| Anghelina3456 a întrebat:

Buna, iau contraceptive de aproape o luna, maine e ultima pastile, însa azi in loc sa o iau la ora 9 am luat-o la 12:30, uitasem, credeam ca ieri a fost ultima, este vreo problema intarzierea asta? Am nevoie de protectie suplimentara?

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Administrarea cu intarzierea de 3 ore si jumatate a pastilei AC nu va avea absolut nici-o urmare sau repercursiune. Problemele pot sa apara numai/doar in cazul in care administrarea pastilei AC se face cu o intarzierea cuprinsa intre 12 si 24 de ore. In concluzie NU ar trebui sa ai absolut nici un motiv de ingrijorare fiindca protectia contraceptive a ramas/s-a mentinut in continuare la valoarea maxima adica de 100% INTACTA. Multa sanatate!

| HazelEyes77 a răspuns:

Nu cred ca e vreo problema daca ai luat o azi la 12 30 in loc de 9 cum obisnuiesti. Daca le ai luat zilnic au aceeasi eficienta.

| Zuzabaaa a răspuns:

Dacă nu au trecut cele 24 de ore, nu este nici o problema