| oookrstaooo a întrebat:

Buna! Ieri am facut sex cu prietenul meu si ne-am protejat, schimband 2 prezervative Durex Extra Safe pentru 2 partide. A ejaculat doar la a doua, facand-o in prezervativ fiind in interiorul meu. In timpul actului sexual, prezervativul aluneca usor, asta inainte sa ejaculeze. Simt un mic discomfort jos la burta, mentionez faptul ca am fost agresivi. Credeti ca sunt sanse sa raman? (aplicatia calendarului pe care o folosesc spune ca nu sunt in perioada fertila)

12 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Chiar si daca sa zicem... ar fi sanse, faptul ca simti un disconfort, nu are legatura cu sarcina.

SI nu, nu sunt sanse de sarcina oricum. Numai bine!

Răspuns utilizator avertizat
| jj7700 a răspuns:

Daca a ejaculat in prezervativ, sunt sanse aproape nule sa fii gravida. Mult mai probabil ai dureri din cauza sexului mai agresiv. Si prietenei mele ii place sexul mai agresiv/intens si uneori are disconfort usor similar cu cel din timpul menstruatiei jos. Explicatia e ca penisul poate lovi colul uterin in timpul penentrarii, ceea ce se simte placut fix in momentul ala, dar poate duce la usor discomfort dupa.

| oookrstaooo explică (pentru jj7700):

Mersi frumos!

| jj7700 a răspuns (pentru oookrstaooo):

Cu placere. In ce perioada a ciclului esti? Daca esti aproape de menstruatie (dupa ovulatie), atunci colul tinde sa fie mai coborat si deci este mai probabil sa ai usoare dureri dupa sex.

| oookrstaooo explică (pentru jj7700):

Ar trebui sa imi vina in jurul saptamanii urmatoare.

| jj7700 a răspuns (pentru oookrstaooo):

Atunci se explica disconfortul. In primele 7-10 zile de la finalul menstruatiei colul uterin urca astfel incat lungimea vaginului creste si sansele ca penisul prietenului tau sa atinga colul uterin scad (depinde si cat de bine dotat este baiatul). Apoi colul incepe sa coboare, vaginul se scurteaza si atinge lungimea minima in prima zi de menstruatie. Asadar, fiind aproape de menstruatie, te aflii pe panta descendenta. Este o sansa mai mare ca sexul in forta cu penetrari adanci sa duca la discomfort si in acelasi timp ar trebui sa te aflii si in afara ferestrei fertile. Fereastra fertila coincide si cu cea mai mare alungire a vaginului, cand sexul este cel mai comod - are sens ca natura vrea sa te incurajeze sa faci sex cand esti fertila.

| orailibrail a răspuns:

Erai virgina?

| BoboBobo6717 a răspuns (pentru orailibrail):

O virgină Nu poate să fie agresivă in pat, crede-mă!

| oookrstaooo explică (pentru orailibrail):

Nu

| didiclau1996 a răspuns:

Daca a scos prezervativul cu grija si daca ciclul tău menstrual e regulat (ca sa te poti lua si dupa calendar) atunci ești in regula. Aveți mai multa grijă data viitoare și nu mai fiți foarte agresivi (pot produce răni). Nu uita de protecție tot timpul si de consultul anual de la ginecolog ( Test Babeș Papanicolau). Multa sănătate și iubire.