| olabola a întrebat:

Buna seara TPU:* va rog sa nu ocoliti intrebarea.am o curiozitate care as vrea sa o potolesc intr.un fel, am fost diagnosticata cu ovare polichistice, la care mi sa prescris tratament cu anticonceptionalele TRI-REGOL, acum intrebarile mele sunt : dupa a cata pastiluta sunt protejata si pot avea contact sexual neprotejat sau sa "termine in mine"? Ati avut problemele de la ele? (mentionez ca maine voi lua a3a pastiluta, e pentru prima oara cand iau anticonceptionale)

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Esti protejata dupa a saptea pastiluta, atata timp cat le iei la ora fixa si nu iei nici unul din emdicamentele care interactioneaza cu contraceptivele si care sunt precizate in prospect. Eu am luat aproape un an acest contraceptiv, nu am avut nici cea mai mica problema cu el, dar am fost in acest an la 4 consultatii ginecologice (la inceput, dupa o luna, dupa 4, dupa 8 si dupa 12 luni) si am respectat cu strictete ora de administrare (abaterea maxima in acest an a fost de 4 minute)

1 răspuns: