| laviniabeluska11 a întrebat:

In prag de Anul Nou, as vrea sa începem anul bine. Eu si iubitul meu ne despărțiseram acum o luna, dupa certuri lungi si dese din cauza sorurii lui. Am decis sa ma mut separat si l-am lăsat singur. Mereu ea avea aere de superioritate cu mine si ma deranja, iar de multe ori băga intrigi. El i-a mai zis, de multe ori, dar nu are cu cine. Făcea tot felul de comentarii la adresa mea. Mereu ma luam la ceartă cu el si mai existau si alte lucruri, care pe seama acestora s-au accentuat. Am plecat si m-a cautat imediat spunând ca trebuie sa găsim o soluție sa ne înțelegem si ca ma iubeste si nu vrea sa ma piardă. Cu ezitări, am acceptat intr-un final sa iesim si am plecat amândoi în vacanță. Între noi totul a decurs perfect si am simtit ca ne iubim, până cand am plecat acasa si a vorbit pe drum cu ea. M-am aprins si m-am luat cu el la ceartă. El încerca să mă calmeze si eu tot tineam cearta aprinsă. Ea era nervoasă ca el fusese cu mine si etc. Am alimentat cearta si acum el e puțin dezamăgit ca a încercat sa fie bine si tot ne-am certat. Eu am reactionat asa pentru ca am văzut ca ea nu ma acceptă si el tot insista ca ea nu are nimic cu mine. Il vreau pe el, dar nu il pot pune sa aleagă... Vreau sa reusim sa fie bine si nu știu cum. Ce pot face?

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca vrei sa fii fericita alaturi de acest baiat, nu ai decat 1 singura solutie: sa o eliminati pe sora lui, din relatia si viata voastra.
Adica, sa-l pui sa aleaga!
Din pacate, in situatia asta, nu exista cale de mijloc, deoarece sora lui este autoritara si-i place sa va controleze si sa va manipuleze relatia. Daca nu intelegi acum ca asa ecva nu are viitor, vei intelege in timp, cand vei ajunge la divort si o viata amara, alaturi de el, pentru ca oameni ca sora lui, nu vor renunta niciodata sa-si atinga scopul lor.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Unde stă el? Unde stă sora lui?
Când nu erați separați, unde stăteați împreună, stătea și sora acolo?
O soră geloasă pe tine e ceva banal. Dacă îl iubește platonic incestual, va sacota relația voastră la infinit. Ce poți face? Să fiți împreună undeva unde nu e sora. Dacă nu poate alege între tine și sora, atunci începe bine anul, lasă-l cu sora.

| laviniabeluska11 explică (pentru sadrian46):

El stătea cu mine. Doar noi doi. Ea cu prietenul ei. Începuse sa se vadă cu ea ocazional, la două trei săptămâni, că a văzut și el situația care era între noi două.

| sadrian46 a răspuns (pentru laviniabeluska11):

Ei, dacă ea are prieten, și nu stă cu voi, e simplu. Tot ceea ce faci împreună cu prietenul actual să fie fără ea. Când îi este dor de soră, să se ducă la ea fără tine.

| Emma30555 a răspuns:

Nu ai treaba cu ea. Trebuie sa fii un pic matura, e sora lui si nu poti si nu e in regula sa te certi din cauza ei, nu ar fi normal sa te bagi intee ei. Tu pur si simplu o poti evita sau sa o ignori chiar, nu trebuie sa iti pese de ea. Pana la urma ce treaba ai cu ea?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar fi indicat sa vorbești cu el și sa i spui pe ton normal ce te deranjeaza. Poate ca și tu ai partea ta de vina ca începi sa te cerți dar eu te inteleg ca sunt femeie și poate ca nici el nu îți ia apărarea și nu ii Închide gura. Sora e sora și iubita e iubita. Atâta timp cât tu ai relație serioasă cu el și bănuiesc ati fost mutați amândoi dacă ai zis ca te ai mutat, el trebuie sa te respecte și sa ii spună și ei clar ca trebuie sa te respecte. Dacă el nu vorbește cu ea și o lasă asa ca e surioara lui, atunci îți zic cu pana pe inima sa l lași ca mai încolo o sa fie manipulat și de ma sa și de sorsa in mod sigur. Dacă a vorbit și sora lui tot asa vorbește, atunci poți sa fi și tu mai hoața puțin și sa începi sa plângi in fata lui de fiecare data când te atâta ea. Asa o sa i atingi punctul slab și probabil chiar o sa ia măsuri. Treaba e sa nu te mai cerți tu cu el din cauza ei. Da o dreacu

| RichardParker a răspuns:

E sora lui, nu ii poti spune sa isi raceasca relatia fata de ea. Incearca sa discuti asta cu el intr-un mod constructiv, si eventual sa vorbesti si cu sora lui (probabil nu v-ati cunooscut cum trebuie si de aici si parerea ei despre tine).

| laviniabeluska11 explică (pentru RichardParker):

Avem 3 ani împreună ...Am avut timp să ne cunoaștem.