| anonim_4396 a întrebat:

In seara asta m-am certat iar cu prietenul meustraight face Motivul: Eu l-am sunat o ora intreaga si nu mi-a raspunsstraight face, intr-un final imi raspunde si imi zice ca e cu prieteniistraight face si il aud pe unul dintre ei in telefon ca ii zice: "du-te si vb cu aia ca e nebuna la cap" straight face referindu-se la mine. Apoi imi zice ca relatia noastra nu mai are rost ca eu nu am incredere in el, ca ne certam mereu si ca sa ne despartim. Mi-a zis ca pe mine nu ma intereseaza ce face el si ca prietenii lui sunt mai importanti decat minestraight face ceea ce m-a durut enorm crying I-am zis "Adio" si i-am inchis telefonul.

nu stiu ce sa fac...am impresia ca intr-un an jumate doar si-a batut joc de mine iar eu il iubesc ca o proasta. El zice sa ne despartim si tot el sa ne impacam ca nu poate sa stea fara mine, asa a facut mereu si eu l-am iertat ca o proasta si l-am primit inapoi indiferent de ce a facut. Intrebarea mea e ce sa fac? Il iubesc dar nu mai pot continua asa, el nu stie altceva decat sa stea cu prietenii afara si pe mine ma pune mereu pe ultimul loc si nu are niciodata timp de minesad iar ce mi-a zis in seara asta mi-a pus capac si m-a facut sa inteleg ca nu am niciun viitor cu el si ca mai bine singura decat asa.As vrea un sfat daca se poate.Stiu ca tot el o sa ma caute cum a facut mereu dar de data asta vreau sa-l fac sa sufere, sa-i para rau pentru ce a facut... funda

Răspuns Câştigător
| VadTot a răspuns:

Mi ar fi placut sa fi prietena mea si sa te pun pe tine in prim plan si sa nu te neglijez nici o zi din felul in care ai pus intrebarea cu toate ca am citit o pe sarite am impresia si sunt ferm convins de asta esti extrem de sensibila si sufletista esti extrem de iubitoare si foarte romantica. problema ta este ca esti extrem de iertatoare si citeodata ai pui prea mult la suflet anumite lucruri si fappte cred ca ai doar de suferit si pina acum ai suferit foarte mult am impresia ca de obicei nu ti place sa te plangi dar cind rabuvnesti le spui pe fata.Assa ar trebui sa o faci si In Acest Moment sa aveti o discutie Extrem de Serioasa si sa nu i mai permiti sa se joace cu sufletul Tau Asta in Care estedestul De matura incit sa Te poata Respecta Dar din cite ai povestit asa ceva din partea lui pentru tine Nu prea Exista. Sfatul meu este in primul rind sa nu i mai permiti sa te ia in bataie de joc si sa nu i mai d ai atita atentie! Am impresia ca mai mult tu ai fost aceea care a tinut ca relatia voastra sa dureze atita un an si jumatate.Parerea mea este ca nu ai pe cine merita linga tine!
Asa ca cel mai bine Ar trebui sa ai pe cineva Care Te merita cu aDevarat si te respecta pentru ceea ce ii Oferi! Ok? Acum tu alegi daca vrei sa continui asa s au sa pui capat acestei relatiii care este mai mult un calvar pentru tine iar pentru el este doar ca o joaca de copii copiii de radinita."In fine.Sincer imi pare rau pentru tine si cum ti am mai spus I ai acordat prea multa Atentie unei persoane care nu te Respecta absolut Deloc! Deci uita l Cit mai repede si bucura te de viata Sunt ferm convins ca vei avea un viitor Frumos dar linga altcineva nici decum linga el.Sa tii minte ce ti spun.Si vei vedea.ca am Dreptate...

