| jnfhjfuh a întrebat:

Buna, am luat tratament cu Diane35, iar acum 3 luni am facut o mica pauza de la ele, insa tot de atunci nu mi-a mai venit menstruatia. Mi s-a recomandat sa incep tratament cu duphaston, insa nici acesta nu a functionat. Am facut un test de sarcina, acesta iesind negativ. Vreau sa stiu daca poate are cineva o idee despre ce poate fi vorba? Voi merge la un alt control ginecologic in cel mai scurt timp, deocamdata nu sunt in tara si nu am posibilitatea sa merg. Va multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

Medicamentul hormonal numit Clostilbegyt face parte din grupa stimulantelor sintetice ale ovulatiei. Hormonii existenti in acest medicament actioneaza in principal asupra ovarelor cu scopul de a accelera activitate lor si functionarea eficienta in vederea formarii, dezvoltarii si maturizarii cat mai rapide a ovulelor si eliberarea lor din foliculul ovarian la termen. Insa trebuie avut in vedere faptul ca deseori pot fi maturizate si eliberate mai multe ovule viabile si astfel creste foarte mult posibilitatea de a se produce sarcini multiple (sarcina gemelara).
In cazul femeilor care se confrunta cu dereglarea grava/severa a activitatii hormonale si cu un ciclu menstrual complet dereglat, medicamentul este indicat sa fie folosit pentru a fi stimulata si formarea cat si dezvoltarea ovulului in cazul in care se constata afectiuni ale glandei pituitare, a hipofizei, sau a ovarelor care sunt afectate de sindromul SOPC (ovare cu chisturi), dar si in cazurile in care au fost administrate contraceptive orale vreme indelungata. Insa este absolut necesar ca in astfel de situatii ca si cel cu care te confrunti tu in acest moment, sa te prezinti neaparat la o consultatie ginecologica cat mai amanuntita, detaliata efectuata de un medic specialist. Multa sanatate!