| kharmen a întrebat:

fetelor am si eu o intrebare la voi... Mi-am inceput relatia sexuala acum un an si 2 luni. In primele 2 luni m-am protejat dar dupa nu, am facut normal fara sa iau anticonceptionale si nu am ramas deloc insarcinata ...credeti ca nu pot sa fac copii? cand am fost la ginecologie mi-a sspus decat ca am o ranaa pe col si mi-a dat un tratament adica niste ovule decat.tratamentul l-am facut dar tot nu m-am protejat dupa si. nimic. oare nu pot sa fac copii? ca sa stiu sigur este necesar sa mi se faca o ecografie pelviana sau vaginala? pls astept raspunsurile voastre!

Răspuns Câştigător
| gigiro a răspuns:

Daca sexul l-ai avut in perioadele nefertile,nu ai avut cum sa ramai insarcinata. E posibil ca rana sa nu se fi vindecat, e posibil sa fie altceva la mijloc(o alta afectiune), sau.ca partenerul sa aiba probleme.In concluzie, control medical serios.

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Orice cuplu care in 6 luni fara protectie nu concepe un copil, are o problema de fertilitate. Ea poate fi la tine sau la el. Nu este suficienta o ecografie, trebuie investigatii serioase. El o spermograma, tu consult ginecologic si endocrinologic, analize de sange hormonale si infectioase, precum si pentru boli genetice, test Papanicolaou, ecografie transvaginala, ecografii de identificare a ovulatiei, histerosalpingografie, eventual laparascopie exploratorie.

| glamour a răspuns:

Toate care faceti sex neprotejat sunteti niste INCONSTIENTE
gigiro, te anunt ca in perioadele "nefertile" riscul de sarcina este mic dar exista.
Norocul tau e ca nu ai ramas gravida, dar avand in vedere ca nu te-ai protejat nu m-as mira sa fi luat vreo boala cu transmitere sexuala. Ar trebui sa luati in serios protectia ca de aia pustoaicele astea de 17-18 ani pana la 20 o sa aiba cel putin un avort la activ. Trist dar adevarat. Ma dezgusta sa vad atata "prostie" va aruncati in sex fara sa stiti nimic si dupa va da-ti de ceasul mortii daca ceva nu merge bine dar pana la urma asa va trebuie.
Si acum sa trecem la subiect: daca ar fi existat riscul de infertilitate doctorul ti-ar fi spus, mergi pe mana lui ca nu ai nimic de pierdut.

| BuBuRuZaForEver a răspuns:

Nu neaparat! nici eu cu prietenul meu nu ne protejam de cand suntem impreuna de 2 ani si 7 luni, dar asa e dupa el! te-ai intrebat daca el vrea sa ramai insarcinata? daca el nu vrea si e atent iar tu nu vezi, cand e sa se termin simte si isi da drumu afara.scuze de exprimare

| kharmen explică:

Multumesc mult pentru raspunsurile voastre