21 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Cora,nu-l mai ierta.V-ati despartit de atatea ori,a avut atatea sanse si niciodata nu a inteles nimic.S-a invatat asa,ca orice ar face el,tu il ierti.Ei,de data asta,nu-l mai ierta. Faptul ca l-ai sunat atat de mult poate ca e o greseala,dar modul in care a reactionat el si,mai ales, acel prieten al lui,mi se par pacate strigatoare la cer! El nu are nici cel mai mic respect pentru tine si,implicit,nici prietenii lui nu te respecta.Ce se intampla daca erati casatoriti? Tu ai fi fost nebuna grupului si desconsiderata mereu?!? In viata,toti avem prioritati,vom face lucrurile importante mai intai,vom pune oamenii importanti pentru noi,intr-o anumita ordine,nu? Daca pentru iubitul tau sunt mai importanti prietenii lui,trimite-l la ei, in liniste, pace si onor.De ce te umilesti mereu,tot tu? In numele iubirii? Care iubire? Omul cu care esti este de o imaturitate grozava,el inca copilareste si ar bate mingea pe maidan. Dupa un an jumate nu te poti desprinde usor, si, stiu ca orice ti-as spune nu te vei desparti de el.Peste zece ani,cand vei avea si doi copii, vei intelege ca daca iti faceai inima piatra, ar fi suferit mult mai putina lume.Cu totii suntem victimele deciziilor noastre, singuri ne scoatem ochii, cu mainile noastre.Si,nu inteleg de ce, pe urma, tot noi ne plangem.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Singurul răspuns cât de cât raţional este dat de mistikk.
Numai că nu e doar într-un fel şi vina ta ci este într-o mare măsură vina ta!
Dacă suni o dată, de două ori şi nu-ţi răspunde, trimite un mesaj. Nu suni o oră în continuu ca disperata!
Poate prietenul tău ţine cu Dinamo sau cu CFR Cluj iar aceste două echipe s-au întâlnit şi au jucat un meci foarte important! Ce, mureai dacă vorbeai cu el două ore mai târziu?
Având în vedere că spui că ai sunat o oră în continuu după el, am tendinţa să nu te cred când spui că te pune pe ultimul loc ci mai degrabă că te alinţi sau că pur şi simplu eşti super-posesivă ceea ce îndepărtează orice om în orice relaţie indiferent de sex sau de natura relaţiei!
Şi-n plus, e şi firesc să-şi preţuiască prietenii. Şi eu sunt de un an şi jumătate (poate un pic mai mult) cu prietena mea şi locuim împreună. E drept, noi nu ne-am certat niciodată şi am stabilit clar de la început că din partea mea nu vor exista împăcări. Dacă ne vom certa vreodată atât de crunt încât să ne despărţim, decizia va fi definitivă şi irevocabilă. În fine, nu e cazul. Ce vroiam să-ţi spun e că deşi ţin la ea enorm, dacă în secunda asta sună telefonul şi la capătul celălalt e cel mai bun prieten pe care-l cunosc de peste 10 ani, în secunda doi mă urc în tren şi mă duc în orice capăt de ţară sau de Europă unde are nevoie de ajutor! Însă prietena mea nici nu ar gândi măcar ceva împotriva acestei decizii pentru că înţelege! Poate-ar trebui să faci şi tu de-acum încolo măcar (fie cu acesta, fie cu alt bărbat) nişte exerciţii de înţelegere.
Faptul că aveţi o relaţie nu înseamnă că restul vieţii de până atunci a partenerului se duce dracului doar pentru că exişti tu.
Îţi place sau nu, universul nu se învârte în jurul tău!

Numai bine.

| Ririru a răspuns:

Uite de ce nu`mi sun eu iubitul cand e cu baieti! laughing)

Parerea mea este ca la deranjat felul tau de a fi, felul tau de a controla asta. Daca nu`ti raspundea, mai bine ii trimite`ai un mesaj calm si il rugai sa te sune cand termina treaba, si aia era. Pur si simplu aici e vina ta.

Apoi, el, la nervii SAU NU, ti-a spus sa va despartiti. Parerea mea este ca l`ai si facut de ras, daca l`ai si auzit pe baiatul ala in telefon. El ca sa se dea macho a zis ce a zis in fata lor ( cam ca toti baieti. ).

