| anonim_4396 a întrebat:

Buna, iau Diane35 de aproape un an, nu am avut reactii adverse pana luna trecuta. Am facut o pauza 2 luni, in care nu mi-a venit menstruatia. Ginecologul mi-a recomandat Duphaston, si mi-a spus sa reincep tratamentul cu Diane35. De luna trecuta, mereu dupa ce iau pastiluta, mi-e rau. Am avut si contact sexual, cu terminare in vagin (banuiesc ca nu e vorba de vreo sarcina). Urmeaza sa merg si la control, insa abia in data de 10 voi merge. Intrebarea mea este, credeti ca poate fi din cauza ca nu mai accepta corpul meu aceste medicamente sau poate fi vorba si de sarcina?

4 răspunsuri:
| sweetangels a răspuns:

Daca le luai pentru sex, nu mai lua! Iti dau organismul peste cap si sunt extrem de periculoase! Foloseste prezervativul

| jnfhjfuh a răspuns (pentru sweetangels):

Le luam pentru cateva chisturi pe care le am la ovare. Cand voi merge la control, daca nu va mai fi nevoie, nu le voi mai lua si o voi ruga sa imi sugereze alte anticonceptionale special pentru protectie

| corbulalbrosu a răspuns (pentru jnfhjfuh):

Absolut toate pastilele AC sunt produse cu acelasi scop, adica cel de a impiedica posibilitatea de a se forma/da a lua nastere o sarcina in urma intretinerii de contacte sexuale neprotejate finalizate cu ejacularea spermei in vagin in orice zi a oricarui ciclu menstrual. Dupa ce iti vor dispare chisturile depe ovare, medicul ginecolog iti poate prescrie un produs ''mai prietenos'' adica cu un continut de hormoni cu mult mai mic decat cel existent in pastiele AC Diane35. Ai putea sa-ti intrebi medicul ginecolog daca pentru a putea intretine contacte sexuale perfect sigure poti sa folosesti inelul intravaginal pe baza de hormoni NuvaRing, fiindca este produsul cu cel mai mic continut posibil de hormoni. Multa sanatate!

| jnfhjfuh a răspuns:

Am uitat sa precizez faptul ca mi-a venit menstruatia de 2 ori de la acel contact sexual. Prima data mi-a venit normal, la fel ca altadata. Acum sunt in perioada menstruatiei, insa imi vine intr-o cantitate mult mai mica