| Lorennn a întrebat:

Ieri am facut sex cu prietenul meu,menționez că suntem începători și pe mine ma doare de fiecare dată când intra,însă după începe sa-mi placa si apare si puțin disconfort adică puțină usturime... Astăzi am încercat din nou însă nu am reusit, deoarece nu a intrat și am renunțat din cauza la durere... După câteva ore am observat o pată de sânge închisă la culoare pe chiloti și nu stiu daca este ciclul, deoarece trebuia să vină cu 3 zile mai târziu și îl am reglat mereu îmi vine la timp, de asemenea am făcut-o cu prezervativ. Ma neliniștește pata acea.

Răspuns Câştigător
| sofisis a răspuns:

Este posibil sa se fi produs deflorarea totala, asta in caz ca prima data nu a curs sange.
E posibil sa fie menstra.
E posibil sa fie o dereglare.
La infectii...nu prea am auzit sa curga sange. Se schimba culoarea si mirosul secretiei lunare, dar de obicei nu curge sange. Sange curge la rani.

Răspuns Apreciat de Editori
| corbulalbrosu a răspuns:

Inceperea menstruatiei cu o decalare de +/- cuprinsa intre 1-3 zile chiar si in cazul ciclului menstrual regulat, se incadreaza in aprecierea/considerarea de situatie NORMALA. Fiindca toate contactele sexuale au fost protejate cu prezervativ, formarea unei sarcini in asemenea conditii se exclude in totalitate si ca atare trebuie sa astepti cu incredere pormirea mensruatiei in zilele urmatoare. Multa sanatate!

| Lorennn explică (pentru corbulalbrosu):

La asta ma gandeam și eu, deoarece am facut cu protecție și avem o igienă adecvată și ma gandesc că infecție nu are cum dar totuși o sa imi fac un control... Aștept să văd dacă este menstruație

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ai o infectie genitala. Prezinta-te urgent la ginecologul tau (maine, ca nu cumva sa apara menstruatia si sa fii nevoita sa amani multe zile)

| Lorennn explică (pentru Brigaela):

Infecția nu se produce în timp? Azi am avut doar câteva durerii de burta asemănătoare cu cele inainte de menstruație...

| Brigaela a răspuns (pentru Lorennn):

Poti avea o infectie de dinainte de inceperea vietii sexuale, sau una din cauza igienei defectuoase sexuale (maini nespalate, uitat sa va spalati inainte si dupa actul sexual), etc. Are, intr-adevar o durata de incubatie, intre cateva ore si cateva zile si este responsabila de usturimile pe care le simti la penetrare (si care nu isi au locul dupa primul act sexual, la o femeie sanatoasa)

| ayylmao1337 a răspuns:

E o chestie care se cheama foreplay.tu nu te-ai excitat destul si ala a incercat sa ti-o bage cu forta. dupa ce exciti practic intra mai usor.