| laviniabeluska11 a întrebat:

A mai fost cineva in situatia de a nu-si suporta cumnata? A mea este foarte enervantă. Are aere de superioritate cu mine mereu. Se bagă în viața mea si comentează felul cum mă îmbrac eu si multe alte lucruri. Eu nu pot sa ma cobor la nivelul ei si sa o jignesc pentru că nu îmi sta in caracter. Ea e cu ani buni mai mare decât mine. Mi-am propus însă să îi dau si eu peste nas când îmi dă ea. Problema este cu iubitul meu. Pe la inceput el încerca să aplaneze spunându-mi ca ea nu are nimic cu mine, acum nu mai spune asta. Pe parcurs poate a văzut si el. Nu știu... Ideea e ca de multe ori el ma neglijează pe mine pentru ea. Intr-o zi ea a avut treaba cu el si au plecat dimineața si apoi i-am zis si eu lui sa mergem in oras, ca nu mai fusesem de mult timp si mi-a zis ca el e satul de mers cu masina si nu are chef. Am inceput sa plâng si până la urmă pe seara a iesit cu mine, din initiativa lui. Eu mă consum foarte mult si ma simt dată la o parte pentru ea. Am incercat sa discut cu el si sa ii explic ce îmi face ea, însă el mi-a zis ca nu trebuie să o iau in seama pentru ca ea nu stie ce scoate pe gură si e prostia ei. Ce să ii fac sa nu se mai bage aiurea?

6 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Cred ca ar trebui să o ignori si sa păstrezi distanță față de ea, e singura solutie ca sa nu te mai simti prost sau atacată.

| Hammurabi a răspuns:

Ce poți să faci?
Să fii fată deșteaptă și de câte ori te atacă să-i răspunzi numai sarcastic și la mișto. Și asta la modul finuț și cu zâmbetul pe buze.
O va enerva atât de tare încât la un moment dat te va lăsa în pace.

| sofisis a răspuns:

Nu ii mai face tam-tam-uri ca te lasa balta ca sa o ajute pe sora-sa. Pana la urma e sora-sa. Si va fi sora-sa toata viata. Tu maine poate nu mai esti.
Cat despre ea, ignor sau replici sarcastice dar de bun simt. Nu inteleg de ce conteaza atat de mult parerea ei.

| ywar a răspuns:

O ignori. Asta e cea mai buna palma.
Mai am o solutie, dar o sa-mi stearga raspunsul adminii.
Cat are pretenul tau ca ani si cati are ea? Poate-i cuplezi.

| Hammurabi a răspuns (pentru ywar):

Să-i cupleze?
Cumnata ei înseamnă sora lui.

| Korma_Cristina_1984 a răspuns:

Buna! Iti recomand sa o ignori total, pur si simplu. Probabil, ea are ceva personal cu tine si incearca sa te faca sa te simti rau, sa te consumi etc. Astfel, cand o sa vada ca o ignori, ca nu iei in seama vorbele sale, o sa inceteze, pentru ca o sa vada ca nu este luata in seama si pe tine nu te afecteaza. Atunci cand se mai ia de hainele tale sau de orice, ii spui ca tu esti multumita, nu vrei sa schimbi nimic si ca doar parerea ta conteaza. Nu trebuie sa te certi cu ea, o sa faca din ce in ce mai rau. Cat despre iubitul tau, incearca sa discutati, sa ii explici situatia, calm. Cam atat, astept sa imi spui cum evolueaza situatia!