| ana29583 a întrebat:

Buna, duminica am terminat ultima pastila de contraceptive, si ieri am avut o alarma falsa de menstruație și am inceput un set nou de pastile, astazi insa nu mai am nimic, ce sa fac?
Menționez ca ieri am luat pastile la 8 seara pe cand de obicei o iau la 9 dimineata

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca ultima pastila AC a fost administrata in data de 8 Aprilie in acel caz PRIMA pastila AC de pe urmatoarea folie se va administra Duminica viitoare adica in data de 15 Aprilie la ora la care ai obisnuit sa le folosesti si pana in prezent. Dupa folosirea ultimei pastile AC (cea de-a 21-a) se tine o pauza OBLIGATORIE de 7 zile, timp necesar si de regula suficient pentru a se produce sangerarea menstruala care poate sa inceapa de regula din a 3-a sau a 4-a zi de pauza. Indiferent daca si in ce moment al acestor 7 zile s-a produs, s-a terminat sau NU menstruatia, INTOTDEAUNA prima pastila AC de pe urmatoarea folie se foloseste/administreaza NUMAI dupa ce vor trece cele 7 zile de pauza. In concluzie reluarea metodei de protective contraceptive, va trebui sa o faci incepand din data de 15 Aprilie ora 9 dimineata. Multa sanatate!

| MihaiNicu23 a răspuns:

Le iei in continuare la 8 dimineata.

| ana29583 explică (pentru MihaiNicu23):

Dar nu mi-a venit inca ciclul, a fost o alarma falsa

| AlinaWieiwi a răspuns:

.