| GabrielaAna0 a întrebat:

Bună, în prima zi după terminarea menstruației (19 noiembrie) am avut contact sexual și s-a rupt prezervativul. După 11 ore am luat escapelle. Și după 5 zile de la administrarea pastilei am sângerări maronii și o durere usoara, abdominala.
Este o reacție adversa? Sau vreau sa știu cât de grav poate sa fie(țin sa menționez ca nu e prima data când am luat escapelle. Și pana acum nu am mai avut astfel de sângerări. Doar o menstruație intarziata)

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Din nefericire pentru tine, trebuie sa afli si sa intelegi ca ai folosit absolut INUTIL si FARA ROST pastila contraceptiva. Folosirea sa prea des la intervale scurte de timp, uneori si in unele cazuri poate sa provoace sterilitate temporara sau chiar definitiva incat sa devii stearpa si sa nu mai poti face copii.
SANGERAREA DE DUPA FOLOSIREA PARTILEI CONTRACEPTIVE :
De obicei aproape intotdeauna, cu rare exceptii, dupa trecerea a 4 - 7 zile de la data la care a fost folosita pastila contraceptiva (Escapelle, Postinor2, EllaOne) se produce o sangerare cantitativ slaba de sange rosu care se poate manifeste 1-2 zile si foarte rar mai multe zile. Aceasta sangerarea reprezinta in realitate un efect advers, de aparare a organismului fata de ''invazia'' hormonilor sintetici proveniti din pastila contraceptiva asupra organelor reproducatoare si ca urmare a efectului de dereglare a activitatii hormonale. Producerea sangerarii NU semnifica faptul ca hormonii proveniti din pastila folosita si-au facut sau nu treaba. Faptul ca efectul contraceptiv al pastilei s-a produs efectiv/a avut loc sau nu, se va adeveri ca fiind sigur in momentul in care va porni menstruatia. Pana in acel moment al menstruatiei nimeni nu se poate pronunta in vreun fel. Iar in cazul in care pornirea menstruatie s-ar putea sa se amane mai mult de 21 de zile, in acel caz raspunsul il ofera testul de sarcina. Multa sanatate!

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, este efectul secundar al pastilei de a doua zi!
Aceste efecte secundare sunt prezente in corpul tau timp de 6-12 luni, din cauza acestei bombe hormonale care ti-a dat peste cap intreg sistemul hormonal.
Cand nu ai cunostinte gereale despre corpul tau, faci lucuri inutile care pot duce la imbolnaviri grave, declansarea unor boli autoimune si multa suferinta.
Tu de exemplu, ai luat pastila de a doua zi INUTIL, fiindca imediat dupa menstruatie nu puteai fii in perioada fertila, deci nu aveai cum ramane gravida.

In ce priveste ruperea prezervativului, acela se poate rupe dintr-un singur motiv: a fost PREA MARE (larg) pentru cucul baiatului, asadar fiind larg, s-a rasucit pe penis in timpul sexului, s-a intins la maxim si a pocnit.
Spune-i baiatului ca nu-i rusine sa cumpere prezervative cu numere mici, ca-i mai important sa nu te lase gravida, decat sa impresioneze farmacista, cerand numere mari la prezervative.

| GabrielaAna0 explică (pentru Violleta2022):

Îți mulțumesc pentru raspuns

| corbulalbrosu a răspuns:

