| Florentinaaaaaaaa a întrebat:

Imi poate spune cineva, daca pe 1 Ianuarie eram in perioada fertila? Am avut menstruație in Decembrie pe 26. Am caluculat pe internet si nu stiu daca e de încredere acel calculator. Luna aceasta menstruația trebuie să-mi vina pe 20

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Erai in ziua a saptea, deci in a doua zi cu fertilitate medie.

| corbulalbrosu a răspuns:

Se poate stabili doar daca ciclul tau este REGULAT si mereu are lungimea de 24 de zile (26.12-19.01 = 24zile). In acest caz rezulta ca ovulatia s-a produs in data de 6 ianuarie, (20-14=6) si in aceasata situatie PERIOADA FERTILA a inceput in data de (1)2 ianuarie si a continuat pana in ziua de astazi dupa cum urmeaza : ( (1),2,3,4,5 + 6 + 7, (8) ) Data pusa in paranteze reprezinta marja de eroare. In concluzie, fiindca data de 1 Ianuarie este situata exact la granita dintre cele 2 perioade poate fi considerata ca facand parte din perioada fertila, dar mai degraba ca fiind situata exact cu o zi inainte de inceperea perioadei fertile. Multa sanatate!

| vocea a răspuns:

Da pe 20 trebuie sa vina.