| Suzana2 a întrebat:

Buna, am și eu o întrebare. Luna trecută pe 18 am făcut un avort prin aspirație și totul a decurs bine. La doua săptămâni am avut contact sexual neprotejat și am luat pastiluță escappel. Acum am făcut un test de sarcina și este negativ. Când îmi va apărea menstruația, după avort și pastiluță escappel?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Numai dumnezeu stie sa-ti raspunda la intrebarea asta, pentru ca escapelle este o bomba hormonala, care face ravagii pe multe luni de acum inainte.
Ce ma socheaza este ca, ai facut sex cand organele tale interne inca nu erau refacute, cand totul era inca traumatizat si inflamat in interiorul tau. In plus, i-ai mai dat si o pastila bomba.
Urmareste-ti indeaproape evolutia ciclului, durerile pelviene si mamare, pentru ca pastila asta produce tumori.
Oricum, o asemenea pastila se ia 1 singura data in viata, din cauza efectelor secundare dezastruoase, care pot produce dereglari hormonale majore, tumori si chiar cancere.
In caz de nu stiai, s-a inventat prezervativul, care folosit la fiecare partida de sex, nu te poate lasa insarcinata si nici contaminata cu boli venerice.
Mentionez ca, prezervativul nu musca, nu doare, nu strange, nu sugruma, nu da dureri de cap sau stres, nu are efecte secundare, nu modifica ciclul, nu provoaca tumori ori cancer si nu costa o avere!

| SkyPilot a răspuns:

Este prea devreme pentru testul de sarcina. Ar fi trebuit facut dupa 7 zile de intarziere. Cum insa la tine nu are ce intarzia, fa-l dupa 26 de zile de la contact. Daca iese negativ, repeta-l dupa 5 zile. Ca sa intelegi de unde vin cele 26 de zile: spermatozoizii pot fi viabili in vagin pana la 5 zile, apoi 21 de zile pentru aparitia nivelului de hCG testabil.
Nu putem sti cand vei avea urmatoarea menstruatie. Pastila iti deregleaza ciclul pentru o perioada lunga, si 6 luni. Adica vei avea menstruatii, dar neregulate in timp si diferite ca aspect si volum. Mai este si intreruperea care adauga un element de incertitudine. Poti sa intrebi un medic, dar nu cred ca iti poate spune mai mult.
P.S. Iar apare femeia asta cu bomba. Bomba e numai in capul ei. Iti copiez ceva din alt raspuns al meu dat chiar azi:
In jurisdictia in care locuiesc eu, pana si faringoseptul este pe reteta (nu glumesc!), dar pastila de a doua zi pe baza de levonorgestrel este la liber. Nici macar nu o ceri cuiva, o iei din raft, o platesti la casa si nimeni nu te intreaba nimic. Unele studii indica un risc crescut de cancer la san in cazul utilizarii FRECVENTE, dar pe de alta parte scade riscul de cancer ovarian. Si nu iti afecteaza fertilitatea asa cum se spune pe aici.
Poti vedea aici:
http://www.medicaldaily.com/......ity-399556
http://www.mayoclinic.org/......c-20394730
Varianta cu ulipristal este pe prescriptie si aici si nu stiu mare lucru despre ea.
Nu e o idee buna sa contezi pe pastila de a doua zi ca metoda de contraceptie, insa o poti lua linistita odata la cateva luni daca ai "accidente".

| Suzana2 explică (pentru SkyPilot):

Mulțumesc frumos pentru răspund. Dar as mai avea o întrebare. dumneavoastră ce credeți pot fi însărcinată din nou acum sau nu și menstruația o sa apara?

| SkyPilot a răspuns (pentru Suzana2):

Este foarte, foarte putin probabil sa fii insarcinata, dar nu imposibil.
Va apare, dar nu se poate spune cand. Si intreruperea si pastila sunt factori perturbatori. Parerea mea este ca daca nu apare dupa 6-7 saptamani de la intrerupere sa vezi un ginecolog.

| Suzana2 explică (pentru SkyPilot):

Mulțumesc frumos pentru răspunsuri! Sper sa nu fiu din nou! O seara frumoasa!