| paula92 a întrebat:

Buna!
In primul rand vreau sa ma descarc aici pe site pentru ca din pacate nu am cui sa-i spun ce ma doare sad
In ultimul timp ma simt foarte nasol, ma simt de parca nimanui nu-i pasa de mine, ba mai mult in ultimul timp ma simt foarte inferioara prietenului meu din toate punctele de vedere : financiar, legat de experienta de viata, comunicarea ( eu de felul meu sunt mai timida si retrasa in schimb el ii mai deschis ), el crede ca intr-o relatie barbatul trebuie sa dea ordine iar femeia sa asculte ( bine aici inca nu sunt probleme in sensul ca nu-mi comanda si nu-mi zice ce sa fac) dar daca ii zic eu ceva el nu ma asculta (desi ii zic numai de bine)... el reuseste cam in tot ceea ce face iar eu o mai dau in bara aici vorbesc despre locul de munca el si-a gasit loc de munca iar eu inca nu... desi sunt inca studenta as vrea sa fiu indepedenta financiar dar nu reusesc aici probabil din cauza timiditatii mi-e frica sa dau in bara nu sunt destul de puternica pentru a face frau unor lucruri.
Nu stiu daca ma intelegi, dar va multumesc celor care ati avut rabdare sa cititi si incercati sa ma ajutati cu un sfat.

6 răspunsuri:
| Danysan a răspuns:

Ok ideea e ca prietenu tau se crede el Motu happy. Cunosc si eu oameni care fac numai ce vor ei -ca asa e ok -parerea celorlalti e naspa -nu stiu ei ce zic ..Eu am gasit sa zic asa o arma impotriva acestor oameni:-Dovedeste-le ca se inseala happy. Daca o sa crezi ca poti o sa Reusesti-tu esti si intr-o mica sacadere de Incredere.Ca asa te face el sa pari -Tu esti aia mai fraiera numai ce zice el e bine nu? Da-i peste nasa :Gen -Vezi bai animalule ca si eu am Dreptate.Cu timpu daca o sa dovedesti ca esti matura si pe picioarele tale o sa te respecte stiu ce zic! Sper ca te va ajuta!

| Darkmagic a răspuns:

Tocmai pentru ca te simti "inferioara" partenerului, nu-ti reuseste nimic.
Unii au ghinionul sa traiasca in umbra altora, intr-o perfecta umbra, si din pacate, tu acolo esti.
Nu trebuie sa te gandesti la viata cu el, ca la o competitie, voi pana la urma va iubiti, sau concurati pentru postul de "sef" in relatia asta? happy
Cand mai are astfel de veleitati, fa-l idiot, si trimite-l la plimbare sa se racoreasca putin pana ii trece.
Pana la urma, daca lucrurile nu se indreapta, o sa trebuiasca sa te gandesti la posibilitatea de a-ti schimba partenerul, sa te apropii de cineva cu a carui personalitate sa te potrivesti. Din ce ai scris tu mai sus, actualul iti devoreaza prin comportament personalitatea ta, si asta e destul de greu de reparat.
Schimba-l....sau SCHIMBA-L, cu altul.
Succes sa ai.

| SpitalulDeGlumeti a răspuns:

Comunicarea si intelegerea nu trebuie sa lipseasca intr-o relatie, deschide o conversatie pe aceasta tema cu prietenul tau si explica-i ce si cum stau treburile cu tine si roaga-l sa te inteleaga si totodata sa te ajute daca nu doreste ca relatia dintre voi doi sa se raceasca si cu timpul sa se intrerupa, explica-i ca acele vremuri cand baiatul invita la restaurant o fata pe banii lui au apus de mult, acum se face jumi-juma plata( vad ca genul asta de fata esti, nu toate sunt asa) mai explica-i de nevoile tale de fata si ca iti este jena ca sa-i ceri mereu bani( asta daca nu e vreun chitros) pentru a-ti cumpara o rochita, un chilot, etc. Cand te-ai culcat prima data cu el tot din frica ai facut-o sau ca ai vrut, ca ai simtit nevoia sa o faci? Asa e si cu servicul, degeaba cauti ceva de munca daca nu ai atragere pentru acel post, cauta-ti ceva ce ti se potriveste tie, un job par-time, exista o gramada(depinde si in ce oras esti)

| sensualus a răspuns:

Buno, in orimu rand te subestimezi ca femeie. orice femeie e superioara oricarui barbat, din acel punct de vedere. fii mai volubila si tine l la respect cu bunaciunea ta

| Danysan a răspuns (pentru sensualus):

Asta sa o crezi tu :-p!

| alex9911896 a răspuns:

Incearca sa teeci peste timiditate...gaseste pe tine in interior. daca chiar vrei ceva poti sa ai. bafta