| ana29583 a întrebat:

Iau contraceptive, luna august a fost perioada de pauză, dupa care am revenit iar, semptembrie nu am luat toate pastilele ( mentionez ca in perioada aia nu am avut acte sexuale), dupa venirea ultimului ciclul am inceput a lua pastilele regulat doar ca la alta ora și din a 3-4 zi a ciclului, e posibil sa raman insarcinata daca prietenul meu a ejaculat in mine?

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca administrarea primei pastile AC de pe noul blister NU sa efectuat in primele 24 de ore ale primei zile de menstruatie ci intr-o zi ulterioara asa cum ai precizat : "". dupa venirea ultimului ciclul am inceput a lua pastilele regulat doar ca la alta ora și din a 3-4 zi a ciclului,"" intr-o astfel de situatie se considera ca protectia contraceptiva completa/totala adica de 100% se instaleaza in organismul femeii doar in momentul in care este administrata cea de-a 8-a pastila AC. Din acest motiv este foarte precis precizat in prospectul de folosire a acestor pastile, ca atunci cand prima pastila AC de pe un nou blister/folie NU este administrata incepand din prima zi de menstruatie, in acel caz daca se intentioneaza sa fie intretinute acte sexuale, acestea pot fi intretinute numai daca va fi folosit in mod obligatoriu si o alta metoda de protectie (indicat fiind prezervativul), pe perioada primelor 7 zile. Doar daca NU ati respectat aceasta indicatie expresa precizata de producator, in acel caz formarea sarcinii devine posibila in cazul in care a ajuns sprerma in vaginul tau in tmp ce ti-ai administrat primele 7 pastile AC. Multa sanatate!

| ana29583 explică (pentru corbulalbrosu):

Țin să Menționez că au trecut 13 zile de la administrarea primei pastile.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru ana29583):

In textul intrebarii initiale nu a fost amintit, mentionat acest aspect cat se poate de important. Daca ar fi existat informatia privind ziua in care a/au fost intretinute primele actele sexuale, raspusul oferit in mod cert ar fi fost mult mai scurt, din moment ce contactele sexuale au avut loc dupa ce s-a instalat protectia contraceptiva. Este stabilit in mod precis ca incepand din momentul in care este folosita ce-a de-a 8-a pastila AC de pe blister/folie, (atunci cand prima pastila AC se foloseste din cea de-a 2-a si pana in a 5-a zi a menstruatiei), protectia contraceptiva este totala si in mod sigur si garantat instalata in organismul femeii. Sanatate!