| anonim_4396 a întrebat:

Buna fetelor! Luna trecuta mi-a venit ciclul prima oara si... m-a tinut din 2 pana in 9. Luna aceasta inca nu mi-a venit (azi e deja 6) deci, intrebarea mea - imi mai poate veni luna aceasta daca inca nu mi-a venit pana acum? pls, fara raspunsuri idioate-mai ales de la cei care vor sa se bage in seama oh go on Dau fundita :*

Răspuns Câştigător
| secret96 a răspuns:

Sigur ca poate sa iti mai vina. In primele luni, poate chiar 2 ani ciclul nu i sa iti vina regulat. Cu timpul se regleaza big grin Asa ca sa nu te sperii :*.
P.S. : Sa ai tot timpul un tampon sau absorbant intr-un buzunaras undeva in ghiozdan in caz ca ai surprize la scoala. Bye-bye :*

| SunshineLove a răspuns (pentru secret96):

Si s'ar putea cumva sa nici nu imi mai vina deloc luna aceasta?confused

5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Posibil o disfuncție endocrină care este des întâlnită la perioada de pubertate.
În ajutor îți vine ceaiul de crețișoară, este un stimulent hormonal natural, mai este cunoscut și sub denumirea de mantia doamnei.
De venit, vine dar nimeni nu poate cunoaște exact data.
Sănătate.
Pa, pa.

| Angelique a răspuns:

Menstruatia reprezinta eliminarea mucoasei uterine. In fiecare luna, mucoasa uterina (endometru), suporta anumite modificari ce o pregatesc in vederea unei eventuale sarcini. Aceste modificari au loc sub influenta hormonilor ovarieni - estrogenul si progesteronul. Ea se ingroasa progresiv, in paralel cu o retea de vase sanguine si glande care se dezvolta sub efectul estrogenilor secretati de foliculii ovarieni in curs de maturatie. Ingrosandu-se, mucoasa uterina se pregateste sa primeasca un ovocit fecundat. In conditiile in care ovocitul, eliberat in perioada de ovulatie a ciclului, nu a fost fecundat, corpul galben rezultat prin transformarea foliculului ovarian inceteaza brusc secretia de progesteron si incepe sa involueze. Aceasta scadere drastica a nivelului hormonilor in circulatia sanguina, determina mici contractii la nivelul vaselor sanguine ale mucoasei uterine. Acestea sunt urmate de o "sufocare" a mucoasei, care incepe sa se desprinda, declansandu-se mici hemoragii locale. Totalitatea acestor mici hemoragii reprezinta sangerarea menstruala.

In general sangerarea menstruala dureaza 4 - 5 zile, cu un maxim de flux in ziua a 2 -a si a 3 -a. Dar trebuie sa treaca mai mult timp pana cand ciclurile menstruale sa se stabilizeze. Uneori trec luni, alteori pot trece ani.

Cea mai frecventa cauza a problemelor legate de ciclul menstrual este o balanta hormonala neechilibrata, sau o dereglare ce apare in tot acest lant hormonal hipotalamus - hipofiza - ovare. La femeile tinere estrogenul este secretat in cantitate prea mare fata de progesteron, ei determinand o ingrosare excesiva a mucoasei uterine. In momentul in care ea este eliminata prin mestruatie, hemoragia este mai abundenta. De asemenea, cantitatea insuficienta de progesteron secretata poate fi cauza durerilor la menstruatie datorita dezechilibrului estrogen - progesteron. La factorul hormonal se poate adauga o crestere a substantelor chimice de tip prostaglandine, care stau la baza contractiilor uterine. Secretia crescuta de prostaglandine antreneaza contractii mai puternice si, deci, mai dureroase.

O tulburare a activitatii hormonale sta si la baza menstruatiilor neregulate. Impulsurile transmise de catre hipotalamus pot fi perturbate de anumite cauze, cele mai frecvente fiind de ordin emotional. Glanda hipofiza, fals stimulata, transmite mai departe un stimul eronat catre ovare, direct implicate in reglarea ciclului uterin. Data ovulatiei este cea care determina data menstruatiei, acesta survenind intotdeauna intre zilele 10 - 14 dupa ovulatie. Astfel ca, daca data ovulatiei este devansata, va fi o menstruatie precoce iar daca data ovulatiei este intarziata, va intarzia si menstruatia.

Alaturi de aceasta cauza de origine hormonala pot exista si cauze de ordin fizic ce implica o anumita conformatie organelor sexuale interne.

De aceea este recomandat ca examinarea sa fie facuta de un tandem endocrinolog - ginecolog, pentru a gasi cauza exacta si mai ales tratamentul cel mai eficace.
Sper ca te-am ajutatwinking

| Legiuitoarea a răspuns (pentru Angelique):

Bună.
Este bine să divulgi și sursa, că doar ai răspuns copy/paste!
Citește politica site-ului, nu am nimic cu tine.
Pa, pa.

| secret96 a răspuns:

Da. E posibil ca luna aceasta sa nu iti vina. Nimeni nu poate garanta big grin