Daca vine inapoi ( si sigur VINEwinking ), nu-l ierta.Sau cel putin, nu-l ierta usor. Daca decizi sa-l ierti,sau cu altu`,incearca sa nu mai fi asa... stresanta?! Eu la inceput faceam la fel,il sunam des,dadeam mesaje, pana mi-a zis ca`l sufoc si m`am potolit. Cu timpul am invatat de ce nu`i placea sa-l sun, si nu-l mai caut cand e cu baieti ( plus de asta,ma cauta el cand termina). Incearca si tu. Fi mai calma si nu asa stresanta. Daca`l ierti oh go on, daca nu, la altu`.

| coryyyyyyyyyyy a răspuns:

Eu 21 si el 23.

| coryyyyyyyyyyy a răspuns:

Mistikk - nu ti-am dat eu stupid.

| coryyyyyyyyyyy a răspuns:

Multumesc pentru sfaturi...mi-ar fi placut sa dau funda la toti...

| Dav7id a răspuns:

Indiferenta.Indiferenta lui face ca sentimentele tale sa creasca.Intaresteti caracterul cu refuzurile lui si accepta ca relatia asta nu primeste nimic bun decat din partea ta.Si de ce cand te cauta il accepti iar daca vezi ca nu e bun decat sa te faca sa suferi.Eu stiu ca intr-o relatie te zbati ca pestele la mal sa ii pui ei in fata un lac dulce.Dar vezi tu pana nu esti tu hotarata si sigura pe tine, te va rani totusi sa gandesti asa, dar daca il lasi pe el acum cine stie ce e pe drum.

IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Bună @cora!
Uită-l! O să doară un pic, știu că este simplu să vorbesc, dar pentru binele tău fă acest efort.
Mai ales că nu este prima oară când se întămplă și el se comportă ca și cum nimic nu s-ar fi întâmplat, nu demonstrează decât faptul că ești pentru el o manta pentru vreme rea. Nu alege să-ți trăiești tinerețea în suferință, draga mea, ai curajul și renunță la el acum- să privești acest lucru ca pe o răzbunare (nu-l vei face să sufere) ci doar ca pe un pas pe care tu trebuie să-l faci- să te detașezi complet de el. Pune în balanță un posibil viitor lângă el și viața frumoasă pe care o poți avea fără un timp care te desconsideră, ce alegi? Eu doar mi-am scris părerea, tu ai în mână pâine și cuțitul...
Mari succese, gânduri limpezi și o zi cu zâmbet să ai!

| DeeDee a răspuns:

Cora, ai inteles foarte bine ceea ce ai de facut.
Pentru ca mereu a spus sa va despartiti si apoi sa va impacati si tu l-ai primit inapoi, si-a zis ca e clar, te joaca el cu santaj sentimental.
Intr-adevar, prietenii lui sunt mai importanti decat tine. Dar nu asta e adevarata problema, pentru ca la aceasta varsta relatiile de dragoste dureaza mai putin decat cele de prietenie. Problema e ca nu te respecta macar ca fiinta umane ce are sentimente; practic nu ii pasa de tine nici macar la cel mai de baza nivel.

Tu ai mandria ta. Nu esti jucaria lui, iar dragostea pe care i-o porti nu trebuie sa ti-o ia "de buna", trebuie sa munceasca pentru ea. Te-a pierdut acum mult timp, tu doar nu stii asta pentru ca esti confuza si parca ti-e greu sa treci la statutul de single, stiind ca o sa suferi o vreme.

Totusi, exact asta trebuie sa faci.

I-ai spus deja "adio". Daca te-a luat in serios sau nu, asta e treaba lui. Tu, ca fosta, nu mai esti "obligata" sa-i raspunzi la tel, mess, email sau sa te intalnesti cu el. Niciodata.

Nu aveti un viitor impreuna - pentru ca tu esti o fata integra iar e el o nevertebrata care in fata prietenilor se da mare smecher, ce te face cum vrea el si apoi se gudura pe langa tine, sperand sa te tina langa el inca un pic "cu vorbe dulci". Poate ca singurul motiv pentru care mereu iti cere sa te impaci cu el este pentru ca nu isi poate gasi pe altcineva care sa il suporte. Asta ar fi o lovitura grea, dar trebuia sa ti-o spun.

