaginală - iar în urma analizei vei afla EXACT ce infecţie este şi vei primi tratamentul aferent!

Pentru analiza secreţiei respective, e recomandat să nu te speli local ( nici duş ) 1-2 zile înainte. Deci cu o zi înainte NU faci duş/baie şi nu te speli local ( nici cu apă, nici cu alte loţiuni de igienă intimă... ) şi în ziua următoare ( dimineaţa ) te duci la ginecolog ( bine-nţeles, faci o PROGRAMARE întâi, ca să şti în ce zi poţi fi consultată )! O să-ţi ia ( pe o lamelă ) cultură din secreţia respectivă şi o va analiza, apoi o să-ţi dea tratament!

În cazul în care au apărut aceste simptome auxiliare ( pe care le-am menţionat mai sus ) urmează sfatul dat şi du-te URGENT la un consult ginecologic, nu lăsa să se agraveze pentru că se poate ajunge la chestii foarte grave ( chiar cancer de col uterin ); iar dacă e infecţie ( pe care o puteai lua chiar şi de la ştrand ), se poate trata uşor!

Apoi, mai am de făcut o OBSERVAŢIE referitoare la cele precizate de tine ulterior ( ca răspuns către ceilalţi ) – pe care NU o fac din răutate ( e doar o simplă recomandare, un SFAT de la o persoană cu EXPERIENŢĂ ) - deci, SCUZE dacă nu o să-ţi placă … ( am să încerc să ţi-o spun într-un mod DELICAT )!

Ai 17 ani şi prietenul 20, dar NU vă „protejaţi" ( spui că „ai încredere în el pentru că îl cunoşti prea bine" ) - este REGRETABIL că amândoi NU aveţi SUFICIENTĂ educaţie sexuală ( şi AICI mă refer în SPECIAL la tine, pentru că TU rămâi însărcinată, nu prietenul … ) – din următoarele MOTIVE ( să „observi" că motivez părerea mea, NU fac afirmaţii „gratuite" ) şi, DACĂ doreşti, să „înveţi" câte ceva din următoarele aspecte/sfaturi :

1 ) Mai ales având în vedere că NU ai destulă experienţă sexuală, TU nu ai de unde şti că "nu a ejaculat în tine", SAU a putut ejacula de două ori ( odată în tine, şi a 2-a pe tine …, în exterior …)? Deoarece, chiar multe femei MATURE pot fi PĂCĂLITE de o ejaculare intravaginală, EVENTUAL urmată de o ejaculare externă - iar cum experienţa ta sexuală este REDUSĂ ( sau inexistentă ), se ridică MARI semne de întrebare privind acest aspect!

DECI, e foarte IMPORTANT ca să te PROTEJEZI de fiecare dată cănd faci dragoste/sex – şi asta, mai ales în cazul în care NU ai ciclu REGULAT!

Pentru a preveni LUNAR o posibilă sarcină se RECOMANDĂ următoarele metode : prezervativ, tablete anticoncepţionale ( prescrise de MEDIC ), ovule sau creme spermicide/contraceptive, metoda "calendarului" ( când ai ciclu regulat ), etc.

2 ) În cazul în care nu folosiţi prezervativul, CHIAR dacă nu a ejaculat în tine, EXISTĂ un "risc" ( de sarcină ) mai MIC - datorat lichidului preseminal, care POATE conţine spermatozoizi!

Lichidul preseminal este un lichid care iese cu "ceva" timp înainte de ejaculare şi POATE conţine spermatozoizi - numărul lor DIFERĂ în funcţie de mai mulţi factori : nivelul de excitaţie ( înainte de a ejacula ), un eventual sex oral practicat înainte de penetrarea vaginală, etc. - şi POATE produce sarcină ( mai ales dacă te afli în perioada fertilă )!

Acum depinde şi de partener, de motilitatea spermatozoizilor, etc! Deci, RISCUL de sarcină ar fi ( aşa cum spuneam mai sus ) de 10-15 % ( dacă nu a ejaculat în tine ) - şi se datorează acelui lichid preseminal!

