| anonim_4396 a întrebat:

Buna! Iau anticonceptionale Belusha de 6 zile si azi am facut sex neprotejat cu iubitul meu si a ejaculat in mine. Ar trebui sa-mi fac griji desi in prospect scrie ca sunt protejata incepand chiar cu prima zi? Mentionez ca e prima data cand iau anticonceptionale si sufar de ovare micropolichistice, motiv pentru care mi s-au prescris aceste anticonceptionale si mi-e putin teama. Multumesc pentru eventualele răspunsuri!

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca asa scrie pe prospectul medicamentului, de ce ne mai intrebi pe noi?
Fapta oricum este consumata.

| AlexandraMaria200 a răspuns (pentru Violleta2022):

Am intrebat sa vad pareri de la alte persoane care folosesc aceleasi anticonceptionale si ce experienta au cu ele. Daca nu esti in stare sa ajuti, la ce mai raspunzi? Vezi-ti de treaba ta daca nu poti sa ajuti, e mai bine pentru toata lumea!

| Violleta2022 a răspuns (pentru AlexandraMaria200):

Hei, bun simt ai, sau l-ai uitat la sat?
Vorbeste mai frumos cu useri, mai ales cand tu ai nevoie de noi si vrei ajutor!

In general, toate celelate anticonceptionale spun clar ca trebuie sa ai protectie dubla in primele 10 zile, cand incepi sa iei anticonceptionalele, deoarece inca nu sunt functionale complet si inca nu pot suprima ovulatia putand sa ai risc de sarcina.

Tu spui ca ai citit pe prospect ca esti protejata din prima zi, atunci ce mai cauti pe forum sa ne intrebi, oare nu ai inteles ce ai citit pe prospect?

| AlexandraMaria200 a răspuns (pentru Violleta2022):

Bun simt ofer cand sunt tratata la fel. Doar nu te astepti sa plec capul si sa tac cand vii si comentezi in necunostinta de cauza. Intrebarea era pentru femeile care au mai luat acelasi tip de anticonceptionale, cum nu esti in cunostinta de cauza de ce te bagi sa comentezi la ceva despre care n-ai habar? Eu zic sa ne vedem fiecare de treaba si sa raspundem cand suntem capabili si suntem intrebati, nu cand n-avem ce altceva face si ne gasim sa vorbim fara a cunoaste situatia. In fine nu mai zic decat Doamne fereste de astfel de persoane. La revedere!

| Violleta2022 a răspuns (pentru AlexandraMaria200):

Halal educatie ti-ai dat si tie parintii, daca esti incapabila sa vorbesti frumos, mai ales cand tu esti aia care ceri ajutorul pe aici.
Doamne fereste, pana te nimereste!

| dullcat a răspuns:

Buna.Teoretic ar trebui sa nu iti faci griji, insa practic nu stim. Daca vrei sa fii absolut sigura ca nu exista riscul de sarcina mai puteti folosi inca o metoda contraceptiva, adica prezervativul.Asa, luate separat, aceste metode cunoscute nu sunt niciuna eficiente 100%.

| Robert2526 a răspuns:

Daca ai luat din cele albe e ok, daca ai luat din alea verzi nu mai e ok laughing

Mai depinde si din ce zi a ciclului menstrual ai inceput sa iei pastilele, de obicei astea se iau din prima zi de menstruatie, daca nu ai luat corect, riscul unei sarcini exista.

Tu trebuie sa stii exact

| AlexandraMaria200 a răspuns (pentru Robert2526):

Am luat din cele albe incepand cu prima zi a menstruatiei si eram in ziua 5 a ciclului menstrual la aceeasi ora zilnic.

| Robert2526 a răspuns (pentru AlexandraMaria200):

In acest caz, este totul in regula, esti protejata, le-ai luat corect

| FindMyName a răspuns:

Nu stim noi ce sa iti spunem exact...trebuia sa ai grija mai mare.
Alta data foloseste prezervativ

| CarmenCraciun a răspuns:

Dar daca ai luat si o boala venerica?

| AlexandraMaria200 a răspuns (pentru CarmenCraciun):

Dar ce ar fi sa-ti vezi de treaba ta si sa nu mai pui intrebari stupide? Bineinteles ca n-am luat nicio boala din moment ce sunt impreuna cu iubitul meu de 2 ani si suntem loiali unul altuia? Daca nu stii problema, nu-ti da cu parerea aiurea.