| antoniaidk a întrebat:

Buna! In 21 Noiembrie am luat pastila de a doua zi, era nevoie neaparat și și-a făcut efectul. Pe 1ianuarie am luat-o, deși șansele erau slabe, n-am vrut sa risc.
Acum șansele de a rămâne însărcinată sunt medii și am luat pastila a treia oară. Credeți ca își va face efectul?

8 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Probabil ca o sa-si faca efectul,dar sanatatea ta va avea de suferit destul de mult.
E curata inconstienta sa iei pastila de a doua zi ca pe bomboane, e o bomba hormonala si iti deregleaza intreaga functionare endocrina, se poate lua de cel mult doua ori pe an, se spune ca o femeie desteapta o ia o singura data in viata!
Organismul tau functioneaza acum ca un ceas stricat, asteapta-te la orice.
Mergi la medic sa-ti prescrie anticonceptionale ca sa nu ai cele mai neplacute surprize de la varsta asta frageda!

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Da, de ce sa nu isi faca efectul? Ar trebui sa iei anticonceptionale daca nu te protejezi folosind prezervativul, ca nu e ok sa iei pastila de a doua zi ca si anticonceptional.

| antoniaidk explică (pentru Aasdfghj):

Nu fac niciodată fără, dar am avut ghinionul de a se sparge laughing)

| elemonis a răspuns (pentru antoniaidk):

Buna.
Nu e de ras e de plans.
Cel mai probabil nu este folosit prezervativul corect si/sau nu este marimea potrivita.
Pe langa prezervativ ar trebui sa mai folosesti inca o metoda contraceptiva, dupa un consult la un medic ginecolog pentru a vedea ce metoda contraceptiva ti se potriveste in functie de varsta ta si starea ta de sanatate.
Pastila de a doua zi iti da organismul peste cap. Nu mai zic ca tu ai mentionat ca ai luat 3 intr-o perioada foarte scurta. Ai mare grija! Nu ar trebui sa iei pastila de a doua zi ca si cum ar fi bomboane. Iti pui viata in pericol.
Inainte de inceperea vietii sexuale ar trebui toate persoanele sa aiba macar un minim de cunostinte in ceea ce priveste relatiile intime, consecintele si riscurile ei.
Cel mai bine ar fi ca inainte de a mai avea relatii intime tu si cu iubitul tau sa va faceti analize.
Daca se intretine relatii sexuale neprotejate sau in cazul in care se sparge/rupe prezervativul exista posibilitatea luarii unei boli cu transmitere sexuala inclusiv HPV, atat tu cat si iubitul tau. Este pentru sanatatea voastra sa va faceti analize! De asemenea, inainte sa mai aveti relatii ar fi recomandat sa mergeti amandoi la un medic ginecolog si sa ii puneti intrebari privind relatiile intime, consecintele si riscurile, iar tu sa vezi(cum am mentionat si mai sus) ce metoda contraceptiva ti se potriveste(pe langa folosirea prezervativului de catre partener) si sa ii spui medicului ginecolog si ce ai facut ca ai luat 3 pastile de a doua zi in scurt timp, sa iti faca analize sa vada consecintele si ce se poate face.
Toate metodele anticonceptionale au eficacitate diferita in functie de metoda anticonceptionala aleasa (% diferit), cea maxima fiind de 99%. Dupa cum vezi tot exista posibilitatea unei sarcini.
Sunt femei care au ramas insarcinate si cu sanse de 0.1%.
De dinainte sa ne incepem viata sexuala trebuie sa ne gandim la consecinte si riscuri.
Singura metoda anticonceptionala care da randament 100% este abstinenta, logic! Neavand relatii intime nu ai cum sa ramai insarcinata.
Trebuie sa fim responsabili!

| Violleta2022 a răspuns:

Wow... se pare ca nu ai invatat nimic de la ce ti s-a intamplat prima oara. Numai dumnzeu stie daca isi mai face efectul, ca la cate bombe hormonale ti-ai bagat in corp, nu m-ar mira sa mai functioneze ceva la tine.
Pastila de a doua zi este recomandata 1 singura data in viata ta, fiindca este o bomba hormonala care poate distruge un ovul fecundat si da hormonii peste cap, putand sa provoace chisturi ovareiene, fibroame uterine, tumori si chiar cancere.

| samuraibrazilian69 a răspuns (pentru Violleta2022):

Ai si sursa la chestia cu "o singura data in viata", Jassmina?

| antoniaidk explică:

Update: a funcționat pastila, cei care ați zis ca n o sa și facă efectu, ați vrut doar sa ma speriati

| Chirosan a răspuns:

Am luat o, deși șansele erau slabe, n-am vrut sa risc.

3 pastile de a doua zi? intr-un timp atat de scurt? esti bolnava mintal