| anonim_4396 a întrebat:

In august mi-a venit menstruatia la data asteptata timp de 4 zile (1 zi mai mult, 2 zi putin cateva picaturi doar dimineata seara mereu se oprea 3 zi cam ca in 1 si a 4 putin..in ziua 5 curgea doar maro ca si cum se termina) ..de obicei menstruatia mea e mai abundenta cu dureri ca de obicei (astea sunt la ordinea zilei ) am fost la ginecolog si mi-a descoperit un chist pe ovarul drept dar nu de dimensiuni foarte mari asa ca mi-a prescris anticonceptionale Yasmin (inca nu le-am luat).Azinoapte mi-a venit menstruatia ( la data normala ) cu dureri foarte mari si a curs mai abundent un rosu inchis dar acum da iar semne ca se opreste.Intrebarea mea e :din cauza chistului? Sau poate fi altceva? Durerile inca le am.Deci e a doua luna cand patesc treaba asta. Orice raspuns e bineprimit. Multumesc frumos tuturor.

Răspuns Câştigător
| karsivan a răspuns:

Esti ok, dupa ciclu ia tratamenul de la doctor si vezi cum esti luna urmatoare.

10 răspunsuri:
| princess87 a răspuns:

Inteleg k ti-a dat yasmin. Analizele le-ai facut?

| anonim_4396 explică (pentru princess87):

Da avusesem cu o saptamana inainte dureri mari de stomac si burta si au zis ca nu am nimic adica nu mi-au gasit nimic iar durerile cum au inceput au disparut. Infectii urinare sau altele nu mi-au gasit.Astazi am luat prima pastila de yasmin.dar nu inteleg de ce de 2 luni am ciclu mai redus cantitativ.cei drept azi e prima zi a curs putin mai mult apoi pe la ora 13:30 s-a oprit curgea doar cand mergeam la baie.(scuza-mi exprimarea) acum curge foarte putin e rosu inchis cu mici chegulete visinii.(si am dureri ca de obicei) Ginecologul nu prea mi-a dat detalii a zis simplu ca am un chist pe ovarul drept si sa iau ac straight face. oare de la chist mi s-a dereglat asa menstruatia?(am citit pe net ca de la chisturi se mareste cantitatea menstruatiei nu scade) acum..nu mai stiu ce sa cred..sunt mereu balonata si simt cateodata ca ma inteapa in ovare cand in unul..cand in celalalt( nu foarte tare si tine cateva secunde).

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, dereglările/intermitenţele respective pot fi din cauza chistului!

Trebuia să ÎNCEPI tratamentul cu prima pastilă de Yasmin din PRIMA zi de menstruaţie!

Toate cele bune.

| anonim_4396 explică (pentru bursuc001):

Multumesc mult happy Asa am sa fac!

| bursuc001 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu plăcere!

O zi frumoasă şi multă sănătate.

| miru20cmrecords a răspuns:

Buna. Este doar o raceala stai linistita.

| anonim_4396 explică (pentru miru20cmrecords):

Merci big grin dar nu stiu daca sunt racita..nu urinez foarte frecvent si nici nu ma ustura..doar ma doare burta, ca la menstruatie

| anonim_4396 explică (pentru miru20cmrecords):

Acuma ma doare ca sunt la menstruatie de obicei nu doare doar ma inteapa uneori in ovare..si am mereu burta umflata mai ales spre seara

| miru20cmrecords a răspuns (pentru anonim_4396):

Da esti racita asa mai pateam si eu.

| ProfaDeCeVreiTU a răspuns:

Ai racit, ca de... sensibile ne-ai facut Doamne pe femei.