3 ) În primul rând, e foarte IMPORTANT ca din momentul ÎNCEPERII vieţii sexuale, să ţi un CALENDAR SPECIAL ( doar pentru ciclul menstrual, pe care să nu notezi altceva ) : în acel calendar să-ţi notezi, ÎN FIECARE LUNĂ, prima zi de ciclu ( cu pix roşu ) şi apoi ultima zi de ciclu ( cu pix albastru )!

Nu se ştie când ai nevoie de el...

Metoda calendarului se bazeaza pe cunoasterea zilelor in care femeia este fertila, zile in care daca au loc contacte sexuale neprotejate, se poate produce o sarcina. In aceasta perioada fertila, daca nu se doreste o sarcina se evita contactele sexuale, sau se poate recurge la alte mijloace contraceptive.

Pentru a se putea folosi cu succes metoda calendarului este necesar ca femeia sa tina o evidenta precisa a ciclurilor ei menstruale pe o perioada de minimum 6 luni.
Prima zi a fiecarui ciclu menstrual este ziua in care incepe menstruatia ( numita si ziua 1).
Apoi zilele se numeroteaza in continuare (ziua a 2-a, ziua a 3-a etc) pana la ultima zi inainte de menstruatia urmatoare.
Un ciclu menstrual complet este intervalul de timp cuprins intre prima zi de menstruatie / Ziua 1 a ciclului menstrual si prima zi a urmatorului ciclu.
Durata ciclului menstrual in general variaza intre 25 si 35 de zile, si bineinteles exista si exceptii.

Daca pe toata aceasta perioada durata ciclului menstrual este constanta, adica variata maxima este de 1 zi, inseamna ca ai un ciclu menstrual constant.

Daca in fiecare luna durata ciclului tau este diferita se considera ca ai un ciclu menstrual neregulat.
Daca ciclul tau menstrual are o variatie mai mare de 7 zile este bine ca urmarirea ciclului sa se intinda pe o perioada mai mare de timp

Sursa: http://www.mamicamea.ro/......eptie.html

4 ) De asemenea, RECOMAND o igienă IMPECABILĂ ( atât înainte, cât şi după ) - şi, NEAPĂRAT folosirea PREZERVATIVULUI ( alunecarea va fi mai uşoară, eviţi riscul de sarcină şi diverse boli cu transmitere sexuală ) – mai ales în cazul unei noi relaţii, sau o relaţie „pasageră" ( ori una sub semnul întrebării )!

Dar e foarte important să fiţi ATENŢI la modul de "manevrare" a prezervativului ( deschiderea lui şi "montarea", apoi e importantă mărimea, şi nu în ultimul rând "demontarea" acestuia ) - de asemenea, recomand VERIFICAREA prezervativului după FIECARE "partidă" ( să nu se fi rupt/tăiat ) - pentru mai multă siguranţă!

Dacă folosiţi prezervativ de fiecare dată şi la fiecare "număr/partidă" ( ATENŢIE la modul de manevrare/desfacere şi "montare/demontare" ) NU există risc de sarcină ( siguranţă de 99 % ), DAR ( repet ) preferabil să-l verifici după partidă!

Şi chiar dacă se rupe, NU trebuie să disperi, deoarece este lubrefiat/tratat cu o substanţă spermicidă ( cu rol de distrugere a spermatozoizilor )!

5 ) Bine-nţeles, dacă ai menstruaţie NEREGULATĂ, atunci RISCUL de sarcină există permanent ( deoarece nu şti când ai ovulaţia )! Iar dacă ai ciclu REGULAT, atunci RISCUL este mai crescut în perioada cu fertilitate mai mare ( DAR asta NU înseamnă că în rest ar fi inexistent, ci doar că ar fi mai scăzut )!

Apoi, dacă faceţi sex NEPROTEJAT folosind metoda "coitului înrerupt" ( Coitus interruptus ) - mai ales în perioada cu fertilitate RIDICATĂ - atunci RISCUL de sarcină ESTE FOARTE MARE, mai ales dacă tu ai ciclu neregulat ( şi NU şti exact când ai ovulaţia )!

