| Itrytohelpsomehow a întrebat:

Astazi am avut un act sexual protejat cu prietenul meu, iar dupa aprox. 2 ore tot simtit niste scurgeri si am fost sa ma verific la baie si aparent era un fel de scurgere rozalie, foarte deschisa. De asemenea menționez ca luna aceasta nu mi-a venit inca menstruația, mai astept poate imi vine zilele următoare, luna trecuta mi-a venit tot intre zilele 23-24, desi inainte aveam un ciclu destul de regulat. In luna februarie nu am avut nici un act sexual, doar astazi in martie am avut, deci întârzierea menstruatiei de luna aceasta nu poate fi cauzata de o sarcina, nu? De asemenea, de ce am avut sangerare dupa actul sexual? Poate pentru ca urmează sa-mi vina sau despre ce poate fi vorba?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La tine nu se poate vorbi de nici o intarziere menstruala, fiindca ai ciclul de tip neregulat, cel putin asta am dedus din cele 6 mesaje scrise aici, unde te tot plangi de menstruatie si ne intrebi daca esti gravida.
In situatia cand ai ciclul neregulat si nu se poate calcula, ori aproxima nici o menstruatie, ovulatie sau perioada fertila, fiind indicat ca toate partidele sexuale sa fie protejate cu prezervativ.

Oare merita sa risti atata si sa traiti intr-un stres continuu, luna de luna, in loc sa cheltuiti 2 lei pentru un prezervativ, ca sa faceti sex protejat?

Daca ati avut sex fara prezervativ, fa un test de sarcina DUPA 21 de zile, de la ultima partida sexuala.

in ce priveste sangerarea minora de azi, poate prevestii aparitia menstruatiei.

| Deniss22 a răspuns (pentru Violleta2022):

Buna ma poti ajuta si pe mine cu niste sfaturi?