| Alvio a întrebat:

Buna fetelor am si eu o intrebare eu si iubitul meu vrem un bebe am facut metoda calendarului doar in zilele fertile. De vreo saptamana imi este foarte rau iar sani mi simt foarte unflati si foarte sensibili la atingere gurguiele se inchid la culoare. Ar pute fi vorba de sarcina?

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Niciodata o sarcina a carei varsta este mai mica de 5-6 saptamani NU poate produce asa numitele simptome de sarcina. Singurul si unicul simptom "de sarcina" care se manifesta dupa trecerea a 2 saptamani de la data procreerii, se concretizeaza prin lipsa menstruatiei. Senzatiile, starile si simptomele pe care le simti daca sunt reale atunci reprezinta mai degraba simptome premenstruale, fiindca trebuie sa intelegeti ca nidatia, adica fixarea ovulului fecundat in mucoasa uterului se produce de regula dupa 9-11 zile dupa producerea ovulatiei/fecundarii. Din acest motiv pana in momentul in care ar urma sa inceapa menstruatia NU pot sa existe niciodata nici un fel de simptome care sa anunte/certifice existenta unei sarcini incipiente. Numai lipsa menstruatiei iti poate indica/sugera existenta sarcinii iar confirmarea sarcinii o poti avea doar prin executarea unui test de sarcina al carui rezultat sa fie pozitiv. Multa sanatate!

| Alvio explică (pentru corbulalbrosu):

Am uitat sa precizez ca nu mi-a venit

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Alvio):

In acest caz se impune sa se efectueze un test de sarcina si cel mai indicat ar fi cel facut intr-un laborator de analize medicale fiindca in cazul in care s-a instalat o sarcina, acel buletin de analiza si rezultatul acesteia, vor fi acceptate si vor fi de folos medicului ginecolog care te va lua in evidenta sa. Sanatate!