Metoda folosită de voi se utilizează COMBINATĂ cu "metoda calendarului" şi, OBLIGATORIU cu folosirea prezervativului în perioada cu fertilitate ridicată!

6 ) Apoi NU EXISTĂ perioadă fertilă şi perioadă nefertilă - EXISTĂ DOAR perioade cu fertilitate RIDICATĂ ( crescută/sporită ) şi perioade cu fertilitate SCĂZUTĂ!

Nefertilitate/infertilitate ( perioade nefertile ) EXISTĂ doar atunci când eşti „sterilă" ( ca urmare a unor afecţiuni MEDICALE )!

Dacă ai menstruaţie REGULATĂ ( doar ATUNCI cunoşti când are loc ovulaţia ), atunci putem discuta despre perioadă cu fertilitate ridicată/scăzută, ASTFEL :
„Perioada fertila" este strans legata de momentul ovulatiei, si se stie ca ovulatia are loc cu aproximativ 14 zile inainte de menstruatie ( dacă vorbim de un ciclu REGULAT de 28 zile ), si NU la 14 zile dupa menstruatie cum se scrie in mod gresit in unele articole de pe internet. „Perioada fertila" ( adică cu fertilitate RIDICATĂ ) incepe cu 4-5 zile inainte de ovulatie ( atat poate supravietui spermatozoidul in uter ) si se termina la 1-2 zile dupa ovulatie ( perioada in care ovulul este viabil ).

TOATE celelalte zile se CONSIDERĂ perioade cu fertilitate SCĂZUTĂ - dar, NU INEXISTENTĂ!

7 ) Metoda calendarului in cazul ciclului regulat :

Daca femeia are ciclu regulat, "ceas", este foarte usor sa calculezi zilele de fertilitate prin metoda calendarului. Sa zicem ca in fiecare luna ciclul tau dureaza 28 de zile. Ceea ce se stie relativ sigur despre ciclul menstrual este ca din ziua cand are loc ovulatia si pana la aparitia menstruatiei trec aproximativ 14 zile.

Deci, in cazul cu ciclul menstrual de 28 de zile, ovulatia are loc aproximativ in ziua a 14-a (28 - 14 = 14). In aceasta situatie, zilele in care exista sansa sa ramai insarcinata este intre ziua a 9-a si ziua a 16-a (4-5 zile inainte de ovulatie si1-2 zile dupa ovulatie).

De ce 4-5 zile inainte de ovulatie? Pentru ca spermatozoizii pot trai in uter si in trompele uterine pana la 4-5 zile. Si daca inainte de ovulatie cu 4 zile ai avut un contact sexual neprotejat, este foarte posibil ca unul dintre spermatozoizi sa fi supravietuit si sa fecundeze ovulul in momentul in care acesta este eliberat de ovar.

De ce 1-2 zile dupa ovulatie? Pentru ca ovulul traieste 24 de ore, timp in care orice contact sexual neprotejat poate duce la o sarcina.

Cam asta ar fi … Mai sunt MULTE de discutat, dar „spaţiul" este limitat – dacă ai RĂBDARE, am să te ROG să intri pe profilul meu şi să citeşti răspunsurile date altor useri – de acolo poţi „învăţa" MULTE alte „chestii" IMPORTANTE pe viitor!

Sper că aceste explicaţii să te ajute; dacă mai ai alte nelămuriri, nu ezita să mă întrebi şi voi încerca să-ţi răspund cât mai OBIECTIV!

Dacă consideri că ai de întrebat ceva mai INTIM şi nu se poate posta pentru public, atunci poţi să-mi trimiţi mesaj PRIVAT ( din secţiunea Mesaje ) şi promit un răspuns cât mai COMPLET!

Pentru a primi răspuns la mesajul privat, verifică-ţi setările profilului - Intră în Meniu la "Editare profil" şi la rubrica "Vreau să primesc mesaje de la" SETEAZĂ : toţi membrii TPU, apoi dă-mi un mesaj privat!

| Axys a răspuns (pentru bursuc001):

Buna raspuns big grin. am cautat si eu raspunsul pe internet happy dar n-am gasit decat aici happy

| bursuc001 a răspuns (pentru Axys):

happy

| Darkmagic a răspuns:

Ai omis sa ne spui daca lichidul respectiv are un miros suparator, pentru ca daca DA, atunci te duci tu frumos la medic, (impreuna cu "priceputul" ala de iubit al tau).
Asta e frumos la bolile venerice, ca se trateaza DOI, adica ambii parteneri. Daca tratezi si/sau examinezi doar unul si peste o saptamana "cuplul" lui peste o face iar, nu se rezolva nimic.