In fine. Ignora-i toate incercarile de a te contacta cateva zile, apoi ii poti trimite un mesaj scurt pe mess sau SMS in care ii explici clar ca deja v-ati despartit si sa te lase in pace.

| micurutza2005 a răspuns:

Pt.ultima data iti spun ca nu are rost aceasta relatie nu stiu cand o sa intelegi cu adevarat ca nu se termina lumea cu el,ai ajuns si la vorbele mele ca nu da doi bani pe tine,doar te foloseste cand are nevoie de tine,nu stiu cum poti sa fi asa naiva si sa iti placa ce iti face la infinit,ti-am spus daca prietenii lui sant mai importanti inseamna ca niciodata nu te va respecta mai mult de atat,daca tie iti place sa te umileasca gresesti foarte mult, daca l-ai iertat odata sau de mai multe ori si tot asa s-a intamplat atunci e si mai grav, nu ai pic de personalitate si de mandrie te calca in picioare de atata vreme si te abureste cand are nevoie de tine.Nu zice nimeni sa nu aiba prieteni daca e cu tine dar fiecare la locul lor si mai ales ca are niste prieteni care il strica cu atat mai mult e mai rau daca au spus sa vb cu tine ca esti nebuna...,apoi esti si prea pisaloaga tot timpul il tachinezi si il controlezi de aceea iti si face toate astea sa te enerveze impreuna cu prietenii lui, ti-am zis sa fi mai indiferenta si sa termini totusi aceasta tampenie care in nici un caz nu e relatie sanatoasa si de viitor, ai sa suferi putin apoi iti trece si vei gasi alta relatie care sa te merite si sa te faca fericita cu adevarat dar termina odata cu acest individ care nu e nimic de capul lui doar distractia si prietenii.deci ai atata mandrie si curaj in tine si incheie definitiv aceasta relatie fara viitor clar.sau taci si nu te mai plange rabda daca crezi ca asta e spre fericirea ta sa rabzi de la un nerod de om,tu nu stii ce inseamna sa fi tratata si altfel cu respect cu dragoste adevarata cu incredere, de aceea stai si crezi ca el e cel mai bun pentru tine dar nu e asa ca incepe odata sa mergi pe un alt drum fara el in viata si o sa vezi ca va fi mai bine, eu stiu ce spun crede-ma vei ajunge zilele alea cand nu il vei mai iubi dar va fi prea tarziu sau va trebui sa divortezi de el pentru a te elibera de povara lui si e mai bine acum cand nu va leaga o familie copii care sa sufere ca voi va ve-ti intelege asa ca acum.

| trista_5619 a răspuns:

Sunt exact in aceeasi situatie ca si tine... te inteleg cat de trist, mai ales sa stii ca l-ai iertat de atat de multe ori si el nu a inteles asta. Stii, multi mi-au spus sa renunt la el acum cat ne-am certat, sa nu-i mai vb, stii ce greu este, sa ma sune si sa ma caute si eu sa nu-l accept? dar stiu ca in curand imi va trece, si voi intelege ca am renuntat la ceva bun, pentru altceva mai bun. CA SA FII FERICITA, TREBUIE SA SACRIFICI CEVA CE ITI PLACE! sacrifica iubirea care o simti pentru el. pup dulce.

| DeeDee28 a răspuns:

"Mi-a zis ca pe mine nu ma intereseaza ce face el si ca prietenii lui sunt mai importanti decat mine". Daca un baiat zice ca prietenii lui sunt mai importanti pentru el decat tine nu e bine.Totusi putea sa iti zica frumos: ies cu prietenii, deci vorbim maine...sau alta explicatie.
La cum s-a comportat cu tine nu cred ca merita sa il ierti. Spune-i ca daca isi va bate joc de tine nu are rost. Daca il ierti vei suferi si mai mult dupa ce iti va face iarasi o faza din asta.

| mistikk a răspuns:

