| dinozaurulajutator a întrebat:

Buna,in septembrie mi-am inceput viata sexuala.Nu a fost cea mai placuta experienta. Dureri destul de mari chiar si dupa acea noapte, mult sange, dar nu asta este problema.Este mai mult o curiozitate pe care nu o pot explica. Daca in perioada folosesc oburi ma doare destul de rau si nu pot sta cu ele, intrebarea este de ce?

9 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Poate ai rană pe col mergi la medicul ginecolog sa te consulte, ce varsta ai

| dinozaurulajutator explică (pentru CristiDinBucuresti):

19 ani, pei si din cauza asta sa nu le pot folosi?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru dinozaurulajutator):

Cu siguranta este ceva ori rana pe col ori chisturi pe ovare ceva ai, si numai la medicul ginecolog vei afla, el i ti va face o ecografie care va arata clar cauza.

| dinozaurulajutator explică (pentru CristiDinBucuresti):

Pff,nici nu m-am gandit, ma gandeam sa fac un test pentru a vedea daca am chlamydia, incepusem sa ma gandesc. poate am dureri fiindca a fost prima data si nu a fost tocmai ok

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru dinozaurulajutator):

Daca ai fi avut chlamydia aveai alte simptome, mincarimi miros urit candida, dar tu din ce descrii simptomele spui ca ai dureri mari cand introduci in vagin tampoanele, deci acolo clar este o rană, numai baga nimic, nu te mai spala cu sapun la vagin, spala te cu ceai de musetel ca orice rana ai avea se va vindeca si ceaiul este un dezinfectant, nu amîna deloc vizita la medicul ginecolog, mergi maine la medicul tau de familie si cere i trimitere la ginecolog. Multa sanatate si pana nu te vede un medic ginecolog numai fa sex si numai baga nimic in vagin.

| dinozaurulajutator explică (pentru CristiDinBucuresti):

Voi lua in calcul, multumesc!

| Violleta2022 a răspuns:

Pare ca tu ai fost violata destul de dur cazul asta, ca durerile nu sunt atat de mari daca se face un preludiu foare bun si esti complet umezita si excitata, curgand numai cateva picaturi mici de sange, nu atat de mult pe cat descrii tu.

Faptul ca continua sa te doara la menstruatie dupa 6 luni de cand ti-ai inceput viata sexuala, pare a fii o infectie sau o boala cu transmitere sexuala, cu care ai fost contaminata si acum iti provoaca dureri.
Recomand samergi de urgenta la ginecolog, pentru investigatii medicale!

| dinozaurulajutator explică (pentru Violleta2022):

Nu a fost cazul de viol, dar la noi a fost "neprogramat", a venit asa intr-o seara, stateam in pat si am zis sa o facem.Pentru mine fiind prima oara am inteles treaba cu sangele, stiam ca sunt sanse sa curga, a fost destul de mult, nu cateva picaturi, nu mi-am facut probleme de asta dar m-a durut rau atunci si urmatoarele 2-3 zile, abia stateam jos.Sincera sa fiu nu a fost cum ma gandeam pentru ca nu am avut partea de "inceput". Himenul meu nu a fost elastic si atunci intelegeam de ce nu ma simt confortabil cu o.b, dar acum? Nu am luat la in calcul faptul ca as putea avea o infectie sau ceva de la el, dar totusi am folosit prezervativ

| Violleta2022 a răspuns (pentru dinozaurulajutator):

Ce spui tu nu este normal si cred ca nu ai habar cat de violent a fost actul tau sexual, atata vreme cat spui ca te-a durut foarte tare.

Ma rog, te sfatuiesc sa mergi la un medic ginecolog pentru invetsigatii medicale fiindca nu este normal sa ai dureri vaginale acum, dupa ce ti-ai inceput viata sexuala, odata ce inainte ele nu existau.
Cred ca ai fost infectata cu Chlamydia, ca aceea provoaca dureri vaginale... dar nu-i sigura boala cu transmitere sexuala care da dureri, deci trebuiesc facute investigatii ginecologice complete.
Sanatate multa!

https://www.drmax.ro/......re-sexuala