| anonim_4396 a întrebat:

BUNA. In urma cu 7 zile am facut sex cu prietenul meu prima oara, eu fiind virgina. In timpul actului sexual am avut dureri mari de mi-au dat si lacrimile, la un moment dat, dupa cateva miscari puternice, i-am spus sa incetam pentru ca am simtit ca lesin. Mi-a curs sange, cateva picaturi, apoi si in decursul zilei dar si in urmatoarele 3 zile, nu a fost o hemoragie abundenta, doar cateva picaturi. ESTE NORMAL? Si tot dupa contactul sexual am avut dureri in interiorul vaginului si am si acum, desi nu am mai facut sex. Oare de ce? Este motiv de ingrijorare? Voi ati simtit la fel? Ce trebuie sa fac, sa i-au ceva medicamente, sa fac spalaturi, nu as vrea sa merg acum la ginecolog. Si cand pot sa mai avem contact sexual?

Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Este absolut normal pierderea de sânge şi durerea din timpul şi după contact.
Cel puţin 7-10 zile trebuie să faci pauză pentru a se cicatriza zona (vindecarea membranei himenale, cicatrizare).
Şi la următoarele contacte vei mai avea dureri dar mult mai mici ca intensitate.
Nu este nevoie de medicamente sau spălături interne.
Consultul ginecologic îl faci imediat după ce a trecut menstra fără contact sexual, un ecograf pelvian, o recoltare de secreţie, etc.
Mare grijă la măsura de protecţie şi igienă.
Prezervativ şi lubrifiant sunt de găsit în farmacii, gama LovePlus sau Durex, celelalte nu sunt atât de eficiente.
Pa, pa.

11 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

Buna, eu nu am patit chiar asa... mi-a curs sange cateva picaturi si a 2-a zi mi-a curs putin dar apoi a fost ok.De durut doare, depinde de fiecare fata in ce masura o doare, depinde si de partener.
Ai dureri in interiorul vaginului si e oarecum normal.Cam la primele 2-3 acte sexuale te va mai durea putin, apoi nu te va mai durea deloc. Da, este normal sa iti mai curga sange, si e normal sa te doara, sunt cazuri in care nu doare aproape deloc si nici nu curge sange, dar e destul de rar.
Nu cred ca trebuie sa te ingrijorezi... poate ar fi bine sa mai astepti cateva zile, apoisa o faci din nou, fiind prima data, mai asteapta sa ti se vindece locul.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Lipsa de lubrefiere naturală şi preludiul!
Pa, pa.

| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Durerea e obisnuita la dezvirginare, titusi, tind sa cred ca iubitul tau nu a fost prea tandru cu tine si nu l-a sensibilzat durerea tasad

Trebuia sa vorbiti inainte de cum va decurge actul in sine, usor si tandru, preferabil...

Data viitoare spune-i sa te excite mai mult si sa aiba mai multa grija!

Bafta si imi pare rau ca nu te-ai simtit tocmai ok la prima noapte de dragostesad

| Zenithf a răspuns:

Eu cred ca tine foarte mult de partener, daca ar fi tandru, grijuliu cu tine, atunci nu ar trebui sa fie asa de rau. Dar himenul are o influenta cam la fel de mare. thinking

| nobody_9468 a răspuns:

Nu-ti fa probleme, este perfect normal.Vei mai simti aceste dureri cel putin inca o data in timpul actului sexual.
Poate ca el trebuia sa o ia mai usor.

Bafta.

| liaa a răspuns:

Este normal sa ai dureri mai ales daca dupa spusele tale miscarile au fost puternice stiind ca esti virgina trebuia sa fie mai bland partenerul.Imi pare rau ca ai trecut prin asta.

| alexandraalis a răspuns:

Va multumesc

| alexandraalis a răspuns:

Buna ziua.
Am avut din nou contact sexual cu prietenul meu, dar din pacate penetrarea a fost dificila, penisul a fost introdus jumatate, la inceput a fost mai tandru, dar cand si-a dat seama ca penetrarea este dificila, la un moment dat a folosit miscari bruste si am simtit o durere puternica, mi-a curs sange, apoi i-am zis sa incetam. Care este cauza penetrarii dificile? Durerile la penetrare nu au mai fost intense.
La urmatorul contact sexual se mai poate intampla sa am astfel de probleme?
Va rog, am nevoie de sfatul vostru.
Va multumesc.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sti mai faci forte putina pauza si apoi poti face sex cat vrei

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cit mai mult sex trebu'...hhahhahahahahhahahahahahh

| alisa_5292 a răspuns:

Citi ani ai? asta importa foarte mult.