Intr`un fel este si vina ta pentru faptul ca baietilor nu le place sa fie atat de controlati nu poti tu ca iubita sa ai control asupra vietii lui dar stiu ca gelozia si faptul ca iubim prea mult si fara sa ne dam seama i afcem pe ceilalti sa sufere ...incearca sa ii explici ca daca el vrea sa va despartiti este foarte bine incearca sa nu il implori sa nu va despartiti pentru ca el atunci iti gaseste punctul slab si face ce vrea din tine plateste`i cu aceeasi moneda apoi fi indiferenta chiar daca iti este greu fara el nu arata asta pentru ca mereu va fi altcineva exact cand te astepti cel mai putin...Tu fi tare si nu il lasa pe el sa te manipuleze cum vrea nu iti pierde demnitatea in fata luiwinking

| mistikk a răspuns:

Hmm sa inteleg ca la raspunsurile care te invinuiesc ai dat stupid da bravowinkingo sa iti dai seama ca si tu ai o parte de vinawinking

| pavel_2891 a răspuns:

Buna...da u cati ani ai?
pup

| PoisonJuke a răspuns:

Zii sa... **** **** si dal drequ. pai ce, face ce vrea cand are chef( de ex azi nu am chef de ea, da maine imi vine chefu sau ce). I-a dal naiba ca no fi doar el in toata lumea care sa se potriveasca cu tine. Eu zic ca de data asta chiar sa va despartiti indiferent daca zice ceva, ca tot asa se va intampla daca zici ca tia mai facut asa... In locul tau asa as face pentru ca nu te merita. Salut, sper ca te-am ajutat(asta ar fi parerea mea).

| iulia_9095 a răspuns:

Nu are rost sa iubesti un astfel de baiat,daca te iubea cu adevart si tine la tine nu iti vorbea in felul acesta si nici nu se comporta asa cu tine.din cate se intelege esti o fata sincera,buna si sensibila,nu te merita! trebuie sa-l uiti si sa cauti persoana potrivita pentru. tine,nu-ti va fi usor,dar mai bine asa decat cu el,asta este parerea mea, sper ca te-am ajutat, mult succes!

| Beibitza a răspuns:

Lasal in pace, desi e greu... stiu. Fa-ti un amic cu care sa iesi afara tot timpul si daca te v-a mai cauta pune-l pe amicul tau sa vorbeasca in timp ce u vb cu el la tel... asa isi va da si el seama ce ti-a facut tie. parerea mea. Eu il locul tau i-as da aceeasi replica "el e mai imp pentru mine".

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

u esti singura vinovata, sa nu te superi pe mine dar este purul adevar,tot din cauza ta ai suferit,daca ai vazut ca in repetate rinduri greseste inseamna ca nu te merita, vrei sa devii sclava lui sau si mai rau,sa te imbolnavesti? baieti sunt girla fato si sunt sigur ca o sa-ti gasesti unul cu care sa te potrivesti si care nu o sa mai puna prietenii pe primul plan, e un magar asta! nu-i mai acorda atentie si daca vrei sa-l faci sa sufere afiseaza-te cu un baiat(var, amic ) pe care el sa nu-l cunoasca

| bobo_5666 a răspuns:

Buna, Cora. Stiu si eu cum e cam am avut o situatie aproximativ asemanatoare cu a ta. Daca spui ca tot el te cuta trateaza-l cu indiferenta vorbeste-i ca si cum ar fi un strain. Daca te iubeste cu adevarat indiferenta ta il va face sa-si dea seama ca te iubeste si poate ca o sa se comporte altfel cu tine. hai te pup si sper sa iti fie de folos sfatul!

| ParadiseSD a răspuns:

Buna...eu iti propun sa-i pui un ultimatum de genu : Ori eu sunt pe primul loc si relatia noastra e in serios ori pleaca mai departe dar fara mine.
Nu se poate chiar asa...el se bate joc de tine...Inteleg ca vvrea sasi petreaca timpul cu prieteniii dar trebuie sa aiba o limita.Si prietenu meu pleaca cu prietenii dar eu mereu sunt pe primul loc si daca ar fi ca eu sa ma supar ca el pleaca atunci nu sar mai duce.De multe ori sa si certat cu prietenii din cauza mea si asta da dovada ca eu sunt pe primul loc.Dar la tine e bataie de joc.Stii cacind esti o papusa si face ce vrea cu tine.Lasal! Stiu ca te va durea(am trecut si prin asta)dar asa este viata si n-ai ce face. sad
Sper ca te-am ajutat un pikulet.