| Lucian_Victor_1979 a întrebat:

Bună!
În iunie am făcut sex cu iubitul meu, însă am avut ghinionul de a ni se sparge prezervativul în care el își dăduse drumul deja. Nu am avut niciun simptom mai clar precum vomă, doar dureri frecvente de burtă. Menționez că în iulie am avut menstruație și că am făcut un test de sarcina care a ieșit negativ ( cu o a doua liniuță dar foarte puțin vizibilă ). Credeți că sunt însărcinată? Ce as putea face? Nu vreau sa le spun părinților mai ales că suntem minori.

5 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Fa un test de sarcina si daca e negativ nu esti. Daca nu ai nici stari de sarcina doar te doare burta nu cred ca ai de ce sa iti faci griji mergi la un medic

| Emilian65 a răspuns:

Mai repeta testul de sarcina si daca iese pozitiv, consulta totusi un medic ginecolog.

| Otto19 a răspuns:

Nu cred ca esti insarcinata, dar totusi fa-ti un control, data viitoare mai lasa sexul si gandeste-te inainte de a face asta, orece placere are costurile ei

| Annabella9719 a răspuns:

Hmm.Mai fa niste teste de sarcina.Si daca ies pozitive du-te la doctor.Stiu ca atunci cand iese a doua liniuta, chiar daca nu se vede bine, tot pozitiv e rezultatul.Si despre dureri, si eu aveam dureri si asteptam sa-mi vina ciclul.Am crezut ca de la el am durerile dar de fapt eram deja insarcinata in 6 saptamani si aveam dureri pentru ca se implanteaza embrionul in pererele uterului.In orice caz, am facut primul test de sarcina cand nu mi-a mai venit ciclul de o saptamana.A iesit imediat pozitiv.La fel si celelalte teste.Doar un test ai facut? Daca da, mai fa unul sau doua.Astept sa imi zici ce s-a intamplat.

| JJ227 a răspuns:

Testul de sarcina trebuie facut de 2 ori la o distanta de 2 saptamani, iar primul test pe care-l faci, trebuie sa fie facut la 7 zile de la contactul sexual neprotejat! In ceea ce priveste simptomele tale, acestea pot varia, nu sunt clare, tocmai de asta exista testele de sarcina si medicii ginecologi. Sunt femei care nu au niciun simptom! Din iunie si pana acum, sunt 2 luni, daca ti-a venit ciclul intre timp, practic luna asta daca iti vine din nou, ar trebui sa fi ok! Data viitoare folositi prezervativ, sau mergi la medic sa iti dea anticonceptionale (desi e prea devreme zic eu, fiind minora) dar in niciun caz sa nu iei dupa capul tau. Tine minte, nicio metoda anticonceptionala din lumea asta, nu e 100% sigura. NICIUNA, NONE, NADA! happy