| anonim_4396 a întrebat:

Salut am si eu o intrebare. Am facut o perioada de timp pauza la anticonceptionale. si luna aceasta am inceput din nou. La recomandarea medicului le am luat din prima zi a ciclului menstrual. Din a cata zi esti protejata si nu mai trebuie sa folosesti protectie suplimentara? Ideea e ca a 6 a zi am avut un contact sexual neprotejat si acum mi a venit menstruatia mult mai repede decat ar fi trebuit ..cu 3 zile mai repede mai exact. ar trebui sa mi fac griji? Eu folosesc anticonceptionale Karissa si pe prospect nu scrie in cat timp isi fac efectul. Multumesc.

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cu Karissa esti protejata din prima zi. Esti sigura ca menstra a venit mai repede decat data calculata pentru contraceptive? Fiindca la inceperea contarceptivelor, menstra vine mai repede, ciclul menstrual avand doar 23-25 de zile, urmand ca din luna a doua sa revina la cele 28 de zile asigurate de contraceptive.

greece12
| greece12 a răspuns:

Teoretic isi fac efectul intr-o saptamana, dar practic esti protejata din prima zi.
Faptul ca menstruatia ti-a venit mai repede decat ar fi trebuit e doar un efect negativ al anticonceptionalelor si ar trebui sa te adresezi din nou medicului tau.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Din păcate, NU am idee ce Prospect ai citit tu :(

"3. CUM SĂ LUAŢI KARISSA 75 MICROGRAME/20 MICROGRAME DRAJEURI :

Luaţi întotdeauna Karissa 75 micrograme/20 micrograme drajeuri exact aşa cum v-a recomandat medicul dumneavoastră. Trebuie să discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteţi sigură.
Blisterele din fiecare cutie sunt concepute pentru a ajuta să vă amintiţi să luaţi drajeurile.

Începeţi prima cutie :
Începeţi să luaţi primul drajeu din prima zi a ciclului. Aceasta este ziua unu a ciclului – ziua când începe sângerarea.
Dacă începeţi în ziua 2-5 a ciclului dumneavoastră, trebuie să utilizaţi o metodă de contracepţie suplimentară, cum ar fi prezervativul, în primele 7 zile de administrare din primul blister.
Puteţi lua drajeul în orice moment al zilei, dar trebuie să încercaţi să îl luaţi aproximativ la aceeaşi oră, în fiecare zi. Vi se va părea mai uşor să-l luaţi fie seara târziu, fie dimineaţa devreme. Luaţi câte un drajeu în fiecare zi în ordinea indicată până ce terminaţi toate cele 21 drajeuri din cutie.
După ce aţi luat cele 21 drajeuri, în următoarele şapte zile nu veţi mai lua drajeuri. În decursul acestor 7 zile trebuie să înceapă menstruaţia.
Nu trebuie să utilizaţi nicio formă suplimentară de contracepţie pe durata celor şapte zile pauză, cu condiţia că aţi luat corespunzător cele 21 de drajee şi veţi începe următoarea cutie în timp." - SURSA = Prospectul de la linkul :
http://www.anm.ro/.......12.04.pdf

Sper că NU doreai să se precizeze EXPLICIT că "efectul contraceptiv intervine chiar din PRIMA zi de administrare" ( dacă s-a început în prima zi de menstruaţie )!
Se SUBÎNŢELEGE din precizarea că este necesară o metodă contraceptivă suplimentară în primele 7 zile dacă AC se încep în zilele 2-5 ale CM...

Iar înainte de a folosi AC, probabil că aveai un CM de 27-28 de zile; după administrarea AC durata CM se reduce la ( aproximativ ) 24 de zile deoarece menstra apare în zilele 2-3 de pauză ( deci, sunt 21 + 3 = 24 de zile ).

Astfel că, menstruaţia ta a venit la timp :)

Toate cele bune.

| anonim_4396 explică (pentru bursuc001):

Nu am uitat sa iau vreo pastila. Le am luat pe toate la aceiasi ora in fiecare zi. Intrebarea mea era daca isi fac efectul de la prima pastila sau trebuia sa folosesc protectie suplimentara 7 zile. Am mai luat pastile anticonceptionale inainte insa tot timpul mi a venit menstruatia la 28 de zile iar acum a venit mai repede decat am calculat eu.

| bursuc001 a răspuns (pentru anonim_4396):

NU am zis nimic despre vreo pastilă uitată!

Am EXPLICAT că :
* "efectul contraceptiv intervine chiar din PRIMA zi de administrare" ( dacă s-a început în prima zi de menstruaţie )
* în prima lună, "după administrarea AC durata CM se reduce la ( aproximativ ) 24 de zile deoarece menstra apare în zilele 2-3 de pauză ( deci, sunt 21 + 3 = 24 de zile )".

NU ai motive de îngrijorare : menstruaţia ta a venit la timp happy

O zi frumoasă.

| anonim_4396 explică (pentru bursuc001):

Multumesc frumos pentru raspuns!

| bursuc001 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu plăcere happy

Toate cele bune.