In prima zi care urmeaza dupa ce se termina menstruatia, atat posibilitatea cat si probabilitatea sa se poata forma sarcina sunt aproape inexistente, sau daca totusi exista in acel caz sunt extrem de mici de numai 3-4%.
POSIBILITATEA SI PROBABILITATEA SA SE FORMA SARCINA IN PRIMELE 7-8-9 ZILE ALE CICLULUI MENSTRUAL
Daca in mod sigur sperma NU ajunge in vagin, atunci formarea sarcinii devine imposibila indiferent in ce moment al ciclului menstrual este intretinut actul sexual. Daca actul sexual este intretinut in perioada zilelor de menstruatie, in astfel de cazuri exista si situatii in care apare posibilitatea de formare a unei sarcini insa asa cum am amintit numai daca sexul s-a terminat cu ejcularea spermei in vagin, chiar si daca sexul este intretinut in a 4-a, 5-a sau a 6-a zi de menstruatie sau intruna din zilele imediat urmatoare/de dupa terminarea sangerarii menstruale. Dar/insa aceasta posibilitate exista numai in cazul in care ciclul menstrual este ori foarte dereglat, sau foarte scurt. Posibilitatea reala de formare a sarcinii in urma unui sex intretinut in cea de a 4-a, 5-a sau a 6-a zi a ciclului (numarat fata de prima zi de menstruatie) se poate intampla in cazul in care LUNGIMEA ca numar de zile a ciclului este de 21, 22, sau 23 de zile. Este determinat stiintific si medical ca OVULUL este eliberat cu 14 zile inainte de terminarea ciclului, astfel ca OVULATIA are loc in -- a 8-a zi a ciclului menstrual de 21 de zile,
-- in a 9-a zi a ciclului menstrual de 22 de zile,
-- a 10-a zi a ciclului menstrual de 23 de zile.
Si ca atare rezulta ca NUMAI in cazurile in care ciclul menstrual este unul foarte scurt, de 21 sau 22 de zile, PERIOADA FERTILA poate sa inceapa de prin a 4-a sau a 5-a zi a ciclului menstrual si fiindca spermatozoizii care ajung in vagin in acest moment, pot supravietui maxim 4-5 zile acestia pot sa fecundeze ovulul care apare in a 8-a, a 9-a ori a 10-a zi a ciclului. Multa sanatate!

| GabrielaAna0 explică (pentru corbulalbrosu):

Îți mulțumesc.
În mod sigur sperma a ajuns în vagin.
Vreau sa știu dacă este ceva atât de grav aceasta scurgere maronie dupa pastila

| Emilian65 a răspuns:

Este o reactie a organismului tau ca nu trebuia sa iei pastila de care vorbesti pentru ca erai in perioada nefertila. Nu era risc sa ramai gravida.

| #sexplicatii a răspuns:

Salut,

Experiențele sexuale nu sunt mereu ca în filmele porno, iar din cauză că nu cunoști unele lucruri, poți ajunge în situații urâte.

Podcastul #sexplicații se specializează în educație sexuală.

În ediția despre filmele porno am discutat cu Anne-Marie Chelariu despre problemele abuzului de materiale pornografice, de ce sexul în realitate nu e ca acel din filmele XXX. Anne-Marie ne-a spus despre experiența sa când a văzut prima dată un film porno și în ce circumstanțe, dar și cum a reacționat. Am vorbit și despre statisticile din România și Republica Moldova, cum filmele porno afectează percepția de sine, cine sunt cei mai activi utilizatori și de ce.

În episoadele podcastului vei descoperi mai multe lucruri despre primul sex, menstruație, pastile contraceptive, poluții nocturne, orgasme, filme porno, masturbare și alte subiecte despre educația sexuală.

Ne poți asculta:

Pe canalul de Youtube Sexplicații: https://www.youtube.com/channel/UCxLfJnlwaxdjO7QjN92F5sg

Pe Apple Podcasts:
https://podcasts.apple.com/......1497343891

Pe Google Podcasts:
https://podcasts.google.com/......N0L3Jzcw==

Pe Anchor:
https://anchor.fm/sexplicaii

Pe Spotify:
https://open.spotify.com/

Dar și pe Instagram:
https://www.instagram.com/sexplicatii/

De asemenea, ne poți contacta la adresa de mail: podcast.sexplicatii@gmail.com

| GabrielaAna0 explică:

Vreau și eu un raspunscrying

| Violleta2022 a răspuns (pentru GabrielaAna0):

"acum 23 minute | GabrielaAna0 explică:
Vreau și eu un raspuns"

Dar "va rog frumos" unde este?

| GabrielaAna0 explică (pentru Violleta2022):

Ai dreptate. Îmi cer scuze dar sunt cam stresata