| ana29583 a întrebat:

Buna, iau pastile contraceptive la ora 21:00 luna acesta, am uitat o pastila și am luat o a doua zi la 7 dimineața, astăzi iubitul meu a ejaculat în mine, e posibil sa raman insarcinată? Menționez că au trecut undeva 10-12 zile, de atunci iau pastilele regulat la ora fixă

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca intarzierea dintre administrarea celor 2 pastilei AC consecutive nu a depasit 12 ore, se apreciaza/considera ca nivelul/valoarea protectiei contraceptive instalate, NU scade intratat de mult incat sa fie afectat gradul de protectie a acestei metode, incat sa devina necesara folosirea in paralel si a unei alte metode contraceptive suplimentare in urmatoarele 7 zile. Fiindca de la acel incident au trecut deja 10-12 zile asa cum ai precizat si urmatoarele pastileau fost administrate mereu la timp, in acest caz este absolut sigur ca protectia in acest moment este deplina si din acest motiv formarea sarcinii in acest caz si acest moment este cu totul imposibila. Multa sanatate!

1 răspuns:
| Emilian65 a răspuns:

Nu poti ramane gravida