In 90% dintre cazuri, e doar lichid de lubrifiere sau de "curatare".
Important e insa sa-i ceri FOARTE serios tembelului ala mic de prieten al tau sa-si puna prezervativ.
Te poate imbolnavii oricand, sau mai rau, poate sa creasca fara sa-si dea seama numarul clasei muncitoare...
Serios acum, sunt MII de cupluri casatorite si responsabile...care tot mai "aluneca" si prin alte parti ori alte..."gauri", si tu ai incredere absoluta intr-un pusti?
N-ai decat sa te superi pana nu mai poti pentru raspunsul meu DAR, daca iubitul ala al tau era atat de matur, de apropiat de tine, si atat de experimentat incat sa faca sex cu tine neprotejat, atunci de ce dracului nu ti-a spus el ce urmeaza sa se intample cu fluidele tale?
Multi prosti sunt pe lume, si au si multa "experienta"... big grin

| invisibleboy a răspuns (pentru Darkmagic):

Da, foarte bine spus!

| cosmina95 a răspuns (pentru Darkmagic):

Mda...ai gasit si tu un subiect mai interesant si te-ai bagat si tu in seama!
in primul rand iti permiti sami faci iubitul s"pusti" si "nepriceput" si "imatur", "tembel"si etc...si sa stii ca tembelul meu prieten nu e chiar asa de mic urmeaza sa faca 20 de ani si nu mi se pare a fi un pusti de 15 ani!
care e problema ta daca noi o facem neprotejat? siii daaa am incredere in el pentru ca il cunosc prea bine!
si aza cu "multi prosti pe lume" parerea mea ca te afli printre ei! big grin

| Darkmagic a răspuns (pentru cosmina95):

Te mai intreb o data, ca vad ca intelegi greu. big grin
Daca ai langa tine un "savant" intr-ale sexului, CE cauti pe TPU?

(nu-mi spune cu "logica" ta de 17 ani ca "mi-a fost rusine sa-l intreb pe el", ca nu-ti merge). De douazeci de mii de useri care intra pe aici nu ti-a fost rusine?
Astea sunt copilarii, si "copilarii" imbecile, incerci sa te contrazici degeaba cu mine. big grin

| cosmina95 a răspuns (pentru Darkmagic):

Nu draga nu mi-a fost rusine sa il intreb i-am zis si lui si a zis ca probabil se curata acolo inauntru de unde sa stie si el ca doar nu-i ginecologlaughing

| cosmina95 a răspuns (pentru Darkmagic):

Si prea exageresi si te ataci pe aicilaughing

| Darkmagic a răspuns (pentru cosmina95):

Asa e, ai dreptate. laughing
Exagerez. Faceti-o mai departe fara balonas. Tara are nevoie de forta de munca pe ogoare... big grin
Relax, nu e vorba de voi doi. O fata de 17 ani care nu stie ce se intampla cu corpul ei dupa ce isi incepe viata sexuala, si un nene de 20 care nu se simte bine in balon or sa dea nastere in mod sigur unui geniu ce iese direct cu pixul in mana si se va intretine singur. big grin
Ce sfaturi cretine am dat si eu... Sa-mi fie rusine! big grin

| cosmina95 a răspuns (pentru Darkmagic):

Esti nesimtit! nu stiu care dracu e probema ta!

| AlinaMessaros5 a răspuns:

Draga mea si mie imi curge acea secretie si nu e de la actul sexual...E ceva normal k si eu am intrebat...Mie imi curge multa doar cand ma excit in rest doar putin. Sper ca te-am ajutat byewave

| heilig a răspuns:

Daca are si un pic de miros. sau ai macarimi, ceva, poti sa ai o infectie, ceva